Інтегрований урок читання та української мови з елементами критичного мислення, 4 клас

Про матеріал
Мета: - ознайомити учнів із твором Антона Лотоцького про Т.Г. Шевченка; - актуалізувати знання учнів про творчість Т.Г. Шевченка; - розвивати увагу, мислення, пам'ять, вміння самостійно робити висновки, формувати вміння самостійно працювати над творами Т.Г. Шевченка; - узагальнювати основні граматичні поняття; - виховувати повагу до Т.Г. Шевченка.
Перегляд файлу

Інтегрований урок читання та української мови з елементами критичного мислення,   4 клас

 

Тема: Антон Лотоцький «Малий Тарас чумакує». Т.Г. Шевченко «Садок вишневий коло хати…» Частини мови (повторення)

Мета: -  ознайомити учнів із твором Антона Лотоцького про Т.Г. Шевченка;

  • актуалізувати знання учнів про творчість Т.Г. Шевченка;
  • розвивати увагу, мислення, пам'ять, вміння самостійно робити висновки, формувати вміння самостійно працювати над творами Т.Г. Шевченка;
  •  узагальнювати основні граматичні поняття;
  • виховувати повагу до Т.Г. Шевченка.

Навчально-методичне забезпечення: портрет Т.Г. Шевченка, картки, умовно графічна наочність.

Тип уроку: інтегрований урок читання та української мови з елементами критичного мислення.

Методи і прийоми: «Асоціативний кущ», «Передбачення», «Взаємні запитання», «Сенкан».

Форми: групова форма роботи.

Хід уроку

І. Організація класу.

Продзвенів уже дзвінок.

Всіх покликав на урок.

Тож за парти всі сідаймо.

Працювати починаймо.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Та щоб добре працювати,

Слід себе налаштувати

На сьогоднішній урок.

Психологічне налаштування на урок.

- Сьогодні у мене все добре. Спить зимове сонечко за хмарами. Спить зимовий ліс. Спить уся природа. Я – частинка живої природи. Буду її оберігати і плекати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.      «Мозковий штурм». 

Мозковий штурм починаємо, все що знаємо пригадуємо. 

  •          Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?
  1.      Асоціативний кущ.

Павутинку сплетемо,

Потрібне слово доберемо.

  •          Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?

 

 

 

 

Моринці

Поет    Художник

Життя       Батько

Україна     Шевченко   Батьківщині

Сирота          Кирилівка

Письменник  Кріпак  Смерть  Мати

 

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

Сьогодні ми будемо читати  оповідання А. Лотоцького «Малий Тарас чумакує». За допомогою  ключових слів вам потрібно передбачити, про який період життя поета ми будемо читати на уроці.

Ключові слова: мачуха, старенький дідусь, батько, чумакувати, Тарас, степ.

Робота в групах. Обговорення своїх передбачень.

ІV. Усвідомлення нового матеріалу.

  1.      Словникова робота.

Гра «Стріляйте влучно»

Стріхи – нижній край солом’яної покрівлі, який звисає над стіною.

Димарі – труба для відведення диму з печі житлового приміщення.

Церковні бані – опуклий дах, що має форму півкулі, купола.

Чумакувати – бути в тривалих від’їздах, довгий час подорожувати з чим-небудь.

Діти-пасинки – не рідні діти одного з подружжя, які доводяться рідними іншому.

Паша – трава на пасовищі, що є кормом для худоби.

Тирса – трав’яниста степова рослина родини злакових.

Ясир – полонені.

Віз – засіб пересування на чотирьох колесах із кінською тягою.

  1.      Читання тексту з передбаченням.
    1. Читання першої частини
  •          Про що буде йти мова в першій частині?
  •          Що, на вашу думку, буде далі?
    1.  Читання другої частини
  •          Чи підтвердилися ваші передбачення?
  •          Як розвиватимуться події далі?
    1. Читання третьої частини
  •          Чи такими були ваші передбачення?
  1.      Метод «Взаємні питання».

Робота в групах

Перша частина

  • Коли відбуваються події описані в оповіданні?
  • Чому в хаті Шевченка було невесело?

Друга частина

  •          Як Тарас сприйняв новину про чумакування батька?
  •          Що згадав Тарасик?

Третя частина

  •          Які питання виникли у хлопчика?
  •          Які картини малювала уява Тараса?
  1.      Читання за особами.
  2.      Сенкан.
  •          Зараз складемо сенкан. Це невеликий вірш, який складається з п’яти строф. Він синтезує інформацію і факти у стисле висловлення, що описує і віддзеркалює тему.

1-й рядок – тема (іменник)

Тарас Шевченко

2-й рядок – опис (прикметник)

Відомий, талановитий.

3-й рядок – дія (дієслово), пов’язана з темою

Писав, малював, складав.

4-й рядок – ставлення, почуття з приводу обговорюваного

Вчить, любить Батьківщину свій народ.

5-й рядок – синонім

Поет.

Фізкультурна хвилинка

V.  Робота над новим матеріалом.

- На уроках читання ми знайомимось із творчістю Т.Г. Шевченка.

- Згадайте який вірш ви вчили напам’ять?(«Садок вишневий коло хати…»)

1. Письмо з пам’яті(робота в групах)

І група – записати з пам’яті перший куплет.

ІІ група – записати з пам’яті другий куплет.

ІІІ група – записати з пам’яті третій куплет.

2.  Вибіркова робота (робота в групах)

І група – виписати іменники з першого куплета.

ІІ група – виписати іменники з другого куплета.

ІІІ група – виписати іменники з третього куплета.

  1.      Вибіркова робота (робота в групах)
  •          Записати у 2 стовпчики слова:

Прикметники

Дієслова

 

 

 

 

І група – перший куплет.

ІІ група – другий куплет.

ІІІ група – третій куплет.

  1.      Переписування з граматичним завданням.
  •          Переписати другий куплет, визначити головні члени речення.

VІ. Підсумок уроку.

Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях,  посилаючи проміні любові до природи, людини, рідного слова, і палає гнівом до несправедливості.

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити напам'ять вірш Т.Г. Шевченка (за вибором)


docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Барна М. М., Волошенко О. В., Козак О. П.)
Додано
28 березня 2019
Переглядів
1181
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку