Позакласний захід. Бібліотечний урок, 4 клас. «Книга – вмістилище розуму. Правила поведінки з книгою»

Про матеріал
Мета уроку: Дати учням загальні відомості про книгу, як історичну пам'ятку людства. Ознайомити з правилами користування з книгою. Виховувати у дітей повагу і любов до книги, зацікавити їх у читанні. Виховувати у дітей почуття особистої відповідальності за книгу.
Перегляд файлу

Позакласний захід. Бібліотечний урок, 4 клас.

 

«Книга – вмістилище розуму. Правила поведінки з книгою»

Мета уроку: Дати учням загальні відомості про книгу, як історичну пам'ятку людства. Ознайомити з правилами користування з книгою. Виховувати у дітей повагу і любов до книги, зацікавити їх у читанні. Виховувати у дітей почуття особистої відповідальності за книгу.

Оформлення: Плакати: "Книга - джерело знань".

Дружба з книгою - це свято.

Не було б його у нас, ми б не знали б

так багато про новий і давній час".

Книги - морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна.

Той хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

І. Франко

Прислів'я: "Хто багато читає, той про все знає".

"Хто з книжкою дружить, той ні коли не тужить".

Хід уроку.

Вчитель

I. Спробуйте уявити наше життя без книги. Сьогодні, певно ми почали по-новому розуміти, що книга - це безцінне багатство, скарб.

Отже, ставитися до неї належить з особливою увагою, любов'ю, бережливістю. Книга - це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ви розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які вам чигали ваші мами чи бабусі. Щодня ви маєте справу з книгою в школі і вдома.

Книга допомагає вам дізнатися про таємницю Всесвіту, побувати на далеких планетах. Із книг ми дізнаємося, як вирощують хліб, як варять сталь, будують міста та електростанції. Адже книги допомагають людині пізнати навколишній світ, дізнатися про давно минулі часи.

"Книжка, можливо, найбільш складне і велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя й могутності майбутнього" - писав російський письменник М. Горький.

Погляньте на свої підручники. Бачите, які вони охайні, гарні. Це книжки за якими ви навчаєтесь цілий рік. Потім ними користуватимуться інші учні. Підручники ви одержали безкоштовно, так само берете книжки в шкільній та інших бібліотеках безкоштовно. Тому книги потрібно берегти.

Як же зберегти книгу, скарб думки і мудрості, як подовжити її життя, щоб вона довше служила людям, як зробити зустріч з книгою радісною і бажаною? Вчитися цього маємо змалечку вдома і в школі.

II. Книжки - як люди: народжуються, живуть, старіють. Як і люди, можуть хворіти. А захворівши потребують лікування. Для хворих людей є поліклініки, лікарні,  санаторії.  Для  хворих  книжок  теж  є  спеціальні  лікарні  тільки називаються вони по - іншому: палітурними і реставраційними майстернями. У них лікують хворі книжки. Однак усі лікарі знають: будь-яку хворобу легше попередити, ніж вилікувати. І радять берегти здоров'я. Зокрема, позбутися поганих звичок.

Давайте і ми запам'ятаємо правила поведінки з книгою.

1. Обгорни книгу в папір - не бруднитиметься обкладинка.

2. Не читай книгу під час їжі - можеш забруднити її

3. Не клади в книгу олівці, ручки та інші товсті предмети - від цього рветься палітурка.

4. Не загинай ріжків на сторінках книги - ріжки відриваються псується книга - зроби для книги закладку.

5. Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі. Не роби в ній ніяких поміток.

6. Не перегинай книгу - від цього вириваються сторінки.

7. Не читай книг на сонці.

Книжки бояться бруду, вологості і сонячних променів - псується папір. Ще книжки бояться пилу і комах-точильників. Найбільше книжки люблять дбайливе ставлення. Дуже люблять чистоту.

Послухайте і скажіть, як Мар'яна та Гриша Скворцов ставилися до книг?

Книжка скаржилась Мар'яні:

Я у тебе не в пошані.

Звідкіля це на мені

плями сині та масні?

Подивися, от сторінка:

намальована хатинка,

під хатинкою - маля,

І написано: " Це я".

А за дві сторінки далі -

різні звірі небувалі:

сині, жовті та рябі,

Що й не снилося тобі.

Люди кажуть: - Ой, чия ти?!

як тебе тепер читати?

Скільки ми читали книг,

а не бачили таких!

 

У Скворцова Гриші

Книги найбрудніші,

 Всі вони патлаті,

 Порвані, горбаті.

 Ну немає в них лиця,

 Без початку, без кінця.

 Палітурки, як ганчірки.

Ті книжки ридають гірко.

Бився Гриша з хлопчаками

Він розмахував руками і книжками.

Дав Мишку по голові -

Замість книжки стало дві.

Обдертий, некрасивий,

Задачник буркотливий

Прошамкать ледве зміг:

"Дівчатка і хлоп'ятка

Калічать книг багато -

Куди нам утікати від Гриші і від них?"

Класти книжки треба тільки на чисті столи і парти. Перегортаючи прочитану сторінку, звикайте тримати її за верхній край. І ніколи не слиньте пальці.

Запам'ятайте ще одну пораду. Книжки повинні стояти на полиці не дуже тісно, але й не дуже вільно, - злегка торкаючись одна одної. Тоді їм буде добре. Послухайте вірш про книги, які стоять на полицях нашої бібліотеки.

