Використовуються для генерування, відображення, структурування та класифікації ідей, і в якості допоміжного засобу під час навчання, організації, розв'язання проблем, прийняття рішень, та написання документів.
Свердла їх різновиди та конструкція.
Елементи свердла
Передній кут на серцевині свердла γ = 0° На поперечній окрайці γ має великі від'ємні значення (до −60°).
Задній кут залежності від діаметра свердла α = 8…14° на периферії і α = 20…25° біля серцевини свердла.
Кут біля вершини свердла 2φ.
Кут нахилу поперечної кромки ψ знаходиться в межах 50…55°.
Кут нахилу гвинтової лінії стрічок λ. Свердла діаметром до 10 мм мають кут λ = 25…28°, а для більших діаметрів
λ = 30…35°. Для обробки в'язких матеріалів рекомендуються свердла з λ = 35…45°
Різновиди свердел
Засоби кріплення
а,б – спіральні; в – с прямими канавками г – перове;
д – гарматне; е – однокромкове с внутрішнім відводом стружки
для глибокого свердлення;
ж - двухкромкове для глибокого свердлення; з - для кільцевого
свердлення;
и – центрувальне.
Спіральне свердло має вигляд циліндричного стрижня, робоча частина якого оснащена двома рівцями, виконаними по гвинтовій спіралі, що призначені для утворення різальних елементів та відведення стружки.
Геометрія спірального свердла
Різальна частина характеризується переднім кутом γ та заднім кутом α, кутом біля вершини свердла 2κ, кутом нахилу поперечної різальної кромки ψ та кутом нахилу гвинтової лінії свердла λ.
Передній кут γ вимірюють у головній січній площині. Він утворюється дотичною, проведеною до передньої поверхні, та лінією, що проходить перпендикулярно до площини різання. Величина переднього кута зменшується при наближенні до осі свердла. На серцевині свердла γ = 0° при нормальній формі заточування, а при підточуванні поперечної кромки кут γ з наближенням до серцевини стає від'ємним. На поперечній окрайці свердла передній кут має великі від'ємні значення (до −60°). Тому поперечна кромка метал не ріже, а витискує його під різальні кромки.
Задній кут α також вимірюється у головній січній площині. Кут α утворюється дотичною до задньої поверхні і площиною різання. Значення заднього кута при наближенні до осі свердла збільшується. В залежності від діаметра свердла α = 8…14° на периферії і α = 20…25° біля серцевини свердла.
Перетин різальних кромок утворює кут біля вершини свердла 2κ (часто позначають 2φ). Кут 2κ впливає на величину складових сили різання, довжину різальної кромки та розміри перерізу стружки. При збільшенні кута 2κ зменшується довжина різальної кромки, зростають сили різання, що діють на одиницю довжини різальної кромки, тому свердло швидше спрацьовується, але при цьому збільшується товщина стружки, яка буде легше сходити по гвинтових рівцях, вона менше деформується, що обумовлює зниження моменту опору обертанню свердла.
Кут нахилу поперечної кромки ψ лежить в площині, перпендикулярній до осі свердла, і утворюється проекціями різальної кромки та поперечної кромки на цю площину. Величина кута ψ знаходиться в межах 50…55°.
Кут нахилу гвинтової лінії стрічок λ визначається між віссю свердла і дотичною до гвинтової лінії стрічки. Величина цього кута впливає на міцність і жорсткість свердла та на умови виходу стружки. Зі збільшенням кута λ збільшується передній кут γ, тому стружка легше зрізується і легше відводиться, зростає жорсткість свердла на скручування, але знижується жорсткість в осьовому напрямі. Зменшення осьової сили і моменту опору відбувається при зростанні кута λ до 25…35°. При подальшому збільшенні кута λ сили різання не зменшуються, але знижується міцність леза біля периферії. Свердла діаметром до 10 мм мають кут λ = 25…28°, а для більших діаметрів λ = 30…35°. Для обробки в'язких матеріалів (алюмінієві сплави, мідь) рекомендуються свердла з λ = 35…45°.
Класифікація свердел
За конструкцією робочої частини
За конструкцією хвостовиків свердла бувають:
Матеріали: Свердла виготовляють з швидкорізальних, інструментальних легованих та вуглецевих сталей, а також, їх оснащують пластинками з твердих сплавів.