Хитрощі не люблять совісті. Василь Сухомлинський «Як Наталка в Лисиці хитринку купила»
Мета: ознайомити дітей із казкою В. Сухомлинського; навчати розуміти прочитаний текст, визначати частини тексту (зачин, основну частину, кінцівку), головну думку; формувати вміння висловлювати власні думки, відшукувати в тексті аргументи, переказувати зміст близько до тексту; розвивати вміння аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення учнів; розширювати їхній світогляд; виховувати почуття відповідальності;
Обладнання: портрет Василя Сухомлинського, збірки його творів, малюнки лисички, книжки або малюнки обкладинок книжок з казками про лисицю.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
2. Психологічна настанова на урок
— Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того щоб працювати на уроці гарно і виконати всі завдання, будьте старанними, активними та уважними.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Дотекстова діяльність
1) Артикуляційні вправи.
Відгадування загадки.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Та на місці не сидиться,
А зовуть її ………
Робота над скоромовкою
Промовлення напівголосно у помірному темпі; швидко; дуже швидко.
Вправа «Не спіткнусь»
— Прочитай уважно і знайди слово, що відрізняється однією літерою.
син |
горох |
після |
син |
горох |
пісня |
син |
порох |
після |
сир |
горох |
після |
2) Робота над загадкою. Актуалізація опорних фонових знань.
- Чим славиться лисиця?
— За якими ознаками можна впізнати, що це лисичка?
— Що вам ще відомо про лисичку? (Запис на дошці пригаданих відомостей.)
— Чи читали ви казки, де головним персонажем є лисиця? Що це за казки? (Розглядання книжок чи малюнків обкладинок.)
— Якою буває лисичка у народних казках? Якими рисами її наділяє народ?
3) Повідомлення теми та завдань уроку.
— Сьогодні ми недарма пригадали лисичку. Вона буде одним з персонажів твору Василя Сухомлинського, який ми будемо сьогодні читати.
2. Робота над текстом казки В. Сухомлинського «Як Наталка в Лисиці хитринку купила»
1) Підготовка учнів до сприймання змісту тексту.
Робота із заголовком
— Прочитайте заголовок. Як ви гадаєте, що таке хитринка? (Хитрощі.)
— Поміркуйте, чи можна купити хитринку?
— Як вважаєте, про що йтиметься в тексті?
2) Первинне сприймання змісту тексту учнями.
Виразне читання казки вчителем (с. 10—11).
3) Перевірка первинного сприймання змісту твору.
Перевірка емоційного сприймання змісту
— Чи сподобалася вам казка? Що вас вразило?
— Чи справдилися ваші передбачення щодо можливих подій?
Словникова робота
· Пояснення значення незрозумілих слів чи висловів.
Крам — товар.
· Читання слів «луною» за учнем, який гарно читає.
ряд |
комір |
пухнастий |
крам |
продає |
дерев'яна |
базар |
ковзани |
хитрощі |
совість |
злякалась |
соромно |
хитринка |
почервоніла |
скаржиться |
пищить |
жалібно |
скривилася |
— Знайдіть і прочитайте слова, що складаються з одного складу; з двох складів.
— Знайдіть і прочитайте слова, у яких є буква, що позначає два звуки.
Фізкультхвилинка
4) Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
· Читання казки «ланцюжком».
· Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.
— Коли відбувалися описані події?
— Хто прийшов на базар? Що вона продавала?
— Як ви гадаєте, чому саме Лисичка продавала хитринки?
— Хто йшов повз базар? Що побачила дівчинка?
— Який вигляд мала хитринка? Прочитайте.
— Яку хитрість використала Наталочка вдома, аби не готувати уроки?
— Як мама розкрила хитрощі доньки?
— Що вирішила зробити дівчинка, коли було розкрито її хитрощі?
— Чому Наталочка хотіла повернути хитринку?
— Чи вдалося їй це зробити? Чому?
— Чого злякалася хитринка?
— Знайдіть і прочитайте розмову Наталочки та мами.
— У чиїх словах передано головну думку твору? Прочитайте їх.
— Поміркуйте, як потрібно ставитися до своїх обов'язків.
Вправа «Дослідники»
— Виберіть з тексту ознаки до слів.
Рушничок (який?) ... (білий).
Комір (який) ... (пухнастий).
Дівчинка (яка?) ... (маленька, дерев'яна).
· Робота над будовою тексту.
— Зверніть увагу: текст поділено на частини. Який заголовок, або назва тексту?
— Навіщо автор дає тексту заголовок?
— Прочитайте частину, яка називається зачин. Про що в ньому йдеться?
— Прочитайте кінцівку. Що міститься у цій частині? (Висновок, головна думка.)
— Яка частина тексту найбільша? Саме в ній описуються події твору.
Фізкультхвилинка для очей
· Робота в групах. Складання переказу казки за пазлами .
— Розгляньте малюнки. Перекажіть за ними казку. Чим розпочиналася казка? Що було потім? Чим вона закінчилася?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексивний аналіз змісту прочитаного
1) Хвилинка-цікавинка.
— Чи знаєте ви, чому лиса назвали лисом? Виявляється, це слово походить з давньослов'янської мови, де воно позначало жовтуватий і рудий колір. А саме такий колір хутра у цієї тварини. Тобто свою назву лис отримав за колір свого хутра.
2) Вправа «Мікрофон».
— З яким твором сьогодні ознайомились?
— Хто його автор?
— Хто є персонажами казки?
— Чого навчає нас ця казка?
— Як потрібно боротися з лінощами?
— Про яку людину говорять хитрий, як лис?
2. Домашнє завдання
— Перекажіть удома батькам чи бабусі з дідусем, чи меншим братику або сестричці казку за пазлами (с. 11).