Книги.

Книги, книги на полицях,

завжди тихо поміж них.

Та яку ти не розгорнеш –

то й легенди в кожній з них.

То в одній синіє море,

в іншій криється тайга.

А ось в тій - Північний полюс,

де морози і пурга ...

Все, що серце і що розум

вік творили не один,

повизбирувало людство

в книги - перли із перлин.

ІІІ. Якщо читати товсту книгу, зручно користуватись закладками. Найпростіша закладка - смужка цупкого паперу такої довжини, щоб верхній кінець закладки трохи виступив над сторінками книжки. Кольорова шовкова стрічечка, безумовно, прикрасить книжку. Така стрічечка називається лясе.

Чому хворіють люди? З різних причин. Хвороб на жаль багато. Бувають заразні хвороби. Бувають хвороби від старості. А бувають і нещасні випадки. Так само і у книжок... Уявіть собі, у книжок теж бувають "заразні" хвороби - плісень і комахи - паразити. Бувають хвороби від недогляду робітників друкарні: невірно підібрали текст, або не прошили якісь аркуші. "Від старості" ( тобто від часу) всі книжки неминуче псуються навіть при найправильнішому, найакуратнішому житті, жовтіє і стає ламким папір, псуються обкладинки. А неправильне життя (пил, вологість, яскраві сонячні промені) дуже швидко старить книжку...

Від не правильного поводження навіть нова книжка може за два - три тижні розвалитися на шматки: якщо її перегинати, закладати що попало, загинати сторінки. Та й "нещасні випадки" не можна забувати: перша-ліпша книжка може постраждати від вогню і води, від падінь та інших "травм". Але від чого б тільки не захворіла книжка, її негайно треба лікувати. Жодна хвороба у книжок сама собою не минає. Навіть "легка недуга" якщо на неї своєчасно не звернути уваги неодмінно перетвориться у серйозну "хворобу", котра вимагає особливих заходів. Тому, як тільки помітили в книжці щось неладне, одразу надайте їй допомогу чим швидше ви допоможете книжці, тим краще.

Бідні книги, на шматки

Вас порвали хлопчаки.

Я пошлю вас до лікарні –

Лікарі там дуже гарні.

Там вас, бідних, пожаліють

І почистять, і зашиють,

І підклеять вас на славу.

І одягнуть в оправу.

 

Вийшли книги із лікарні,

Сторінки їх стали гарні,

На нові оправи вміло

Ярлики їм наліпили,

Понесли в просторі зали

І полиці їм вказали.

 

IV. А зараз послухаємо загадки про книги.

1 .Не дерево, а з листочками, не сорочка, а зшита, не поле а засіяне.

2.Що мовчить, а розуму вчить?

3.Язика немає, а розуму навчає.

4.Дуже я потрібна всім –

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу.

5.Бачить - не бачить,

Чути - не чує,

Мовчки говорить,

Дуже мудрує.

Часом захоче –

Правди навчає,

Іноді бреше,

Всіх звеселяє.

Хто ж то така ?

У світі щаслива,

Мудра, правдива і

Жартівлива?

Прислів'я про книги.

1. Книга вчить, як на світі жити.

2. Читання - ось краще навчання.

3. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

4. Хто багато читає - той багато знає.

Діти, які правила поводження з книгою ви запам'ятали? На закінчення нашого уроку послухайте вірш:

В мене є книжок багато –

І новенькі, і старі.

Як піду до школи з татом,

Всі книжки віддам сестрі,

Хай вона сама читає

Про лисичку й журавля,

Хай вона тепер узнає

Як багато знаю я...

У нашій школі продовжується акція "Подаруй книгу бібліотеці". Вдома у вас є книги, які ви перечитали раніше. Ви можете подарувати ці книги нашій шкільній бібліотеці.

Вчитель:  Йдуть до мене читачі

Зблизька і здалека

Жду їх радісно завжди:

Я ж бібліотекар.

 

 

Список використаної література

  1. Н.О.Додусенко, І.В.Нетужлива. Проектна діяльність в початковій школі. – Харків.,-Основа.,2010
  2. І.М.Досяк. Нестандартні уроки з використанням інноваційних технологій. 1-4 класи. –Харків.,-Основа.,2007
  3. Н.В.Вукіна, Н.П.Дементієвська. Критичне мислення: як цьому навчитися.–Харків.,-Основа.,2007
  4. Башинська Т. Проектна діяльність //Початкова школа, №6-7, 2003
  5. Жубрид С. Цікаві завдання до уроків читання// Початкова школа, №1, 2004
  6. Логачевська С.Критичне мислення і диференціація на уроках читання// Початкова школа, №7, 2004
  7. Пєхота О.М. Освітні технології. –К.; А.С.К.,2001
  8. Савченко О. Етапи опрацювання художніх творів на уроках читання// Початкова школа, №9, 2005
  9. Сосняк Н. Формування в молодших школярів навичок роботи з текстовою інформацією// Початкова школа, №7, 2007
  10.                    Савченко О.  Методика читання у початкових класах: Посібник для вчителя. – К., Освіта, 2007

 

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Барна М. М., Волошенко О. В., Козак О. П.)
Додано
28 березня 2019
Переглядів
1517
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку