Урок: Хто у творі подобається і чим. Н. Сняданко «Матвійкові іграшки»
Мета: вчити учнів правильно, свідомо й виразно читати, визначати, хто у творі подобається і чим саме; розвивати уяву, мислення; виховувати охайність.
Обладнання:
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Ішов індик з індичкою,
Ішов понад водичкою,
А за ними — індичатка...
Починаймо все спочатку.
Читання тексту С. Махотіна «Кошеня Гусєв»
Робота над загадками
Я вбарлозі взимку спав,
Мед із вуликів збирав.
Бант на шию пов'язали,
І до іграшок поклали.
Вайлуватий та м'який.
Відгадай, хто я такий? (Плюшеве ведмежа)
Б'ють мене старі й малі,
І в повітрі, й на землі.
Та від цього не вмираю.
Тільки весело стрибаю. (М'яч)
Замість справжньої дитини
Є у кожної дівчини.
Її пестять, одягають,
Спати ввечорі вкладають.
І годують її смачно —
Дуже мамі вона вдячна! (Лялька)
III. Робота за «Читанкою» (с. 46–48).
Опрацювання тексту Н. Сняданко «Матвійкові іграшки»
Читання першої частини тексту вчителем
Прийом «перерваного» тексту
— Розгляньте малюнок. Чому важко було знайти іграшку на полиці?
Дочитування вчителем першої частини оповідання
— Чому Матвійкові було весело наводити лад на полицях?
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне дочитування оповідання учнями
Тестування
Свинку
машинку
Параскою
праскою
Так
ні
Матвійко прибирав іграшки
у кімнаті сина панував ідеальний порядок
Фізкультхвилинка
Читання тексту учнями «ланцюжком». Відпрацювання інтонації
— Які питання ви б поставили до цього тексту?
— Чи сподобався вам Матвійко? Чим?
— Що ви зробите зі своїми іграшками?
Гра «Розвідники»
— Знайдіть слова, які вжиті замість слова Матвійко. (Він, йому, сина, хлопчик)
— Прочитайте й покажіть виразом обличчя здивування тата й мами. Промовте їхні слова.
Гра «Хвости»
Учитель читає початок речення, а діти — кінцівку.
IV. Підсумок уроку
— Чого навчає опрацьоване оповідання?
— Чим схожі ви на його героя?