Тема «И та І в кінці прислівників»
Мета:
-ознайомити учнів з основними правилами правопису голосних И та І прислівників; сприяти зміцненню навичок правопису прислівників з відповідною орфограмою; пояснювати її за допомогою орфографічних правил;
-розвивати мислення, розумові та творчі здібності;
-виховувати тактовність у поведінці учнів під час роботи в групах;
-сприяти формуванню моральності й духовної краси дітей.
Форма проведення: урок- перевтілення.
Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.
Тип уроку: комбінований урок.
Перебіг уроку:
(Слайд 1)
1.Організаційний момент:
Доброго дня! Сідайте, будь ласка!
Сьогодні в нас, діти, урок незвичайний,
І вчитель у вас, і багато гостей.
Та прошу вас, любі, в процесі навчання
Уважними бути урок увесь цей!
Девіз нашого уроку:
Думати швидко!
Виконувати чітко!
Творчо працювати!
Каліграфічно писати!
-Налаштувалися на роботу! Сіли рівненько. Посміхніться один одному і вперед до знань! Сьогодні, як ви вже помітили, ми будемо працювати в групах, тож допомагайте один одному. А та група, яка буде творчо працювати, злагоджено, та правильно виконувати всі завдання, отримає в кінці уроку бонус: кожному представникові цієї групи додатково зараховуватиметься по 1 балу за роботу на уроці.
2.Перевірка домашнього завдання.
Почнемо з перевірки домашнього завдання.
Пригадаймо, яке завдання ви виконували вдома(записати 2 прислів’я, в яких є прислівники)
(перевірка домашньої роботи)
Сади цвітуть коли? - Весною
Коли трави є шовкові?- Влітку
А врожай коли збирають?- Восени
Снігу всі коли чекають?- Взимку.
-Правильно, молодці. А на яке питання відповідають слова: весною, улітку, восени, взимку? (коли?)
-Отже, про яку частину мови ми продовжимо розмову? (про прислівник)
-Прислівників багато в мові,
Всі яскраві, всі чудові.
Щоб закріпити знань основи,
Повторимо цю частину мови.
3.Повторення вивченого матеріалу
-Увага на екран
(Слайд 2)
Вам необхідно знайти рядок, у якому всі записані слова є прислівниками.
Перша група виконує тестове завдання , яке подано ліворуч, а друга група-яке праворуч.
(учні визначають, перевірка роботи)
(Слайд 3)
4.Мотивація навчальної діяльності
- Молодці .А ми продовжуємо подорожувати країною Прислівника. Сьогодні я запрошую вас до незвичайної галявини. Чому незвичайної, бо в процесі роботи ви самі будете її створювати, прикрашати , наповнювати барвами, так би мовити, малювати її, як справжні художники. А щоб це сталося, ви повинні виконати всі завдання правильно, бо це і буде перепусткою для виконання кожного наступного завдання.
5.Повідомлення теми, мети уроку
-Запишемо в зошит сьогоднішню дату,
Та класна робота старанно пишіть.
Тему цікаву почнемо вивчати:
«И та І в кінці прислівників» - запишіть.
(вчитель пише тему на дошці)
-Продовжуємо вивчати правила правопису прислівників та застосовувати знання у своїй роботі. Будьте уважними, бо прислівник - дуже хитра частина мови
6.Вивчення нового матеріалу
-І перше завдання - розбір правила.
(Слайд 4)
(розбір правила)
Буква и в кінціприслівниківпишеться:
1) після букв г, к, х: навкруги, самотужки, трохи;
2) у прислівникахізпрефіксом по-, щопишуться через дефіс: по-українськи, по-ведмежи. Виняток: по-латині. У рештіприслівниківпісля ж і ч пишеться буква і: вночі, двічі.
У кінцііншихприслівниківбукви и та і пишуться так само, як у подібнихвідмінкових формах іменників: вгорі, згори. Винятки: почасти, безвісти, восени.
(наклеїти кущ)
-А тепер кожна група виконає свою роботу. Ознайомимося із завданням вправи 258
(діти читають завдання)
1 група-виписати Прислівники з І (вкупі,насторожі,тричі,вповні,насправді,утричі,мимоволі)
2 група-виписати ПРИСЛІВНИКИ з И
(залюбки,безвісти,ліньки,по-ведмежи,потайки).
-Я запрошую представника від першої групи до дошки для написання прислівників, які виписали.
(учень у стовпчик пише слова)
-А ми поки перевіримо, які прислівники виписала друга група
(перевірка роботи)
-Підкреслити другу букву в кожному слові, і якщо правильно виконано завдання, з підкреслених букв прочитаємо назву українських гір (Карпати)
-Молодці. Виконали правильно завдання і на галявині вже з являються квіти
(клеїти квіти)
(Слайд 5)
-Наступне завдання не менш цікаве. Ви будете творцями.
Слід відновити й записати прислів я, добираючи їх продовження з другої колонки та вставити пропущені букви у прислівниках.
(виконання роботи)
Що маєш робити,…то зроби сьогодні.
Без діла жить-…тільки небо коптить.
Хто спішить,…той двічі робить.
Лінивому…все ніколи.
Грамоті вчиться-…завжди пригодиться.
Письменний бачить поночі більше,…як неписьменний удень.
Хто нічого не робить,..той ніколи не має часу.
(перевірка роботи)
-Читаємо відновлені прислів’я (7 учнів)
-Перевіримо ,чи правильно ви відтворили прислів’я
(Слайд 6)
-Правильно виконали, розумнички!
(наклеїти річку)
Яка чудова галявина стає!
(Слайд 7)
-А чи не втомилися ви? Слід відпочити
(фіз. хвилинка)
-Ось і відпочили.Сіли рівненько.
- Влаштуємо мовне змагання. Пограємо в гру «Коректор». Ви перетворитесь на вчителів.
(Слайд 8)
Слід виправити , де треба, помилки в поданих прислівниках.
Навприсядки,залюбки,по-вовчи,опівночі,уночі,почасти,тричі,навпаки,по-українськии ,трішки,щомиті,поодинці,пішки,навпомацки,позаочі.
(перевірка)
(наклеїти деревце)
(Слайд 9)
7.Самостійна робота учнів
-А зараз кожен з вас отримає індивідуальне завдання.У правому верхньому куточку напишіть прізвище своє.
(учні працюють самостійно)
-Помічники мої, зберіть роботи.
Оцінки за виконану роботу я повідомлю наступного уроку
8.Узагальнення і систематизація вивченого
- Пригадаймо, коли ж треба писати И, а коли І в кінці прислівників.
(повторюємо правило)
Бонус отримує група ……….
-Ви сьогодні добре працювали; перевтілювалися і у творців, і у вчителів, і в художників. Всі завдання виконали правильно і на галявині з’явилося сонечко та усміхається нам
(клеїти сонечко)
9.Підсумок уроку, повідомлення домашнього завдання й інструктаж до нього
-Погляньмо, яке домашнє завдання ви будете виконувати на наступний урок.
(слайд № 10-д.з)
(вчитель читає д.з)
-Щоденники відкрийте та запишіть д.з.
-До нових зустрічей у країні прислівника