«І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом».

Про матеріал
Мета: глибше ознайомити школярів з дитинством Т.Г.Шевченка; розвивати мовлення учнів; повторити вивчений матеріал з української мови; закріпити вміння виконувати тести; виховувати повагу до духовної спадщини українського народу; зацікавити дітей творами Великого Кобзаря.
Перегляд файлу

   Урок  словесності

Тема: «І мене в сім’ї  великій,

    В сім’ї вольній, новій,

    Не забудьте пом’янути

    Незлим тихим словом».

Мета: глибше ознайомити школярів з дитинством Т.Г.Шевченка; розвивати 

мовлення учнів; повторити вивчений матеріал з української мови;  закріпити вміння виконувати тести; виховувати повагу до духовної спадщини українського народу; зацікавити дітей творами Великого Кобзаря.

   Хід уроку

I. Організація класу.

— Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості! Тож давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час

Радо ми вітаєм вас!

З миром зустрічаємо

Щастя вам бажаємо!

 

II.Актуалізація  опорних знань.

1.«Мозковий штурм»

Показати портрет Т.Г.Шевченка.

  • Хто це? (Т.Г.Шевченко)
  • Що ви знаєте про цю людину?

 

мріяв малювати    в 9 років померла мати

 

                                         в 11 років помер батько

13 років був вільним     Т.Г.Шевченко  1840 «Кобзар»

 

 

 9 березня 1814      с.Моринці       кріпак

 

 

III. Повідомлення теми та мети уроку.

  • На сьогоднішньому уроці ми з вами розширимо свої знання про Т.Г.Шевченка, повторимо вивчений матеріал.
  • Відкрили зошити, записали число, класна робота.

 

IV. Актуалізація опорних знань.

1.Перегляд презентації.

— Пропонуємо вашій увазі презентації, які діти підготували разом з батьками вдома.

  1. Родина Т.Г.Шевченка.
  2. Шевченко – художник.
  3.  Вшанування пам’яті  Великого Кобзаря.

 

2. Інсценування оповідання «Про себе».

— Ми вже з вами працювали над оповіданням «Про себе». Окремим учням було завдання підготуватися до інсценування цього твору.

 

3.Діалог з героями твору.

- Тарасе Григоровичу, які спогади виникають у Вас, коли Ви чуєте слово село?

- Тарасику яке питання постійно турбує тебе?(Що там за горою? Як підпирають небо залізні стовпи?)

- Я думаю, що ти обов’язково знайдеш відповідь на це питання.

 

4. Робота над орфограмою «Вживання великої букви у власних назвах».

— Знайдіть у тексті слова, які пишуться з великої букви. Поясніть орфограму.

Моринці, Кирилівка, Одеса – назви сіл, міст пишуться з великої букви.

Катря, Микита – імена людей пишуться з великої букви.

Бог  і Мати Божа, і релігійні свята – пишуться з великої букви.

 

5.Виразне читання вірша «Село! І серце одпочине…» синтаксичний розбір речення.

— Т.Г.Шевченко не тільки прозаїк, але й відомий своїми поетичними творами. Згадайте вірш «Село! І серце одпочине…». Прочитайте напам’ять  вірш.

    Село! І серце одпочине.

    Село на нашій Україні —

    неначе писанка, село.

    Зеленим гаєм поросло.

    Цвітуть сади, біліють хати,

    а на горі стоять палати,

    неначе диво. А кругом

    широколистії тополі,

    а там і ліс, і ліс, і поле,

    і сині гори за Дніпром.

    Сам Бог витає над селом.

  • Давайте запишемо останнє речення цього вірша і зробимо синтаксичний

розбір речення.

 займ.  ім.   дієсл.      пр.       ім.

Сам   Бог витає над селом. 

  • Згадайте, які ви знаєте речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні, спонукальні)
  • Які ви знаєте речення за інтонацією? (Окличне, неокличне)
  • Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
  • Яке це речення за інтонацією?(Неокличне)

 

6. Хвилинка відпочинку

-А зараз ми  з вами спробуємо рухами зобразити те, про що говориться у вірші «Тече вода із-за гаю…».

Тече вода із-за гаю

та попід горою,

Хлюпощуться качаточка

поміж осокою.

 

 А качечка випливає

з качуром за ними,

ловить ряску, розмовляє

з дітками своїми.

 

Тече вода край города.

Вода ставом стала.

Прийшло дівча воду брати,

брало, заспівало.

 

Вийшли з хати батько й мати

в садок погуляти,

порадитись, кого б то їм

своїм зятем звати.

 

7. Фонетична транскрипція слів.

— Давайте згадаємо і зробимо звуковий запис слів.

  • Що таке звук? (Звуки ми чуємо, говоримо).
  •  Що таке буква? (Букви – це знаки на позначення звуків).
  • Давайте підберемо  синонім до слова буква. (Літера).

Про|бу|джу|єть|ся [ пробу̕джуйец̕:а] – 13б., 11зв.,

у|люб|ле|нець  [ ул̕ублеинеиц̕] – 10б., 9 зв.

 

8. Розбір слів за будовою.

— Назвіть значущі частини слова. (Корінь, префікс, суфікс, закінчення).

Закінчення – змінна частина слова.

Корінь – спільна частина спільнокореневих слів.

Префікс – частина слова, що стоїть перед коренем.

Суфікс – частина слова, що стоїть після кореня.

Основа слова – частина слова без закінчення.

 

Солом’яною – солома.

 

Прегарним – гарно, гарненький.

 

9. Робота над синонімами.

— Які слова називаються синонімами? (Слова,  різні за звучанням і написанням, але близькі за лексичним значенням, називаються синонімами.)

  • Підібрати синоніми до слів хата, поле, невисока.

Хата – будинок, будівля, споруда.

Поле – лан.

Невисока – низька.

 

10. Робота над антонімами.

— Які слова називаються антонімами? (Слова з протилежним лексичним значенням  називаються антонімами).

  • Давайте порівняємо хату Т.Г.Шевченка і сучасну хату. Для цього використаємо антоніми.

Вбога – багата.

Стара – нова.

Низька – висока.

 

11. Самостійна робота.

- З вірша «Тече вода із-за гаю…» виписати  п’ять іменників і п’ять дієслів.

 

12. Тестова робота.

1.Т.Г.Шевченко в дитинстві мріяв стати…

а) співаком;  б)поетом;    в) малярем.

2. Т.Г.Шевченко – видатний…

 а) артист;   б) політик;    в) художник.

3. Твір Т.Г.Шевченка «Про себе» за жанром є…

 а) оповіданням;  б) віршем;    в) казкою.

4.Речення «А куди ти мандруєш, парубче?» за метою висловлювання є…

 а) розповідним;  б) питальним;   в) спонукальним.

5. Слово верба є…

 а) іменником;  б) прикметником;  в) дієсловом.

6.  Правильно розібране за будовою слово…

 а) прегарним;  б) прегарним;   в) прегарним.

 

V. Домашнє завдання.

1. Написати листа Шевченкові.

2. Виписати з вірша Т.Г.Шевченка «І досі сниться…» три дієслова, три прикметника, три іменника.

 

VI. Підсумок.

1.Вправа «Мікрофон».

— Що найбільше запам’яталося?

  • Неоціненний внесок зробив Т.Г.Шевченко у нашу науку, культуру. Не лише ми вчимося у нього, він був учителем і для кожного з українських письменників. Ось що говорив І.Я.Франко про Великого Кобзаря: «Він був сином мужика і став князем в царстві духа. Він був кріпаком -  і став велетнем у царстві людської культури.

   Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити  золото його душі в іржу, ані його любові до людей у ненависть і погорду.

   Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх,  що били із  здорового  джерела життя.

    Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонах людських сердець усе наново збуджуватимуть його твори…».

  • Діти! Дорожіть Шевченковим словом. Любіть Україну так, як її любив Великий Кобзар. Бережіть свою Батьківщину, як берегли наші діди та прадіди. Читайте твори Т.Г.Шевченка  і ваша мова буде гарною, чарівною, барвистою, бо українська мова – одна з наймилозвучніших  мов світу.

      І закінчити наш урок я хочу словами українського поета В.Сосюри:

Спи спокійно, поете!

Ми – нащадки твої

Пронесем крізь роки твоє ім’я.

 

   Список використаної літератури

1. Авраменко, О.М., Дмитренко,Г.К. українська література: підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. — К.: Грамота, 2009. —304с.:іл.

2. Степанишин Борис. Українська література: підруч. для  9 кл. —7-ме вид. — К.:Освіта,2001.—336с.

3. Шевченко, Т.Г. Кобзар. Вступна стаття О.Гончара. — К.: Дніпро, 1980. —613с.

 

 

 

 

 

    Словникова робота

Чорний димар — труба для відведення диму з печі житлового приміщення.

 

Клуня  — будівля для збереження снопів, сіна, полови тощо, а також для 

         молотьби.

 

Збіжжя — зерно, також майно, речі.

 

Шаг мідний — дрібна розмінна монета вартістю півкопійки.

 

Левада — присадибна ділянка землі з сінокосом, городом та плодовим садом

         або   іншими деревами.

 

Царина — околиця, край села; ворота при в’їзді в село (заст.);               

          необроблюване, поросле травами поле; засіяне поле; посіви, лан

         (діал.).

 

Півверсти — половина версти; давня назва східнослов’янської міри великих

     віддалей , що становила 1,06 км і вживалося до запровадження

     метричної системи.

 

Баня — опуклий дах, що має форму півкулі, купол.

 

Барильце — зменш. – песть. до барило. Невелика посудина для рідини

    (найчастіше з дерева) з двома днищами і опуклими стінками,

    стягнутими обручами.

 

Мажа — чумацький віз, великий довгий віз. Віз — засіб для пересування на

       чотирьох колесах з кінною або воловою тягою здебільшого для

       перевезення вантажів.

 

Чумаки — на Україні XV-XIX ст. візник і торговець, який перевозив на

           волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.

 

Перелаз — певним чином обладнана частина огорожі; місце, де перелазять

  або переступають, або перескакують і т.ін. через неї.

 

Приблуда — той, хто випадково опинився де-небудь, пристав до когось.

     Про того, хто не може всидіти вдома, любить бродити.

 

 

Романовська Галина Володимирівна, вчитель початкових класів

Мирненська ЗОШ І – ІІІ ступенів, Волноваського району, Донецької області

 

      

 

 

  

 

docx
Додано
22 жовтня 2020
Переглядів
2111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку