Паспорт кислоти -назва кислоти -класифікація за вмістом Оксигену і за основністю -валентність кислотного залишку
Номер слайду 5
Вправа «Хімічний годинник»
Номер слайду 6
В кожному рядку виберіть речовину,яка відрізняється від інших.Вкажіть ознаку відмінності: 1) H2S, H2CO3, H3PO4, H2SO4, H2SO3
2) HNO3, HCl, HBr, HI, HF
3) H2CO3, H2SO4, HNO3, H2SO3
«Хто зайвий?»
Номер слайду 7
Перша станція «Інформаційна»
Номер слайду 8
Друга станція «Техніка безпеки» Н Е Н Е Н Е Н Е Н Е Н Е НА
Номер слайду 9
Правила техніки безпеки під час роботи з кислотами. Під час роботи з кислотами слід бути обережним.Особливо слід берегти очі. У разі потрапляння кислоти на руки необхідно негайно змити її великою кількістю води. Уважно читайте етикетку на банці з речовиною, яку берете для досліду. Відкривши банку, не кладіть пробку на лабораторний стіл, а поставте її. Наливаючи рідини, посудину з реактивом беріть так,щоб етикетка була направлена в бік долоні, знімайте краплю з краю шийки, інакше рідина стікатиме по склу та псуватиме етикетку; може пошкодити шкіру рук. Посудину, з якої взяли реактив, відразу ж закрийте та поставте на місце. Спочатку вода, Потім кислота. Інакше - трапиться біда!”
Номер слайду 10
Третя станція «Індикаторна»
Номер слайду 11
Відкриття Бойля
Номер слайду 12
Лакмус фіолетовий Кислоти соромиться, Як потрапить в її розчин Враз червоним робиться.
Номер слайду 13
І метил оранжевий З кислотами теж дружить, Він стає рожевим, Пам’ятай це, друже.
Номер слайду 14
Фенолфталеїн єдиний Кислот не боїться, Яким був собі безбарвним, Таким і лишиться.
Номер слайду 15
Четверта станція «Металева» K Na Mg Al Zn Fe Ni Sn Pb(H2)Cu Ag Hg Pt Au М.М.Бекетов
Номер слайду 16
Усі кислоти, щоб ви знали, Закохалися в метали. Не у всі, а лише в ті, Що під силу кислоті. Ось погляньте на цей ряд, Там метали всі стоять, Гідроген між ними є, Нам підказку він дає: З тими, що до Гідрогену, У кислоти нема проблеми. У заміщення вступає – Водень з себе виганяє. Сіль утвориться крім того – Це запам’ятай ти строго.
Номер слайду 17
П'ята станція «Оксидна» Із оксидами металів У кислот проблем немає. Реагують з усіма Тут вже винятків нема. А утвориться при цьому Сіль і H2O – відомі. Обміном назвем таку Ми реакцію складну. Є властивості і інші, Ми їх вивчимо пізніше.
Номер слайду 18
Станція «Розважальна» Гра «Гадання на ромашці»
Номер слайду 19
Гра «Сапер» H2SO4 + Fe(OH)3 HCl + CaCO3 NaHSO3 + H2SO4 Zn + H3PO4 Fe + H2SO4 (розб.) Ca + HCl Al (OH)3 + HCl Cu + H2SO4 Fe + HCl Cu+ HCl HNO3 + NaOH Na2O + HCl Ca + HCl Na2CO3 + HCl Ag + H3PO4 Zn + H2SO4 Ba + H2SO4 Al2O3 + HCl Закресліть ті реакції, у результаті яких утворюється водень. Правильність відповіді підтвердьте складанням рівнянь реакцій.
Номер слайду 20
“Так” чи “ні”? Індикатори – це речовини, які змінюють своє забарвлення при дії кислоти. Сульфатна кислота входить до складу шлункового соку. Готуючи розчин кислоти, треба лити спочатку кислоту, а потім воду. Кислоти взаємодіють лише з металами, які стоять у ряду активності правіше від Гідрогену. Кислоти змінюють забарвлення лакмусу на рожевий. Карбонатна кислота входить до складу мінеральних вод. Забарвлення в кислоті не змінює індикатор фенолфталеїн. Взаємодія оксиду із кислотою відноситься до реакції заміщення.
Номер слайду 21
Відповіді: 1. так 2. ні 3. ні 4. ні 5. ні 6. так 7. так 8. ні
Номер слайду 22
Яким буде забарвлення лакмусу в кислоті? А)синім Б)червоним В)фіолетовим
Номер слайду 23
Прізвище вченого,який вперше відкрив індикатори: А)М.М.Бекетов Б)Д.І.Менделєєв В)Р.Бойль
Вкажіть метал,який не взаємодіє з розчином кислоти: А)ртуть Б)кальцій В)марганець
Номер слайду 26
Картини стародавніх майстрів мають темну палітру,бо під дією H2S,що є у повітрі,свинцеві білила перетворювалися на чорну сполуку PbS
Номер слайду 27
Метод “ДРІД” Д- досвід (що робили, що пам’ятаєте?) Р - рефлексія (відчуття, реакція від уроку) І- інформація (яку інформацію, які висновки зробили?) Д - дії (як ви будете діяти в майбутньому?)
Номер слайду 28
Домашнє завдання Вивчити $ 30 Письмово: №236 cт. 168 Домашній експеримент ст. 168