Інтегроване заняття, середній дошкільний вік
Освітні лінії:
Програмовий зміст:
Мовленнєвий розвиток:
розширювати активний і пасивний словник дітей (перелітні птахи, вирій, гніздо, дзьоб, крила);
формувати вміння відповідати на запитання повними реченнями;
вправляти у складанні коротких описових розповідей (2–3 речення);
Пізнавальний розвиток:
закріпити знання дітей про весняні зміни в природі;
дати уявлення про перелітних птахів та причини їх повернення;
Художньо-продуктивна діяльність:
навчати створювати зображення пташки способом аплікації;
закріплювати навички роботи з ножицями та клеєм;
формувати відчуття форми, кольору, композиції;
Розвиток особистості:
розвивати увагу, пам’ять, уяву, дрібну моторику;
виховувати любов до природи, бажання допомагати птахам.
Попередня робота:
спостереження за птахами на прогулянці;
читання віршів про весну;
розгляд ілюстрацій;
бесіди про сезонні зміни.
Матеріали та обладнання:
демонстраційні картинки із зображенням птахів (лелека, ластівка, журавель, шпак);
аудіозапис співу птахів;
зразок аплікації «Пташка»;
кольоровий папір, ножиці, клей;
заготовки геометричних форм (круги, овали, трикутники);
серветки.
Хід заняття:
Діти стають у коло.
Вихователь:
— Доброго ранку, діти! Посміхніться одне одному, подаруйте гарний настрій.
(Звучить аудіо співу птахів)
— Послухайте уважно. Хто це співає?
Діти: Пташки.
Мотиваційний етап
Бесіда:
— Яка зараз пора року? (Весна)
— Які зміни відбуваються в природі?
— Хто повертається навесні до нас?
Вихователь:
— Так, навесні до нас повертаються пташки з теплих країв. Сьогодні ми будемо про них говорити і створимо свою пташку.
Основна частина
Вихователь показує зображення птахів.
— Хто це? (Лелека, ластівка, журавель, шпак)
— Як назвати їх одним словом? (Птахи)
Пояснення:
— Це перелітні птахи. Восени вони відлітають у теплі краї (вирій), а навесні повертаються.
Словникова робота
Повторення слів:
перелітні птахи
вирій
гніздо
дзьоб
крила
Вправи:
«Назви лагідно»: птах — пташка, крило — крильце
«Один – багато»: журавель — журавлі
Дидактична гра «Хто що робить?»
Птах:
літає
співає
будує гніздо
клює зернятка
Складання речень
За зразком вихователя:
«Ластівка летить.»
«Журавлі повернулися з теплих країв.»
Складання короткої розповіді
За питаннями:
Хто прилетів?
Звідки?
Що робить?
(Діти складають 2–3 речення)
«Пташки в небі полетіли — (рухи руками)
Крильцями вони махали,
На землю тихо сіли — (присідання)
Зернятка поклювали.»
Художньо-продуктивна діяльність (аплікація)
Вихователь демонструє зразок.
Послідовність:
Взяти основу (аркуш паперу).
Приклеїти тулуб (великий овал).
Додати голову (круг).
Приклеїти крило, хвіст.
Додати дзьоб (трикутник).
Намалювати око.
Інструктаж з безпеки:
обережно користуватися ножицями;
не брати клей до рота;
працювати акуратно.
Самостійна діяльність дітей
Вихователь:
допомагає;
індивідуально підказує;
заохочує мовлення (попросити описати свою пташку).
Підсумкова частина
Діти розглядають роботи.
— Про кого ми сьогодні говорили?
— Які птахи повертаються навесні?
— Що вони роблять?
— Яка у тебе пташка?
Рефлексія:
— Що вам найбільше сподобалося?
Похвала всіх дітей.
Очікуваний результат:
діти знають перелітних птахів;
використовують нові слова у мовленні;
складають прості речення;
створюють аплікацію;
проявляють інтерес до природи