Home reading “The sleeping beauty”

Про матеріал
Повний план-конспекту уроку з англійської мови для 5-го класу. Матеріал стане в нагоді учителям-предметникам загальгоосвітніх шкіл, студентам педагогічних ВНЗ.
Перегляд файлу

Дата:  30.01.2019

План-конспект уроку 74

Клас: 5-Б

Тема: Home reading “The sleeping beauty”

Цілі:

Практична: повторити і закріпити  лексику вивчену на попередніх уроках, увести нові ЛО, тренувати учнів у їх вживанні, продовжувати формувати навички усного мовлення за допомогою запитань до вивченого тексту, вдосконалення умінь читання і перекладу.

Освітня: ознайомити дітей з казкою «Спляча красуня» англійською мовою.

Розвивальна: розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, творчі здібності, розвивати навички аудіювання.

Виховна: виховувати культуру спілкування, любов та повагу до батьків, інтерес до казок, виховувати культуру читання.

Обладнання: підручник «English 5» О.Карп’юк, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.

 

                                                  План уроку

  1.                Початок уроку – 8 хв.
    1.       Організаційний момент – 1 хв.
    2.       Фонетична зарядка – 2 хв.
    3.       Мовленнєва зарядка – 5 хв.
  2.            Основна частина (30-35 хв.)
    1.       Перевірка домашнього завдання – 5 хв.
    2.       Тренування у вживанні вивченого матеріалу – 7 хв.
      1. Вдосконалення граматичної навички – 5 хв.
    3.       Практика в мовленнєвій діяльності.
      1. Робота з текстом -  20 хв.
  3.        Заключна частина – 7 хв.

3.1 Підсумки уроку – 2 хв.

3.2 Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.

3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи – 3 хв.

 

                       Хід уроку

  1.                Початок уроку.
    1.       Організаційний момент

 

Т: Good morning, pupils.  I’m very glad to see you. How are you?

P: Good morning, teacher!

T: Sit down, please!

Today we are going to read the story “The Sleeping Beauty” part 1 and to prepare for retelling it. Also you will do many exercises, practice your grammar, writing, speaking, and mostly reading skills. Let’s start our lesson.

  1.       Фонетична зарядка (слайд 1)

-This is the sound [æ]. Repeat all together.

Repeat after me:

A black cat [e blæk kæt]
          sat on a mat [sæt ɒn e mæt]
          and ate a fat rat. [ ænd et e fæt ræt ]

And one time the whole rhyme…

-Who can translate?

(Чорний кіт сидів на килимі і зїв великого пацюка)

Good job!

  1.       Мовленнєва зарядка

And now - answer my questions:

  1.               What is your favourite fairy-tale?
  2.               Do you like fairy-tales?
  3.               Did you read “The sleeping beauty”?
  4.               Do you love your parents?
  5.               How do you help them?

Well done!

  1.            Основна частина (30-35 хв.)

2.1 Перевірка домашнього завдання

So, children, let’s check your home-work. At home you learnt irregular verbs. I will say the verb in Ukrainian; you should translate it and say the second form:

Бути, приходити, робити, мати, знайти, забути, їсти, зробити,прочитати,писати, взяти, заспівати, збудувати, купити, піти,почути, зустріти, сісти, заснути.

2.2 Тренування у вживанні вивченого матеріалу.

2.2.1. Вдосконалення граматичної навички.

Now, I will give you cards with the text. You must rewrite text in Past Simple.

On Monday we have 5 lessons. The first lesson is Ukrainian. At this lesson we write a dictation and do some exercises. Nick goes to the blackboard. He answers well and gets a “five”. After the second lesson I go to the canteen.

Ok, very well. Now, please, one by one read the sentences!

  1.               On Monday we had 5 lessons.
  2.               The first lesson was Ukranian.
  3.               At this lesson we wrote a dictation and did some exercises.
  4.               Nick went to the blackboard.
  5.               He answered well and got a ‘five’.
  6.               After the second lesson I went to the canteen.

T: Now, please say all the irregular verbs you met.

P: Had, was, wrote, did, went, got.

Well done!

 

2.3 Практика в мовленнєвій діяльності.

2.3.1 Робота з текстом

  •                 Передтекстова робота:

Now, children, we will read and translate the text. Please, open your books at page 134-135. But before, let’s get acquainted with the unknown words which you will meet in this text (слайд 2):

 

  1.               To prick [prik] вколоти
  2.               A spindle [spindle] веретено
  3.               To spin [spin] прясти.

Please copy them into your copybooks.

  •                 Читання тексту з перекладом:

And now, please read the text one by one. Read only two sentences.

SLEEPING BEAUTY

Part One ''A GIFT FOR THE PRINCESS''

Time: Long ago

Place: The palace of the King and Queen

NARRATOR: Long ago, in a land far away, there lived a King and Queen. They were very happy. They had a new baby. Princess Rosamond. They invited many people to the palace for a party.

 KING: My good friends, we are very happy. We invited twelve wise women. We have twelve chairs for these women to sit in.

QUEEN: Yes, my friends, we are glad to see you. You are going to see the princess.

NARRATOR: Each of the twelve wise women had a gift for the princess. The 12th wise woman was giving the princess the gift of beauty. Suddenly the 13th wise woman came into the room. The King forgot to invite her. KING: Oh, dear! We are glad to see you. We'll find a chair for you

13th WISE WOMAN: I am very angry. And I've got a special gift for the princess. At the age of sixteen the princess will 1 prick her finger on a spindle . She will fall asleep for 100 years. (She laughs and leaves.) NARRATOR: The years went by. One day, Princess Rosamond was walking about the palace. She came to a house and found a small room at the top of it. Inside the room, an old woman was sitting.

ROSAMOND: What are you doing?

13th WISE WOMAN: I am making cloth. Would you like to  learn how to spin ?

ROSAMOND: Yes, I would.

13th WISE WOMAN: Good! I will show you how. Put one finger here. ROSAMOND: Like this? Ouch! My finger! I feel so tired and sleepy! 13th WISE WOMAN: Yes, my beauty. It is the time to sleep. (She laughs and leaves.)

 NARRATOR: So, Princess Rosamond fell asleep. The King and Queen and every person in the palace fell into a deep sleep, too. And for 100 years every person in the palace slept.

Післятекстова робота:

  1.               Перевірка розуміння змісту тексту.

And now, I will read you the sentences, and you must say true or false.

  1.               The Name of Princess was Mary (F)
  2.               The King and the Queen were happy. (T)
  3.               There were 11 wise women. (F)
  4.               The 13th wise woman was very happy. (F)
  5.               Rosamond pricked her finger with a spindle (T)

Very well! And now answer my questions, please. ( слайд 3)

  1.               Why were the King and the Queen happy?
  2.               Why was the  13th wise woman angry?
  3.               What gift did she have for the princess?
  4.               How did Rosamond prick her finger?
  5.               What happened to every person in the palace?
  1.               Вдосконалення граматичної навички.

Please, find 10 irregular verbs in the text. Please, copy them in your copy-books.

(Lived, were, had, invited, came, forgot, went, fell asleep, slept, was.)

Great gob!

  1.        Заключна частина

3.1.Підсумки уроку

T: Today we have done a great job. You were very active today.

3.2. Повідомлення домашнього завдання

You must  read the second part of the fairy-tale “The Sleeping Beauty” at page 136-137

3.3  Виставлення оцінок, мотивація роботи.

And now I will give your  marks for your work. So, your marks are…

Thank you for lesson! You may be free.

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
11 травня 2020
Переглядів
1091
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку