Індивідуальна творча робота
Наскрізні змістові лінії на уроці біології у 8 класі «Значення дихання. Система органів дихання»
Вчитель хімії і біології
Верхньогусненського
ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Самбірського району
Львівської області
Ловас Лариса Михайлівна
Задача. Життєва ємність легень людини складає 3500см3 . Визначте об'єм і масу кисню та вуглекислого газу у повітрі, які пройдуть через легені людини за 1 рік, якщо вона робить 16-20 вдихів за хвилину.
Об’ємна частка кисню у повітрі складає 21%, а вуглекислого газу – 0,03%.
[1]
Кисень життєво необхідний не тільки нам, людям, а й всім живим істотам на Землі, за винятком деяких мікроорганізмів, які пристосувались до життя без нього. Саме тому людству давно настав час замислюватись над проблемою забруднення повітря та зменшення вмісту кисню через бездумну вирубку лісів.
Близько 1/5 усього споживаного людським тілом кисню поглинається мозком. У середньому мозок може проіснувати без кисню до 4-5 хв.
Яновський Ф.Г.
Знайомство з науковою діяльністю українського вченого – Ф.Г.Яновського (український терапевт, академік АН УРСР з 1927р., народився у с. Минківцях Хмельницької області. У 1884р. закінчив Київський університет, де працював на кафедрі терапії. У 1904-1905 р. – професор Новоросійського університету в Одесі, а в 1905-1919р. – професор лікарської діагностики Київського університету (з 1921 – Київського медінституту).
Праці Яновського присвячені вивченню інфекційних хвороб (особливо туберкульозу), захворюванням легень, нирок, питанням патології кровообігу, шлунково-кишкового тракту. Яновський вивчав ознаки при захворюваннях легень та плеври, розробляв питання імунітету при туберкульозі легень, діагностики, клініки, терапії цього захворювання.
[2, c. 68-69]
Робота в групах. Самостійне опрацювання підручника с. 42-45 за планом: особливості будови – функції, склавши відповідні таблички.
І група - особливості будови та функції носової порожнини, гортані.
ІІ група - особливості будови та функції трахей, бронхів.
ІІІ група - особливості будови та функції легень.
Вигляд таблиці:
Назва |
Особливості будови |
Функції |
[3, c.42-45]
Розв’язання задачі. Кисень, який поступає в організм людини, потрібний для процесів окиснення складних органічних речовин, що надходять в людський організм під час живлення. При розкладанні цих речовин вивільняється енергія, яка запасається у формі АТФ. Основним джерелом енергії для більшості клітин є глюкоза. Унаслідок повного окиснення 1-єї молекули глюкози синтезується 38 молекул АТФ. Скільки молекул АТФ синтезується унаслідок повного окиснення 5 молекул глюкози?
[4, c.74]
Список джерел: