Інтегрований урок математики та розвитку мовлення
в 1 класі на тему:
«Усне та письмове додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд».
«Найдорожча в світі людина»
Тема: Усне та письмове додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд. Розвиток мовлення на тему: Найдорожча людина.
Мета: продовжити роботу над прикладами на додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд та свідомому засвоєнню програми. Вчити формулювати хід рішення прикладів; розв’язувати складені задачі та пояснювати дії; вчити розпізнавати найпростіші геометричні фігури за їх основними ознаками та порівнювати з предметами;
розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, слухову, зорову і тактильну пам’ять; вміння виділяти головне з цілого, збагачувати словник;
виховувати охайність, бережливість, працелюбність, любов та повагу до матері.
Обладнання: ручки, олівці, зошити, рахівниці, таблиця предметів різної геометричної форми, малюнки до задачі, чарівний мішечок з геометричними фігурами на яких приклади, таблиця розрядів, фішки для стимулювання працездатності учнів, квітка з прикладами, таблиця для перевірки домашнього завдання, таблиця з прикладами домашнього завдання, таблиця зразка приклада, пучки зв’язаних паличок, таблички однозначних і двозначних чисел, хусточка, квітка для мами.
Хід уроку
Організаційний момент.
Клас готовий працювати?
Додавати й віднімати,
Числа й вирази рівняти,
Вчасно руку піднімати,
Проспівав дзвінок –
Починається урок.
З ласки,
Маминої казки,
З щирого старання,
Цікавого навчання.
Актуалізація опорних знань учнів.
1.Математичний диктант:
Назвіть парні числа.
Вірш.
Читаю вірш «Моя мама»
Снилось мені ясне сонце,
Що в хаті світило,-
А то лиш так моя мама
Дивилася мило.
Приснивсь мені легкий вітрик,
Що пестив колосся,
- А то мені моя мама
Гладила волосся.
Снилась мені ягідочка,
Як мед солоденька,-
- А то мене цілувала
Мама дорогенька. ( М. Підгірянка)
- Скільки снів мені приснилось? (Три)
- Чому ми рахуємо на цьому уроці, а не читаємо вірш? (У нас урок математики)
- А чого це я прочитала вам сьогодні вірша про маму? ( Скоро Міжнародний Жіночий день)
- Якого числа буде це свято? (8 березня)
Звідки ви знаєте, що скоро свято? (На уроках праці ми готуємо мамі подарунки)
Виховна бесіда
Ви молодці, що готуєте мамі подарунки, але найкращим вашим подарунком для мами все ж таки є - ваше відмінне навчання та допомога їй. І сьогодні ми будемо намагатися втілити в життя мрії наших мам. Тобто вчитися на відмінно та вчитися допомагати їй. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати фішку. Чим більше фішок назбираєте за урок, тим краща буде оцінка. А хто назбирає більше за всіх, ще й отримає для мами квіточку.
Усний рахунок
Робота з усім класом: над слуховим сприйняттям
30 яблук Петрик мав.
Троє яблук мамі дав,
2 – малій сестрі Сабіні.
Скільки ж залишив собі він? (30 – 3 – 2=25)
Білка на кухні господарювала,
Мила тарілки, сушила, складала.
Десь помила штук із двадцять,
Потім ще чотири.
Дві тарілочки розбила,
Скільки цілими лишила? (20+4-2=22)
Гра «Почуй число»
На дошці таблиця Десятки. Одиниці.
Стукаю указкою по десятках і одиницях певну кількість разів.
1.- Скільки разів мама каже тобі, коли будить: « Просинайся, сонечко, до школи пора?» ( 21,)
2.- Скільки разів мама просить тебе, коли збирає до школи: «Будь уважним в школі?» (15)
3.- Скільки разів просить «Будь чемним і слухняним» (40)
4.- Скільки разів просить : «Вчись старанно?» (13)
Розвиток зорової пам’яті: « Гра мовчанка.»
На дошці таблиця з цифрами.
Цифру показую, не називаючи число.
Перед тим, як виходити до школи,
1. ти поцілував маму … (7) разів
2.обняв … (9) разів
3. Пообіцяв добре вчитися … (33) рази
4. Помахав рукою … (15) разів
Таблицю перевертаю, щоб не було видно цифр. Учні згадують цифри по пам’яті.
Розвиток тактильної пам’яті: «Гра відчуй число»
Я знаю, що мама, коли ти лягаєш спати, завжди намагається бути коло тебе. А чи ти помічаєш це?
Робота з геометричним матеріалом. «Чарівний мішечок».
Бачиш, яка ласкава у тебе мама, і ми маємо їй віддячити. Давайте сходимо в магазин з татом , старшим братом чи сестрою, а мама хай відпочине. На дошці картинка, що необхідно придбати: яблука, груші, вишні, апельсини, помідори часник, сіль, шоколад, чай, скатертину. Чи схожі на якісь геометричні фігури ці речі?(квадрат, прямокутник, круг, трикутник.
Назвіть наші покупки, які схожі на круг.
Прямокутник.
Трикутник.
Квадрат.
- Відбери у мішечку фігуру, схожу на річ, яку ти придбаєш першою.
- Назви фігуру, колір, розв’яжи усно приклад, який записаний на цій фігурі. 16 + 3; 24 + 2; 12 + 4; 47 + 2; 36 + 10; 92 +8; 20 + 5;
10 + 2; 68 = 2; 54 + 20;
Подача нового матеріалу
Ми з вами вже вчилися додавати двозначні числа до двозначних.
Які це двозначні? (складаються з двох чисел, а коли записуємо, то з двох цифр)
Впізнай двозначне число.
Учні на дотик, з зав’язаними очима впізнають число називають - двозначне, однозначне.
Повідомлення теми
Ми будемо продовжувати вчитися додавати двозначні числа
Робота на дошці і в зошитах.
Число, класна робота
Нагадую, як ми це робимо: 67+16=60+7+10+6=(60+10)+(7+6)=70+13=(70+10)+3=83
Учень розв’язує приклад на дошці, інші в зошитах. 37+24=30+7+20+4=(30+20)+(7+4)=50+11=(50+10)+1=61
Поки ви ходили для мами за покупками я подумала, що добре б було спекти для мами печиво. Деякі продукти у вас є вдома, але потрібно ще докупити борошно, масло і цукор. Але скільки ж нам потрібно ще грошей? Чи вистачить?
Задача.
Цукор коштує 9 гривень, борошно на 5 гривень більше, ніж цукор, а масло
на 4 гривні більше, ніж борошно. Скільки коштують усі продукти разом?
Учень робить короткий запис на дошці, інші у зошитах.
Задача
Цукор – 9 грн.
Борошно - ? на 5 грн. > , ніж
Масло - ? на 4 грн. >, ніж
Розв’язання
9 + 5 = 14 (грн.) борошно.
14 + 4 = 18 (грн.) масло
9 + 14 + 18 = 41 (грн.)
Відповідь: всього 41 гривня.
Принесли ми продукти додому. Замісили тісто разом з татусем, наліпили печива, і поки воно печеться давайте порадуємо маму жартівливою піснею. І самі трохи відпочинемо. Я знаю, що у вас веселі мами і їм обов’язково сподобається наша пісня. Може, матуся вивчить і також буде з вами співати.
Фізхвилинка.
Жартівлива пісенька (імітуємо рухи,плескаємо стільки разів, скільки кутів)
Ковпак мій трикутний,
Трикутний мій ковпак.
Якщо не трикутний,
То той не мій ковпак.
Тік – так,тік – так.
Не зупинюся я ніяк.
Ковпак мій квадратний,
Квадратний мій ковпак.
Якщо не квадратний,
То той не мій ковпак.
Тік – так, тік – так.
Не зупинюся я ніяк.
Ковпак мій круглий,
Круглий мій ковпак,
Якщо не круглий,
То той не мій ковпак.
Тік - так, тік – так.
Не зупинюся я ніяк.
Ковпак мій прямокутний,
Прямокутний мій ковпак.
Якщо не прямокутний,
То той не мій ковпак.
Тік – так, тік – так.
Не зупинюся я ніяк.
Закріплення
Ми сьогодні продовжували вчитися додавати двозначні числа до двозначних з переходом через десяток. Як ми додаємо? (одиниці до одиниць, десятки до десятків.)
Давайте порадуємо маму своїми знаннями і квіточкою.
Робота над прикладами.
На дошці квіточка, на пелюстках приклади.
2 розв’язуємо колективно , на дошці і в зошитах, інші самостійно.
69 + 12 = ; 27 + 45 = ; 48 + 34; 59 + 24 =; 37 + 17 = ; 39 + 43 = ;
47 + 25 = ; 45 + 36; 67 + 16=
Домашнє завдання. Таблиця з прикладами на дошці.
Підведення підсумків, оцінювання. Працювали добре. Порахуйте свої фішечки. Ще остання можливість заробити ще одну.
Вірш.
Скільки разів прозвучить найдорожче в житті слово?
Ще в колисці немовля
Слово «мама» вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати,
Матінка,
Матуся,
Мамочка,
Мамуся! -
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя. (В. Гринько)
Поки ми працювали і печиво спеклося. Треба покуштувати. Пригостіть спочатку гостей, а потім покуштуєте самі.