|
Іван Семенович Нечуй-Левицький (справжнє прізвище — Леви́цький (1838 ( Стеблів) - 1918 (79 років) Київ) - український письменник, етнограф, фольклорист, педагог Освіта: Київська духовна семінарія, Київська духовна академія. Учитель «Іван Левицький – се великий артист зору, колосальне, всеобіймаюче око України.» І. Франко «Кайдашева сім'я» — український фільм - дилогія режисера Володимира Городька 1993 - 1994 рр. |
Памˈятник у м. Стеблеві
|
Сюжет: 1. Експозиція – опис села Семигори, портрети головних героїв, розмова Карпа та Лавріна про одруження. 2. Зав’язка – одруження Карпа з Мотрею 3. Розвиток дії - постійні сутички в родині, одруження Лавріна з Мелашкою, проща Мелашки до Києва, смерть Омелька Кайдаша, розподіл спадщини. 4. Кульмінація – сутичка Мотрі з Марусею, внаслідок якої Маруся втратила око. 5. Розв’язка – примирення двох сімей після того, як засохла груша.
|
|
Тема: зображення реалістичних картин селянського побуту другої половини XIX ст.; акцент на дрібновласницьких натурах. Ідея: засудження егоїстичних та індивідуалістських характерів. Проблематика:
Прототип сім’ї Кайдашів - сім’я Мазурів із кутка Солоний Місце дії: с. Семигори, с. Біївці, м. Київ Композиція: 9 розділів |
Особливості повісті: - Перший в українській літературі твір, який зображує життя української сім’ї в пореформений період. -Зображення руйнування патріархальних відносин на селі та в сім’ї (син піднімає руку на батька). -Діалоги в повісті рухають і розгортають дію. -Усі епізоди виписані в гумористично-сатиричному плані. -У повісті згадується понад 30 релігійних свят -Повість багата фразеологізмами
|
|
Романи «Хмари» (1874), «Над Чорним морем»(1890), « Гетьман Іван Виговський» (1895), «Князь Єремія Вишневецький» (1897, опубл. 1932) Повісті «Дві московки» (1868), «Рибалка Панас Круть» (1868), «Приче-па» (1869), «Микола Джеря» (1878), «Кайдашева сім'я» (1879) - 1907р. «Сучасна часописна мова в Україні» - 1914р. «Граматика української мови» в 2-х ч.
|
Вислови: - «Жодна література світу не має такого правдивого, дотепного, людяного, сонячного, хоч дещо затьмареного тугою за кращим життям, твору..., як «Кайдашева сім’я» Нечуя» (М. Рильський). - «Кайдашева сім’я» — сумний твір, повість-трагікомедія» (С. Процюк). -«Кайдашева сім’я» — це модель всієї України. Автор блискуче розкрив деякі непривабливі риси нашої національної вдачі, які існують поза часом. Україна XXI ст. залишається схожою на «Кайдашеву сім’ю» (В. Панченко).
Переклад Біблії українською мовою Пантелеймона Куліша, Івана Пулюя, Івана Нечуй-Левицького, вперше надрукований у 1903 році;
|
Персонажі: Омелько Кайдаш: стельмах, небагатослівний, забобонний, віруючий, «зазнав панщане горе», полюбляє перехилити чарку. «Широкі рукава закачались до ліктів; з-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця. На сухому високому лобі набігали густі дрібні зморшки. Кучеряве посічене волосся стирчало на голові, як пух, і блищало сивиною.»
Маруся Кайдашиха: «терлась коло панів і набралась від них трохи панства», «від її погляду молоко кисне», «на словах, як на цимбалах грає», сварлива, улеслива, любляча бабуся. «Вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем»
Карпо: мовчазний, жорсткий, «з нього буде добрий посіпака», працьовитий. «Широкий в плечах, з батьківськими карими гострими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби сердиті.»
Ювілейна монета |
Лаврін: лагідний, жартівливий, протилежний за характером і зовнішністю своєму брату, неконфліктний, романтичний. «Молоде довгасте лице було рум'яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи - все подихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду на матір.»
Мелашка: вродлива, добра, лагідна, з бідної сім’ї, тиха. «Була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки, червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк.»
Мотря: «має серце з перцем», «бриклива, як муха у Спасівку», заможна, галаслива, жорстока. «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум'яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в очах було розлите . щось гостре, палке, гаряче, було видно розум з завзяттям і трохи з злістю.»
|
|
||
Анатолій Базилевич. Ілюстрації до повісті «Кайдашева сім'я» (1960) |