Вчитель:Тарашевська Алла Петрівна НВК№2 м.Хмельницького
Інтегрований урок математики і трудового навчання. 2 клас
Тема. Назва чисел при діленні. Прості і складені задачі на застосування
ділення на 2. Конструювання найпростіших транспортних засобів
Мета: ознайомити учнів з назвами компонентів та результату при діленні; вправляти уміння розв’язувати прості та складені задачі на ділення; ознайомити учнів з поняттям «конструювання», вчити створювати макет автомобіля із сірникових коробок; виховувати дисциплінованість, охайність в роботі, самостійність, почуття відповідальності
Обладнання уроку: презентація до уроку, підручник «Математика» 2 клас Богданович, індивідуальні геометричні фігури для вирізання і створення аплікації, ножиці , клей
тип уроку: урок засвоєння нових знань
вид уроку: інтегрований, математика - праця
Хід уроку
І. Організація класу Слайд 1
Продзвенів уже дзвінок –
Всіх покликав на урок.
Тож давайте не дрімати,
А старанно працювати.
Руку гарно піднімати.
Щоб почути у кінці,
Що у другім класі
Діти просто молодці!
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань учнів
1. Гра «Скажи кінець речення» Слайд 2
А) Якщо червоний олівець по довжині коротший за жовтий, то жовтий олівець….. (довший за червоний);
Б) Якщо Маша одного росту з Катею, то …. (дівчата одного росту);
В) Якщо від суми відняти відомий доданок, то можна знайти…. (невідомий)
Г) Якщо до різниці додати від’ємник, то можна знайти ….. (зменшуване)
Слайд 3
Д) 4 хлопчики йшли з міста в село, їм назустріч – троє дівчаток. Скільки дітей йшло з міста в село?
2. Інтерактивна гра «Телеграф» Слайд 4
Видаю учням, які сидять за першими партами картки, на яких записані числа 3 (для1 варіанта), 4 (для 2 варіанта).
По схемі з екрана діти по варіантам виконують дії і передають і аркуш учням, які сидять за ними. Ці учні повинні перевірити записаний приклад, обчислити й записати свій приклад. Переможе той ряд, який першим запише правильні відповіді.
+4
*2 - 6
: 2
+8 - 6
Хто передав телеграму, записує каліграфічно число, класна робота і четверте, шосте, восьме число другого десятка. ( Діти записують 14,16,18 цілий рядок)
Перевірка результатів гри «Телеграф», підведення підсумків. (1в.- 6, 2в.-7)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Усна лічба. Робота в парах.
- Для того, щоб дізнатися тему і мету нашого уроку, потрібно в парах розв’язати приклади, записати відповіді окремо в порядку збільшення і знайти зашифроване слово. Записавши каліграфічно цифри в послідовності розв’язування прикладів Слайд 5
1в. И Р Г У І Ф
16 14 10 21 6 18
2*9; 18:2+12;
12:2; 2*7;
2*4+2; 14:2+9
Відповідь завдання: слово - фігури
ІІІ. Оголошення теми, цілей і завдань уроку Слайд 6.
Познайомимось з новими назвами чисел при діленні; будемо вчитися розв’язувати прості і складені задачі; вчитися уважно слухати і допомагати один одному. Для того щоб нам швидше було пересуватися ми сконструюємо транспорт.
Слайд 7 1. Слово вчителя
- Слово «конструювання» в перекладі з латинської мови означає « створювати». Тобто створити, розробити будову виробу або окремих його частин. Сьогодні на уроці ми ще навчимося складати машини з деталей з геометричних фігур.
1. Перевірка знань учнів. Слайд 8 (фігури)
- Ми на уроці математики мандрували до острова Геометрії, де знайомились з різними мешканцями острова. Давайте пригадаємо, які мешканці острова там живуть? (геометричні фігури)
- Які геометричні фігури ви знаєте?
- Яку фігуру називають трикутником? (фігура у якої три сторони, три кути, три вершини)
- Яку фігуру називають прямокутником?
(прямокутник – це чотирикутник у якого всі кути прямі, є дві однакові ширини і є дві однакові довжини.)
