Хімічні властивості Оксигену: взаємодія з простими речовинами

Про матеріал
Розробка уроку містить викладення хімічних властивостей Оксигену, добірку відеодослідів на підтвердження хімічних властивостей (взаємодія з простими речовинами)
Перегляд файлу

Тема: Хімічні властивості кисню: взаємодія з простими речовинами (вуглець, водень, сірка, магній, залізо, мідь). Реакція сполучення. Поняття про оксиди.

Мета: ознайомити учнів з хімічними властивостями кисню; закріпити і розширити знання учнів про хімічні реакції;  сформувати уявлення про реакції сполучення, про оксиди; сформувати навички складати формули оксидів та називати їх; закріпити навички складання рівнянь реакцій на прикладі реакцій горіння простих речовин; розвивати вміння спостерігати й робити висновки.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: бесіда, розповідь, демонстрації.

Обладнання: прилад для одержання кисню, порошок сірки, вугілля, червоний фосфор, ложка для спалювання речовин, спиртівка.

Базові поняття та терміни: кисень, хімічні властивості, горіння, оксиди, реакції сполучення.

Інтернет ресурси:

https://youtu.be/g47sEj0L_ik

https://youtu.be/xK6te1xiCQQ

https://youtu.be/AllReieSN8g

https://youtu.be/qvCkDBO0wUQ

https://youtu.be/TWzvS_x76fw

https://youtu.be/c72qHoM9fnc

https://youtu.be/MzxZlkHDGeA

 

Структура уроку

  1. Організаційний етап.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  3. Актуалізація опорних знань.
  4. Вивчення нового матеріалу.
  1. Взаємодія кисню з простими речовинами.
  2. Реакції сполучення.
  3. Оксиди.
  1. Узагальнення та закріплення знань учнів.
  2. Домашнє завдання.
  3. Підбиття підсумків уроку.

 

                                              

Хід уроку

  1. Організаційний етап.

Налаштування учнів на робочий настрій.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Аналіз виконання письмового завдання.

Бесіда за питаннями:

  1. Які прості речовини має елемент Оксиген?
  2. До складу яких природних речовин входить елемент Оксиген?
  3. Які фізичні властивості має кисень?
  4. Наведіть приклади речовин, із яких добувають кисень
  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Повідомлення теми уроку, мети, обговорення очікуваних результатів.

Бесіда:

  • Які властивості речовин називаються хімічними?
  • Які властивості кисню відомі вам із повсякденного життя?
  • Як можна довести наявність кисню?
  • Що необхідно для горіння речовин?
  1. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Кисень є однією з найактивніших речовин. Із багатьма речовинами кисень реагує, як правило, при нагріванні. Ще з курсу природознавства ви знаєте, що кисень підтримує дихання і горіння. У чистому кисні яскраво спалахує тліюча скіпка і можуть займатися деякі речовини, такі як бензин, спирт, машинне масло. У більшості випадків унаслідок взаємодії речовин з киснем утворюються бінарні сполуки, до складу яких входять атоми Оксигену.

  1. Взаємодія кисню з простими речовинами (неметалами та металами).

Демонстрація дослідів.

  1. Взаємодія кисню з вуглецем (вугіллям). (посилання)
  2. Взаємодія кисню з сіркою. (посилання)
  3. Взаємодія кисню з воднем. (посилання)
  4. Взаємодія кисню з фосфором. (посилання)
  5. Взаємодія кисню з магнієм. (посилання)
  6. Взаємодія кисню з залізом. (посилання)
  7. Взаємодія кисню з міддю. (посилання)

Учні описують спостереження за відео, визначають ознаки реакцій.

Складання рівнянь реакцій за дослідами:

C + O2 = CO2

S + O2 = SO2

H2 + O2 = H2O

P + O2 = P2O5

Mg + O2 = MgO

Fe + O2 = Fe2O3

Cu + O2 = CuO

Бесіда: - Що спільного можна виділити для всіх цих реакцій? (Очікувані відповіді: утворюється лише одна речовина після реакції, утворені речовини складаються лише з двох елементів, один із яких Оксиген).

  1. Реакції сполучення.

Хімічні процеси, під час яких із декількох речовин утворюється одна, називаються реакціями сполучення.

Реакція сполучення – реакція, в якій беруть участь декілька речовин, а утворюється одна.

  1. Поняття про оксиди.

Розповідь учителя.

Горіння простих речовин відноситься до реакцій сполучення і призводить до утворення бінарних сполук, які містять Оксиген – оксидів.

Оксиди – сполуки, утворені двома елементами, один із яких є Оксиген.

Хімічна назва оксиду складається із двох слів. Першим словом є назва відповідного елемента у називному відмінку, а другим – слово «оксид». Якщо елемент має змінну валентність, її вказують римською цифрою в дужках після назви відповідного елемента.

CO2 – карбон(IV) оксид

SO2 – сульфур(IV) оксид

H2O – гідроген оксид

P2O5 – фосфор(V) оксид

MgO – магній оксид

Fe2O3 – ферум(ІІІ) оксид

CuO – купрум(ІІ) оксид

Крім хімічних назв деякі оксиди мають традиційні (побутові) назви. Наприклад:

Н2О – вода

СаО – негашене вапно

СО – чадний газ

СО2 – вуглекислий газ

SO2 – сірчистий газ

Fe2O3 – залізна ожарина

  1. Узагальнення та закріплення знань учнів.

Виконання завдань:

  1. Із наведених формул виберіть оксиди: HCl, NaOH, K2O, SO2, CaO, HI, P2O3, H2SO4, Cr2O3, ZnS. Дайте назву кожному оксиду.
  2. Знайдіть відповідні назви оксидів:
  1. Na2O  А) ферум(ІІІ) оксид
  2. SO2  Б) ферум(ІІ) оксид
  3. SO3  В) сульфур(VI) оксид
  4. FeO  Г) сульфур(IV) оксид

Д) натрій оксид

3.  Серед наведених реакцій виберіть реакції сполучення, розставте    коефіцієнти в рівняннях реакцій.

а) Pb + O2 = PbO

б) K + O2 = K2O

в) KClO3 = KCl + O2

г) H2S + O2 = H2O + SO2

д) Al + O2 = Al2O3

4. (*) Знайти відповідні назви оксидів

1) Na2O  А) купрум(ІІ) оксид

2) Al2O3  Б) нітроген(V) оксид

3) CuO  В) натрій оксид

4) N2O5  Г) алюміній оксид

5. (*) Вибрати рівняння реакцій сполучення

а) Pb + O2 = PbO

б) K + O2 = K2O

в) KClO3 = KCl + O2

г) Al + O2 = Al2O3

  1. Домашнє завдання.

1. Опрацювати §24.

2. Виконати завдання 175-177, с.152.

  1. Підбиття підсумків уроку.
docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
9 квітня 2023
Переглядів
599
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку