Характеристика персонажів повісті Андрія Чайковського «За сестрою»ТЛ: прийоми змалювання художнього образу в епічному творіХУДОЖНІЙ ОБРАЗ – створена засобами мови узагальнена картина реальної дійсності або переживань митця у формі конкретного, життєвого повного явища. За ставленням автора образи можуть бути позитивними і негативними За місцем у творі образи можуть бути головними, другорядними, епізодичними .
Номер слайду 2
Номер слайду 3
https://dovidka.biz.ua/za-sestroyu-testy-z-vidpovidyamy/ Чи знаєш ти зміст твору «За сестрою»?
Номер слайду 4
Другорядні образи. Козаки
Номер слайду 5
Семен Непорадний. Мужній козак років30-ти. "Кремезний… Одягнений у широчезні червоні штани, які підперізував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка подерта й замащена, на грудях широко розхристана, звідки визирали широкі косматі та сонцем опалені груди. Миючись, засукав рукави вгору поза лікті і показав жилясті руки, закінчені п'ястуками, мов довбеньки", "Почав умивати водою свою бриту голову. Відтак вийняв із-за пояса малий гребінчик і кусок дзеркальця та став причісувати свій чорний довгий оселедець та й закручувати його за вухо. Так само розчесав вуси і зложив їх складно по-запорозьки вниз", ""А мимо його лицарської справности його прозвали на Січі Непорадним за те, що в якійсь зустрічі не вмів собі з татарином дати ради, аж товариші його визволили". Цей козак розумний, товариський, хазяйновитий, турботливий, кмітливий. Непорадний зловив татарина, що шукав у степу Павлуся. Цей татарин показує козакам дорогу до татар. Семен вправно володіє арканом, тому бере у полон під час бою татарина Мустафу, сина Девлет-Гірея. Саме Непорадний викриває харциза Карима, бо впізнав, що кінь харциза – Павлусів.
Номер слайду 6
Остап Тріска. Козак, який мав ватагу і стояв на її чолі. У ватазі Тріски був Петро Судак. Під час бою "Біля Тріски збиралася купа татар щоразу більша. Він рубав на обидва боки, устеляючи землю навкруги себе трупами". У Тріски була порубана голова та поламані ребра й ноги. Він загинув перший, стримав на собі цілу татарську навалу. Андрій Недоля. Козацький сотник, смілива, відважна, добра, чутлива, милосердна і справедлива людина. Під час бою з татарами залишив Петра і Павла при собі, щоб вберегти їхні життя. Мав буланого турецького коня. Підтримуючи Степана з Петром після втечі Павлуся, говорить: "Як хлопець з цього вийде цілий, то знайте, що з нього кошовий буде...".
Номер слайду 7
Панас. Старий січовий дід. "Йому було 80 літ. Хоч час було йому спочити у якомусь зимовику, він "не давався старості" і волочився з козаками, граючи на бандурі та розвеселяючи їх грою і співом. Приставав від одної ватаги до другої і всюди його приймали. Правда, що не годен був шаблею гаразд вимахувати, зате стріляв з рушниці так, що птиці на лету не хибив. До того він знав лікувати рани зіллям і через те радо його приймали до гурту. Його знала вся Україна як характерника…". Дід Панас — життєлюбний, бадьорий, турботливий козак, який знає і шанує звичаї і традиції. Остап Швидкий. Невільник у Сулеймана, українець. Допомагав Павлусеві, мастив його рани після покарання нагайкою. Остапу було жаль хлопця, свого земляка
Номер слайду 8
Харциз Карий. Карим. Потурнак, харциз, високий чоловік з люлькою в зубах. "…був одягнений у подерту, брудну одежу й мав на голові татарську шапку. На ногах у нього були постоли, обв'язані мотузками. Лице чорне й пожовкле та розкуйовджена чорна борода. Не було на ньому нічого, що показувало б, що це козак. Уся його зброя — довгий ніж за поясом". Він показував татарам дорогу на Україну, крав козацьких коней, хлопців і дівчат, де вдавалося, і перепродував татарам. Гусейн. Татарин, якого Недоля взяв у полон. Згодом татарин перейшов на бік козаків і воював з ними проти татар. Гусейн вбив потурнака Карима, який продав Павлуся у неволю.
Номер слайду 9
Другорядні образи. Татари
Номер слайду 10
Мустафа-ага. Мустафа жорстоко ставився до Павлуся, наказував бити. Під його керівництвом було зруйновано Спасівку. Молодий і гарний татарин, якого Непорадному вдалося взяти у полон. Мустафу, ханського сина Девлет-Гірея, відвели у Лубни і віддали полковнику. Так велів зробити сотник Недоля. Девлет-Гірей. Татарин, який мешкав у столиці кримського хана в Бахчисараї. Це батько Мустафи-аги, якого зловив Непорадний під час бою з татарами. Девлет-Гірей хотів врятувати сина, в цьому йому допоміг Павлусь, а за цю послугу отримав волю разом з сестрою і Остапом Швидким
Номер слайду 11
Сулейман-ефенді. Багатий татарський купець, який купив у Карима Павлуся. Він вів широку торгівлю між Царгородом і всіма приморськими містами й Україною. Свої головні склади мав у Коджамбаку. Його оселя мала вигляд малого містечка.