Квадрат - (це - прямокутник у якого всі сторони рівні)
Слайд 9 ( на слайді зображена умова завдання; учні самостійно знаходять периметр фігури, записуючи розв’язок в зошитах; натисканням клавіші Enter з’являється відповідь для самоперевірки на екрані)
Р =12см + 6см + 12см + 6см =36см
VI. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу уроку
1. Хвилинка –відпочинку
Я не їм вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину.
Всіх коней я обжену,
Куди хочеш пожену. (Автомобіль)
2. Слово вчителя
- У нас в Україні, виготовляють вантажні, легкові автомобілі і автобуси. Такі машинобудівні заводи є у Львові, Луцьку, Запоріжжі, Кременчуці
- Хто створює нові машини? А створюють машини інженери-конструктори. Такими інженерами будемо і ми.
Cлайд 10
- Уявіть собі що ви знаходитесь на заводі, де виготовляють машини. З яких частин складається вантажна машина (кузов, кабіна, колеса). Ми з вами знаходимось в цеху де виготовляють кузова.
- На яку геометричну фігуру схожий кузов?
- Нам потрібно зробити деталь кузова. Знайдіть серед набору фігур прямокутник і виріжте його.
3. Правила безпеки користування ножицями. Слайд 11
- Але спочатку пригадаємо правила безпеки користування ножицями. (діти говорять правила безпеки користування ножицями)
Діти вирізають прямокутник.
4. Вивчення математичних понять.
- Давайте розглянемо з якої геометричної фігури складається кабіни у вантажної машини (пятикутник.) Чому? (у неї 5ст., 5 в., 5 кутів)
- Щоб перейти в цех де виготовляють кабіни нам необхідно вивчити як називаються числа при діленні та виконати 5 завдань.
1 завдання. - Давайте пригадаємо спочатку як називаються числа при множенні?
- Як пов’язані дія множення і ділення.
Слайд 12 (з 1 приклада на множення можна скласти 2 приклади на ділення)
2 завдання. Пояснення нової теми.
- Давайте розглянемо, як же називаються числа при діленні.
Слайд 13 .
8 : 2 = 4
діл. діл. частка
Число, яке ділиш, називається діленим.
Число, на які ділять, називають дільником.
Число, яке ділиш в результат дії ділення – частка
3 завдання. Первинне закріплення № 672 (назва чисел при діленні усно)
16:2=8 12:3=4 (назвіть ділене , дільник, частку)
4 завдання. Складання і розв’язання задачі №671.
8:2=4 – усно
5завдання.
- Чи можна з приклада на ділення скласти приклад на множення? (Так) Слайд 14
Як перевірити, чи правильно ми розв’язали задачу?
Висновок: Дія множення і ділення взаємопов’язані між собою.
VI. Фізкультхвилинка.
VIІ.Продовження роботи над темою уроку
1) - Ми потрапили в цех де виготовляють кабіни. Знайдіть геометричну фігуру з якої можна зробити кабіну. Виріжте її. (Діти вирізають).
2) - Яку фігуру нагадують колеса. (круг)
Щоб потрапити в цех де виготовляють колеса, нам необхідно розв’язати задачу №674 Скільки разом коліс у 4 двоколісних велосипедах і одному триколісному велосипеді?
А) Фронтальна робота над задачею
- Що означає в задачі число 4?
- Що значить двоколісний велосипед? Як в скороченому записі задачі ми позначаємо слово в кожному?
- Скільки було триколісних велосипеда? Що значить триколісний велосипед?
- Що ми позначаємо в задачі коли звучить запитання скільки всього або разом? (Дужку)
- Яку дію в цьому випадку потрібно робити? (додавання)
Слайд 15 (скорочена умова задачі)
Друга половина Слайда 15 - умова задачі.
Б) Диференційоване завдання.
Клас поділяю на дві групи. Перша група розв’язує задачу на порівняння самостійно, а з іншими учнями під коментування розв’язуємо № 674
Відповідь: 2*4+3=11 (коліс)- 2 група
Відповідь: 2*4-3= 5 (коліс) – 1 група
Слайд 16 - Давайте зробимо аплікацію авто (Діти завершують роботу).
ІХ. Підведення підсумків.
Слайд 17 Ось і скінчився урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!