Ідейно-художній зміст поеми «Енеїда». Виразне читання уривків з твору

Про матеріал
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст,значення поеми «Енеїда» для розвитку нової української літератури;розвивати навички виразного читання ,аналізу ліро-епічних творів,висловлення власної думки щодо прочитаного;виховувати почуття патріотизму,національної самосвідомості,пошани до духовних надбань нашого народу,почуття гумору.
Перегляд файлу

Тема.Історія появи поеми «Енеїда». Національний колорит,зображення  життя     всіх верств суспільства,алюзії на українську історію в поемі.

Мета:допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст,значення поеми              «Енеїда» для розвитку нової української літератури;розвивати навички   виразного читання ,аналізу ліро-епічних творів,висловлення власної думки щодо прочитаного;виховувати почуття патріотизму,

            національної   самосвідомості,пошани до духовних надбань нашого народу,почуття гумору.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання:портрет письменника, ілюстрації    до поеми    «Енеїда»,   книжкова виставка різних видань твору.

Теорія літератури:травестія,пародія,бурлеск,алюзія.

Випереджувальне завдання:

           І група. Підготувати презентацію  «Звичаї та обряди у поемі».

           ІІ група.Проілюструвати  назви танців та ігор,названих у поемі,         відеоматеріалами  мережі Інтернет.

           ІІІ група.Назвати страви поеми «Енеїда»,підготувати їх опис,приготувати одну з них.

Епіграф до уроку

                                            Над книжкою твоєї “ Енеїди “

                                           Нащадок схилить радісне чоло

                                                                       Володимир Сосюра

                                         Перебіг уроку

І.З’ясування емоційної готовності до уроку(«Побажання»)

ІІ.Актуалізація опорних знань

 Складання асоціативного грона «І.П.Котляревський» (слайд 2)

 

 

                                

 

 

                         

                               

 

 

 

 

     ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

      Слово вчителя

     Як бачимо,І.П.Котляревський був непересічною особистістю. За кожним із названих занять - невтомна праця,наснажена гуманізмом,ледь не детективна історія,навіть героїчний подвиг. Та найбільше визнання принесла йому літературна діяльність.

У вірші « І.П. Котляревському» Володимир Сосюра писав:

Над книжкою твоєї “ Енеїди “

Нащадок схилить радісне чоло.

     Так , “ Енеїда “ була популярною завжди. Першу ластівку нової літератури  Україна прийняла із захопленням: всі – від грамотного селянина до багатого пана завчали поему напам’ять, чимало висловів з неї вмить стали приказками.

    Ця поема настільки колоритна, що її люблять читати і в наші дні.

 В чому ж  секрет читацького довголіття поеми ,її невмирущості?

На це запитання ми спробуємо дати відповідь наприкінці уроку.

ІV.Повідомлення теми і завдань уроку(слайд 3,4)

V.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу                                                                                                                              Над «Енеїдою» письменник працював майже упродовж усього свідомого життя: з перервами близько 30 років. А краще про історію появи  поеми нехай вам розповість сам митець.

1. Рольова гра. Підготовлений учень розповідає про історію створення «Енеїди».

                                                     Доброго дня!

 Хочу сказати, що усе своє життя  вірив у перемогу добра над злом.  Ще в семінарії я детально вивчав твори римського поета Вергілія, знав про  пародіювання «Енеїди», тому вирішив спробувати і свої сили,але поставив перед собою завдання – наблизити твір до української дійсності, надати йому національного колориту. Саме тому за основу  взяв реальне життя, побут і звичаї українців.

Дивно, але перші три частини вийшли друком  без мого відома. У цей час я перебував на військовій службі. Залюбки перечитував перші частини «Енеїди» своїм знайомим. Усі були у захваті, дехто переписував. Напевно, один із таких списків потрапив до конотопського поміщика Максима Парпури, який видав їх за свій кошт. Так у 1798 році у Петербурзі побачили світ перші три частини «Енеїди». Звичайно, я дуже розлютився ,адже текст був не відредагований,тому у своєму власному першому виданні 1809 року написав:«якусь особу Мацапуру там шкварили на шашлику»,маючи на увазі Парпуру,та згодом почув ,що мої слова багатьом видалися несправедливими,бо саме завдяки його старанням «Енеїда» побачила світ .А в повному обсязі поема вийшла друком у Харкові лише у 1842 році.

«Енеїда»- це моя «дитина»,яку я плекав протягом усього свого свідомого життя. Я мандрував з троянцями,допомагав їм вийти сухими з води в будь- якій ситуації і це живило мене ,давало снагу працювати далі .І хоч козацтво   зображене під масками троянців, але хай ні грецькі імена героїв, ні те, що Січ названа Троєю, не введе вас в оману – усе зрозуміло, про що і про кого йдеться:

Еней був парубок моторний

І хлопець хоч куди козак…

2. Робота з підручником. Рубрика «Ключові поняття теми»(слайд 5)

Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (с.92).

3. «Інтелектуальна хвилинка» (слайд 6 )

Доповніть визначення

4.Метод «ПРЕС»(слайд 7)

Доведіть ,що поема «Енеїда»- бурлескно-травестійний твір.

Наведіть приклади алюзії  у творі.

  1. Я вважаю, що …
  2. Так є, тому що …
  3. Наприклад, …
  4. Отже, я вважаю …

 

5. «Склади пазли»

  Відтворіть сюжетний ланцюжок поеми

        І варіант - І-ІІ частин(слайд 8)

       ІІ варіант -  ІІІ- ІV частин(слайд 9)

       ІІІ варіант - ІV- VІ частин(слайд 10)

ВІДПОВІДЬ

Частина І. Початок подорожі Енея. Гостювання в Дідони.

Частина II. В Сіцілії. Поминки по батькові Енея Анхізу. Пожежа (горить троянський флот).

Частина III. На землі Кумській. Подорож Енея з Сівіллою на той світ. Зустріч з батьком Анхізом.

Частина IV. В Латинській землі. Обмін подарунками Енея з царем Латином. Початок війни.

Частина V. Війна між троянцями і рутульцями. Героїчний подвиг Низа та Евріала.

          Частина VI. Продовження війни. Поєдинок Турна з Енеєм

6.Робота в групах. Перевірка випереджувальних завдань

І група. Звичаї та обряди у поемі(підготувати презентацію)

ІІ група.Народні танці та ігри (проілюструвати  назви танців та ігор відеоматеріалами  мережі Інтернет)

ІІІ група.Українські страви у творі(назвати страви ,підготувати їх опис,приготувати одну з них).

7. «Ейдос-конспект» (слайд 11,12)

 Вчитель.Поема вабила свою незвичайністю не тільки читачів,а й художників.Перед вами ілюстрації А. Базилевича.

Ваше завдання:доберіть такі  цитати з поеми,які характеризували б стиль життя її героїв.

Запитання:

-         То ж як  І. П. Котляревський зображує життя всіх верств суспільства?

 8. Пошуково- дослідницька робота(слайд 13)

   Робота в парах

   З  І частини  «Енеїди»випишіть художні засоби,зробіть  висновок.

  9. «Займи позицію» (слайд 14,15)

Прослухавши уривок з опери М. Лисенка  «Енеїда»,дайте відповідь на запитання:

- Чи вдалося композитору та письменнику створити цілісний образ Енея?

- В чому ж  секрет читацького довголіття поеми ,її невмирущості?

VІ.Узагальнення і систематизація вивченого (слайд 15)

1.Виконайте завдання  1-3 підручника ( с. 95)

2.Розгадайте кроссенс «І. П. Котляревський» (високий рівень)

Приклад розв’ язання кроссенса дивіться нижче

   https://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=ed16d7da217bce48fd50c0e03c5191af&n=33&h=190   

                

 

VІ. Підсумок уроку.

Завершити наш урок хочеться рядками вірша :

 Свій  шлях у всіх колись кінчається,

 І майже кожному до ніг кладуть вінки.

 Одні жили, помруть і забуваються,

 А інші пам'ять залишають на віки.

 На їх могилах виростають бур 'яни і квіти

  Бо тіло тлінне, та душа жива,

  І для народу вічно будуть жити —

  Їх пам'ять, совість і палкі слова.

  Ти знав тоді, якщо тебе не буде,

  То в кожнім слові кожного вірша —

  Живий поет, поки живі є люди,

  Бо в кожного із нас живе твоя душа.

     Так, душа Котляревського живе у кожному з нас рядками його безсмертних творів: «Енеїди» та «Наталки Полтавки».

VІІІ. Рефлексія – анонс. (слайд 17).Оцінювання

Читайте «Енеїду»  і ви не пожалкуєте,бо ця книга…

     про…(що?)

     знайомить нас…( з ким?)

     дарує нам …( що?)

     навчає нас…( чого?)

     переконує нас,що її автор непересічна творча особистість…( тому що?)

ІХ. Домашнє завдання (слайд 18)

Обов’язкове:вивчити теорію літератури,характеризувати героїв твору.

C:\Users\рома\Downloads\1014457554.jpgЗа бажанням:підготувати мотиваційні постери ,підібравши до них  цитати з твору , наприклад,

Любов к отчизні  де героїть,

Там сила вража не устоїть ,

Там грудь сильніша од гармат

 

 

 

 

 

 

 

 

АБО  підготувати мультимедійну презентацію з ілюстраціями А. Базилевича й фрагментами мультфільму «Енеїда».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приклад розв’язання кроссенса

По периметру:

1-2 – тризуб – цифра 1; герб – державний символ України та цифра один: одна у світі, неповторна й іншої у нас держави немає;

2-3 – цифра 1 – «Енеїда»;  «Енеїда» - перший в Україні твір, писаний живою розмовною мовою, з поеми розпочався новий літературний період;

3-6 – «Енеїда» - театр;   театр «Глобус» - це шекспірівський театр, у якому жіночі ролі грали переодягнені чоловіки, і поема теж використала прийом переодягання своїх героїв – прийом травестії;

6-9 – театр – картина Рєпіна;   види мистецтва;  в театрі життя виставлене на показ глядачам, у поемі життя і побут України ХVІІІ ст.  теж виставлене на показ; підмічаємо, що козацтво сміється і зауважуємо, що це життя подане за допомогою сміху – бурлеску;

9-8 – козаки – Вергілій;  козаки – українські герої, у Вергілія теж зображені  герої античної доби, козацтво стало прообразом античних героїв поеми ;

8-7 – поет – перо,  найперше перо є знаряддям письменника, а ще сюжет Вергілієвої поеми надихав й інших письменників до творчості, наслідування вже існуючих творів призвело до явища епігонства в літературі;

7-4 – перо – бібліотека;  написані твори збагатили українську літературу;

4-1 – бібліотека – прапор;  книжковий фонд бібліотек є національним скарбом держави.

По хресту:     5-2 – Котляревський – цифра 1;  поема письменника стала першим друкованим твором українською мовою, Котляревський є зачинателем нової української літератури;

5-6 - Котляревський – театр;  автор травестійного твору, а ще письменник-драматург;

5-8 – Котляревський – Вергілій;  поет зробив переспів Вергілієвої «Енеїди», наповнивши твір новим змістом;

5-4 – Котляревський – бібліотека;  поет став класиком вітчизняної літератури.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1

 

docx
Додано
15 листопада 2023
Переглядів
242
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку