Тема: Іменники-загальні та власні назви. Велика буква і лапки у власних назвах.
Мета: поглибити знання учнів про написання власних і загальних назв, вживання лапок у власних назвах; удосконалювати вміння розрізняти загальні та власні назви;
розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, культуру усного і писемного мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до творчості Лесі Українки.
Слідкувати за вимовою учнів.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Міжпредметні зв`язки: українська література.
Обладнання: таблиці, картки з завданнями, портрет Л.Українки
Хід уроку
«Ой вишеньки-черешеньки,
Червонії, спілі,
Чого ж бо ви так високо
Виросли на гіллі!»
Л.Українка
Мовна зарядка
На уроці треба бути:
Уважними
Розумними
Організованими
Кмітливими
Тоді наш урок буде цікавим.
На уроці треба навчитися:
(Вчитель пояснює тему уроку за таблицями)
Всі іменники розподіляються на іменники загальні і власні.
Загальні іменники - це узагальнені назви предметів або явищ: син, явір, калина, лоша, родина, поет.
Власні іменники - це назви предметів, які потрібно виділити з-поміж таких самих.
До власних іменників належать:
а) прізвища, імена, по батькові, псевдоніми людей (Косач Лариса Петрівна, Леся Українка, Іван Якович Франко, Каменяр);
б) клички тварин: Сірко (собака); Сніжинка (кішка); Гнідко (кінь); Лиска (корова);
в) назви найвищих державних та урядових посад (Президент України, Голова Верховної Ради, Генеральний прокурор України);
г) географічні назви:
Чернігів (місто); Десна (річка); Азовське (море); Байкал (озеро);
Карпати (гори); Україна (держава); Чорнотичі (село); Сосниця (селище);
д) астрономічні назви: Земля (планета); Галлея (комета);
е) назви визначних історичних подій, свят, урядових нагород ( Велика Вітчизняна війна, Великдень, орден Дружби;
є) назви установ, організацій, газет, назви творів, готелів, пароплавів, магазинів, книг беруться в лапки:
газета "Вечірній Київ", теплохід "Тарас Шевченко",
готель «Убідь», журнал «Малятко», казка «Колобок», вірш «Мрії»,
магазин «Лілея», книга «Кобзар», машина «Запорожець»;
Виконання системи практичних завдань.
Вправа. Впишіть власні назви, де потрібно поставте лапки.
країни (держави) Україна, …..
міста Київ, …….
ріки Волга, ……
кіт Пушок, ….
прізвища Іпатін, ……
газета Голос України , ……..
імена хлопчиків Максим, …….
казки Ріпка, ………
( Завдання виконується на картках).
Фізкультхвилинка.
Гра «Асоціативний кущ»
(Вставте загальні назви).
(виховна мета)
Гра « Хто швидше»
місто Убідь
шоколад «Єва»
дівчинка Харків
річка Єва
вулиця Покрівська
планета Марс
кафе «Корона»
газета «Наше життя»
свято Різдво
( Вправу записати в зошити).
Завдання на картках.
Впишіть, де потрібно, лапки. Пояснюйте правила.
Котик Пушок, автомобіль Запорожець, місто Запоріжжя, письменник Іван Франко, гори Карпати, кінофільм Попелюшка, казка Фарбований Лис, вірш Мрії, готель Дніпро, кафе Вікторія,
планета Юпітер, пральна машина Оріон, пароплав Сагайдачний,
кінь Орлик, країна Італія, свято Івана Купала, мопед Карпати,
цукерки Рошен, велосипед Україна, бар Полісся, кінофільм Зачарована Десна, вірш Садок вишневий коло хати.
Рефлексія
Оцінення знань учнів.