І.Франко "Лисичка і Рак"

Про матеріал
Урок розроблений з такою метою:сформувати в учнів уявлення про літературні казки, зацікавити дітей їхнім читанням; ознайомити із казкою І. Франка ; формували в дітей вміння аналізувати прочитане, складати власні висловлювання; формувати навички виразного читання, вміння голосом передавати думки і стан кожного персонажа; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення;виховувати толерантність, терпимість у ставленні до слабших за себе, шанобливе ставлення один до одного
Перегляд файлу

1

 

Тема: І. Франко «Лисичка  і  Рак».

Мета: сформувати в учнів уявлення  про літературні казки, зацікавити дітей  їхнім читанням; ознайомити із казкою І. Франка ;  формували  в дітей вміння аналізувати прочитане, складати власні висловлювання; формувати навички виразного читання, вміння голосом передавати думки і стан кожного персонажа; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення;виховувати толерантність, терпимість у ставленні до слабших за себе, шанобливе ставлення один до одного.

Обладнання:портрет І. Франка,  малюнки лисиці та рака, аудіо казка І. Я. Франко «Лисичка  і Рак»(https://youtu.be/6fGesxifXX0 ), шість капелюшків, картки із завданнями, лего «Шість цеглинок» .

Хід уроку

I.                   Організаційний момент

1. Створення ситуації успіху.

Вчитель. Пролунав і стих дзвінок.

     Починаємо урок.

     Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

    Що у другім нашім класі:«Діти просто молодці!»

  А для цього нам треба…

Учні. Не просто слухати, а чути.

         Не просто дивитись, а бачити.

         Не просто відповідати, а міркувати.

         Дружно і плідно працювати.

  • І що нам в цьому допоможе?
  • Настрій.

2. Вправа Сонечко

  •      ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні на уроці ми зустрінемося із… .а от із чим зустрінемося, ви дізнаєтеся, якщо розв’яжете незвичний приклад.

КАЗАН-АН+К+АРА-РА=? (КАЗКА)

-Що ж таке казка?

Учениця 2. Казка – це світ чарівний, незвичний.

Казка – це диво, сповнене краси.

Поринь у казку. Це ж бо так цікаво.

Це справді свято, радість для душі.

 

Учень 1. У казці звірі свою мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі.

Добро і правда завжди зло долають,

Тому і люблять казку всі.

Гра «Так чи Ні»

  1. Казки бувають народні та літературні. (+)
  2. Казки, які склав автор називаються народними (-)
  3. Ми вивчаємо розділ «У колі літературних казок»(+)
  4. На минулому уроці ми ознайомилися з творчістю Т.Шевченка (-)

          -З творчістю якого письменника ми ознайомилися на минулому уроці?

Не всім відомо, що “моду” носити вишиваний одяг започаткувала ще Іван Франко.. Завдяки Франку вишиванка стала маркером сучасності. Письменник відрізнявся від всіх “вишиваною сорочкою серед пишних комірців та краваток”.

 

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми будемо читати казку, у якої є автор. Тобто ознайомимося з літературною казкою, навчимося виразно її читати, аналізувати прочитане. Будемо збагачувати свій словниковий запас та виховувати повагу до слабшого, шанобливе ставлення один до одного

 

IV.Робота над загадками. Актуалізація життєвого досвіду дітей.

 - Послухайте загадки. Відгатки нам допоможуть дізнатися назву казки, яку ми будемо читати на уроці

У кущах вона ночує

І на зайчика полює.

Вся руденька ця сестричка,

А зовуть її … (Лисичка)

 

На дні річному проживаю,

я безпечні клешні маю,

довгі вуса, чорні очі,

а вперед іти не хочу! .(Рак)

  • Отже скоро ми дізнаємося,як називається наша казка.
  • Про кого йтиметься у казці?
  • Що вам відомо про лисицю? Сенкан
  • Що вам відомо про раків?
  • Які стосунки між лисицею та раком у природі?

 

Розчитування Скоромовка

Рак-ніякий забіяка

Та є пісенька про рака:

«Рак, Рак, неборак,

Як ущипне – буде знак!»

