ПСИХОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА В ШКОЛІ
Тема: Тіло та мозок взаємопов’язані (індивідуальне заняття)
Мета: пояснити, що мозок керує тілом, а тіло надсилає сигнали до мозку; формувати вміння розпізнавати прості сигнали тіла (голод, втома, радість, страх тощо); розвивати навички саморегуляції та усвідомлення власних відчуттів; виховувати бережне ставлення до свого здоров’я.
Обладнання:
Хід заняття
1. Організаційний момент (5 хв)
Привітання.
2. Мотивація та вступ до теми (5 хв)

Учитель: «Подивися (учитель демонструє картинку) - це наш мозок, він керує всім тілом: руками, ногами, обличчям, навіть коли ми говоримо. А тіло теж може розповісти мозку, що з нами відбувається — коли ми налякані, злі, радісні чи втомлені. Коли трапляється небезпечна ситуація, твоє тіло перемикається в режим виживання, тобто перебуває в підвищеній готовності до геть усього, що може нести небезпеку. Проте, як тільки небезпечна ситуація минула, мозку й тілу необхідно заспокоїтися. Якщо тривога не вимикається само по собі, ти не можеш самостійно заспокоїтися, то потрібно допомогти своєму мозку це зробити. Потрібно сказати йому, що зараз небезпечно і немає причин боятися. Ще можна «поговорити з мозком» завдяки вправам, які ми вже вміємо виконувати, наприклад «безпечне місце», різні техніки дихання. Коли ти вже вмієш виконувати такі вправи, то тіло стає спокійнішим і змушує мозок «вимкнути тривогу». Отже, якщо мозок і тіло працюють разом, ми краще розуміємо свої почуття, можемо керувати емоціями, бути спокійними та почуватися добре.
3. Основна частина (15 хв)
Вправа 1. «Що відчуває моє тіло» (5 хв)
Учитель показує картки з емоціями.
Учениця обирає картку, описує, що відчуває тіло (наприклад: «Коли я злюся — у мене гаряче обличчя, стиснуті кулачки»).
Вправа 2. «Мозок дає команди» (5 хв)
-Уяви, що мозок дав команду підняти руки. Що робить тіло?»
Виконують прості рухи за командами: підняти руки, потиснути плечима, посміхнутися, заплющити очі, покружляти.
Обговорення: «Хто дає команду? — Мозок!»
Вправа 3. «Слухаю своє тіло» (5 хв)
Учениця заплющує очі. Учитель: «Зверни увагу — як ти дихаєш… чи тепло твоїм рукам… чи хочеться рухатися… чи хочеться сидіти спокійно. Що значить відпустити погані думки?».
Обговорення відчуттів.
4. Творча робота (5 хв)
5. Рефлексія та підсумок (5хв)