Українська мова
Тема уроку: Іменники – синоніми, іменники – антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.
Мета: Уточнити і поглибити знання учнів про іменники – синоніми, іменники – антоніми, багатозначні іменники, їх пряме і переносне значення; розвивати вміння добирати найбільш влучні із ряду запропонованих, збагачувати словниковий запас школярів; сприяти вихованню активності, уважності та старанності в роботі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Уже дзвоник пролунав,
для навчання час настав.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання (вправа 91 с.47)
- Прочитати виписані іменники, вказати їх рід і число.
- Зачитати речення, які склали з іменниками.
- Прочитати на екрані телевізора іменник:
Дощ.
- Якого роду цей іменник? У якому числі він стоїть? Що означає цей іменник?
( - Природне явище - опади)
- Які іще іменники, схожі за значенням, ви можете дібрати?
Мряка, злива, мжичка. ( Записати в зошити, визначити рід)
- Діти, в окремих областях України можна почути іще одне слово, яке має таке ж значення. Це – хвища – дощ із вітром. Запам'ятайте його. Це іменник жіночого роду. Давайте із цим іменником запишемо речення.
Протягом дня хвища не вгавала, лиш надвечір розпогодилось.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
- Діти! Українська мова мелодійна, красива і дуже багата. Про якісь події, явища, предмети ми можемо сказати різними словами і вони будуть усім зрозумілі. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати іменники – антоніми та найбільш влучні іменники – синоніми, розширимо знання про багатозначні іменники, удосконалимо вміння розпізнавати іменники в прямому і переносному значенні; складати речення, словосполучення; збагатимо наш словниковий запас новими іменниками.
ІV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Пригадаємо, які слова називаються синонімами?
1. Робота з підручником. Колективне виконання вправи 92 (с. 47)
Текст вправи читає учень, що володіє кращою технікою читання
- Які слова із дужок найбільш доречно підходять по змісту кожного речення?
- Залишивши один вільний рядок, записати відредаговані речення в зошит.
- Іще раз прочитати відредагований текст вголос.
- Який заголовок до тексту дібрали? (Учні озвучують свої варіанти)
- У вільному рядку записати заголовок, який сподобався найбільше.
- Яку кінцівку дібрали до тексту? (Учні озвучують свої варіанти)
-Який висновок про роль синонімів ми можемо зробити?
(Вони допомагають влучно, найбільш точно охарактеризувати предмет, ситуацію, подію)
2. Робота над вправою 93 (с. 47)
- Які слова називаються антонімами?
Читання прислів'їв та приказок «ланцюжком». Після кожного прислів'я провести роботу за наступним алгоритмом:
- Як зрозуміли зміст прислів'я?
- Знайти в прислів'ї слова – антоніми, визначити їх рід.
Читання висновку на с.48 Візьми до уваги!
3. Багатозначність іменників. Вправа 94 (с.48)
Читання речень «ланцюжком».
- В якому значенні вжито слово земля в кожному із них?
- Прочитайте іменники на екрані телевізора і доведіть, що вони багатозначні.
Мишка, ключ, коса, ручка, двірник, язик, лінійка, диск.
- Скласти 3 речення із цими словами (за вибором учнів) і записати в зошити.
- Чи можна вважати іменник поле багатозначним?
- Уточнити думку дітей.
Поле – чиста смуга упродовж краю зошита.
Поле – фон під яскравим візерунком.
Поле – загнуті краї капелюха.
Поле –призначений для чогось майданчик ( для футболу)
Поле – простір, охоплений зором (поле зору)
Поле – оброблена під посів земля.
Поле – місце, де відбувається бій (поле бою).
Поле – простір, у межах якого проявляється дія якихось сил (магнітне поле, електричне поле)
4. Фізкультхвилинка
1 – 2 – всі пірнають, 3 – 4 – виринають, 5 – 6 - по воді тріпочуть крильця молоді, 7 – 8 – що є сили, всі до берега приплили, 9 – 10 – розгорнулись, потягнулись, обтрусились і тихенько примостились.
V Узагальнення і систематизація отриманих знань
1. Робота в групах (Кожна група має тлумачний словник)
- Діти, що означає слово пороша?
- Порох, пил.
- Знайдіть у тлумачному словнику значення цього слова, переконайтесь, чи це дійсно так.
- Пороша – перший сніг. Запам’ятайте значення цього слова!
- Діти, на екрані телевізора – іменники. Прочитайте їх.
Хуртовина, шлях, журба, галас, хуга, печаль, автострада, путь, сум, репет, траса, завія, магістраль, заметіль, лемент, гамір, туга, завірюха, шосе, вереск, хурделиця.
- На вас чекає робота в групах:
-Ви повинні виписати синоніми до іменників:
1-ша група: дорога
2-га група: завірюха
3-тя група: крик
4-та група: скорбота
- Із одним із виписаних синонімів скласти і записати речення в зошити.
- Спікери груп звітують про виконану роботу.
- Якій групі допоміг тлумачний словник? Значення яких слів викликали сумнів?
2. Пряме і переносне значення іменників. Колективна робота над вправою 95 (с. 48)
- Прочитати вправу, пояснити в якому значенні вжито слово «золото».
-Записати в зошити речення під диктовку:
Довгі язики полум'я тривожно лизали темряву.
- Підкреслити головні члени речення.
- Пояснити в якому значенні вжито слова язики та лизали. Пояснити свій вибір.
- З якими літерами написали слова язики, лизали, тривожно? Які перевірні слова допомогли вам у написанні цих слів? До якого слова нема перевірних слів? Як вирішили проблему? (Звернулись до словника)
3. Ознайомлення з інформацією на с. 48 «Хвилинка спілкування»
- Чи знали ви це раніше?
VІ Підсумок уроку
- Із значенням яких нових слів ви познайомились?
- Що нового дізнались?
- Яку роль у мовленні відіграють синоніми, антоніми, багатозначні слова?
- Яка роль слів вжитих у переносному значенні?
VІІ Домашнє завдання
Вправа 96, с.49 (за умовою)