Ось Ви вже і побачили як називається казка. Казка «Лисичка та Рак»

Дайте відповідь на запитання: Чи правильно у казці вчинив Рак?

 

V. Перегляд відеоказки «Лисичка та Рак» І.Франка

 

  1. Словникова робота
  2. Глузувати – насміхатися,кепкувати, осміювати.
  3. Побилися об заклад - посперечалися, з кимось посперечатися.
  4. Клешні - кінцева частина ноги рака.

2. Аналіз змісту казки з елементами критичного мислення.

Білий капелюшок: Хто є дійовими особами казки? (Дієвими особами казки є лисиця та рак).

 Що спричинило глузування лисички над раком? Довести словами казки

Чому рак вирішив провчити лисичку?

З яким наміром Лисичка і Рак починали перегони? Знайти і зачитати. Кепкувати з себе не дам. Рак хотів провчити пихату лисицю.

Як раку вдалося виперидити лисичку?

З яких частин складається казка?Зачин, основна частина (Побилися вони об заклад), кінцівка (отоді рак відпустив її хвоста…). Знайдіть і прочитайте речення , що є зачином. Знайдіть і прочитайте кінцівку.

Червоний капелюшок: Які почуття у вас виникли читаючи основну частину казки? (У нас виникли почуття радості за їжачка розумного та тривоги щоб він переміг лисицю пихату)

 

Жовтий капелюшок: Чим сподобалась казка?

Який персонаж викликає позитивні емоції у вас? (Рак)

Який він? (Рак у казці відповідальний, розумний,кмітливий)

Чорний капелюшок:

Який персонаж казки викликав у вас негативні емоції? Лисичка

Чим обурили вас вчинки лисички?(Лисичка була самовпевнена, пихата, високомірна)

Що спричинило глузування Лисички над Раком? Доведіть словами казки.(Глузування лисички над Раком спричинило як він помаленько лізе (1 абзац зачитати)

Зелений капелюшок: Продовжіть казку так щоб Лисичка та рак стали друзями

Синій капелюшок: Чому автор дав таку назву казці?

-  Що в ній схвалюється , а що засуджується? В образах лисиці засуджується зло, яке полягає у вседозволеності: не можна ображати нікого, не слід насміхатися над слабшими. Рак малий, слабкий, але не дозволив себе скривдити завдяки своєму розуму.. - Яка головна думка? (Де сила не візьме, там розум допоможе.)

VI.Підсумок уроку

Гра «Світлофор»

1.Значить ти тепер швидкий (прудкий) став?-

2. Зустрілася Лисичка з Раком. (+)

3. Справжній невдаха (неборак). (-)

4. Побилися вони об заклад (+)

5.Стала Лиска (Лисичка) на скок попереду рака…(-)

6. Домчала (добігла) до пенька та й кличе…(-)

Розташуйте цеглинки  LEGO в відповідності до того, як розгорталися події в казці

1.Червона    2. Жовта      3. Зелена

— Яку казку читали на уроці? До якої групи казок можна її віднести?

— Чого нас навчає ця казка?( Автор засуджує поведінку Лисички, адже не слід насміхатися над слабшими.)

 

Рефлексія

- Ось і підходить наш урок до завершення.

- Діти, в руках у мене чарівна скринька, а в ній можна побачити того, хто старався найбільше, був найактивніший, найслухняніший, найрозумніший, завдяки кому цей урок відбувся. Хто з вас хоче його побачити? Можете зазирнути в скриньку, але поки що не розповідайте своїм однокласникам, кого ви там побачили. Мовчіть до того часу, аж поки всі охочі не зазирнуть до скриньки.

(Діти по черзі заглядають у скриньку.)

  • То кого ви побачити у чарівній скриньці? ( Себе)

 

  • Так, ви побачили у чарівному дзеркальці тих хто був сьогодні на уроці найактивнішим, найстараннішим та найрозумнішим. Ви всі великі молодці. Я вдячна вам за цей урок.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
4 березня 2023
Переглядів
2562
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку