Інтегрований урок на тему "Енергія рухомої води"

Про матеріал

Інтегрований урок з природознавства, математики та трудового навчання.

Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії рухомої води людиною, удосконалювати обчислювальні навички, розвивати творчу і пізнавальну активність, уважність, формувати практичні вміння і навички створювати витинанку, виховувати бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

Тема. Енергія рухомої води

Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії рухомої води людиною, удосконалювати обчислювальні навички, розвивати творчу і пізнавальну активність, уважність, формувати практичні вміння і навички створювати витинанку, виховувати бережливе ставлення до природи..

Тип уроку. Комбінований урок.

Форма проведення. Інтегрований урок (природознавство, математика, трудове навчання)

Методико-дидактичне забезпечення. Презентація, предметні малюнки, роздаткові картки, кольоровий папір, ножиці, кольоровий аркуш А-3.

Матеріально-технічне забезпечення. Ноутбук, проектор

                                                         Хід  уроку

  1. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

починаємо урок,

ми гостей вітаємо,

працювати починаємо,

і знання здобудем ті,

що згодяться у житті.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

Щоб гарно працювати на уроці, давайте повторимо вивчене.

На пелюстках квітки завдання. На серединці сховався Капітошка.

136: 6=6

2. Що таке енергія?

3. 9*3 =18

4. 200+30+4

5. 8*8=64

6. До якого виду енергії відноситься вітер? Чому?

7. Чому енергія вітру дешева?

8. Джерела енергії – це …(вітер,вода, корисні копалини, сонце)

Відкривається малюнок Капітошки на дошці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Передбачення»

  • Як ви гадаєте, про що буде йти мова на уроці?
  • Про що ви хочете дізнатися на уроці?
  • Де ми можемо використати ці знання?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

На уроці ми дізнаємося про енергію рухомої води, розв’яжемо приклади і задачі, а також виготовимо витинанку  .

Вас чекає багато різних несподіванок. Ви побачите друзів таким, якими ще зовсім не бачили. Сьогодні ми не клас – ми лабораторія 3 – А класу. І я – керівник лабораторії. У нас є свої відділи:

- Інформаційний. Вони знають багато  інформації  про воду. Голова ________

- Експлуатаційний. Працівники цього відділу знають, де використовується енергія води.  Голова ______________

- Економічний. Цей відділ вміє заощаджувати наші кошти.  Голова ________

- Як зберегти наше здоров’я знає здоров’язберігаючий відділ. Голова _______

-  Хочеш знати прикмети , пов’язані з водою звертайся до синоптичного відділу.  Голова __________.

Наша лабораторія починає свою роботу.

V. Опрацювання  та осмислення нового матеріалу.

Повідомлення синоптичної служби      Слайд

  • Вас вітає синоптична служба Я розповім вам про погоду за нашим віконечком.

 Отже:

 Сонечко сьогодні нас (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба безхмарний (хмарний) (змінної хмарності)

 Протягом дня опадів не спостерігається (опади спостерігаються  у вигляді _____)

Вітер сильний ( слабкий, )

І нарешті температура повітря сьогодні ____

 Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.

І пам’ятайте: найважливіша погода у вашому домі!

 Бесіда.

- Згадайте про кругообіг води в природі.

- Пригадайте! Де швидкість течії більша — у рівнинних чи гірських річках?

Вчитель   Слайд

— Людина давно навчилася використовувати енергію річок. Енергія води, що падає, обертаючи водяне колесо, служила для розмелювання зерна, розпилювання деревини і виробництва тканин. У Єгипті, Китаї, Індії водяні колеса піднімали воду на поля. Хоча ці пристосування були не дуже ефективними і використовували лише малу частину енергії водного потоку, вони значно полегшували фізичну працю людей.

Пізніше були створені водяні турбіни, які змушували працювати верстати і машини. Нині їх застосовують на гідроелектростанціях.

Повідомлення інформаційного відділу      Слайд

Вправа «Цікавинка»

Для потреб людини найчастіше використовується енергія падаючої води. Величина цієї енергії перебуває у прямій залежності від висоти падіння. Для підвищення різниці рівнів води споруджуються греблі. Енергія води є привабливою, оскільки вона є дешевою.

В Україні споруджені гідроелектростанції. Серед них:

Дністровська ГЕС. Потужність – 2947 мегават.

Дніпровська ГЕС. Потужність – 1548 мегават.

Київська ГЕС. Потужність – 388 мегават.

У кожного на парті лежить аркуш у вигляді краплинки. На ньому  ви будете проставляти «+» за роботу на уроці.

  • Запишіть з інформації красиво трицифрове число (388).
  • Поясніть, чому ви виписали це число?
  • Назвіть «сусідів»
  • А яке значення має вода в природі?

Дати відповідь на це запитання допоможе інформація, подана на аркушах. Кожна група опрацьовує текст (у додатку)  і відповідає на запитання:

1 група:  Яке значення має вода для живих організмів?

2 група: : Яке значення має вода для клімату планети?

3 група:  Яке значення має вода для суспільства?

4 група:  Яке значення води для промисловості?

5 група:  Переваги та недоліки використання гідроелектростанцій.

 

Вчитель

Про використання енергії рухомої води знає експлуатаційний відділ.

                                       Слайд

Завдяки гідроелектростанціям люди повніше використовують річки — споруджують греблі та водосховища. Це надає змогу поліпшити водопостачання у посушливі райони, зменшує збитки від весняних паводків. Воду водосховищ використовують у сільському господарстві, у них розводять рибу. Використання енергії води не дає шкідливих відходів і викидів у повітря.

В Україні гідроелектростанції працюють багато років.

 

Тож давайте розв’яжемо задачу (слайд) і дізнаємося: скільки років працюють деякі українські гідроелектростанції.

 

Київська ГЕС працює 48 років,  Кременчуцька ГЕС на 8 років більше, а останній блок Дніпровської ГЕС працює в 7 разів менше, ніж Кременчуцька ГЕС. Скільки років працює останній блок Дніпровської ГЕС?

Аналіз задачі

  • Скільки років працює Київська ГЕС? (Запис на дошці)
  • Що відомо про роботу Кременчуцької ГЕС?
  • Що відомо про роботу Дніпровської ГЕС?
  • Яке питання стоїть до задачі?
  • Чи можемо дати відповідь на це питання? Чому?
  • Яку дію виконаємо, щоб дізнатися «на скільки більше»?
  • Чи знаємо усі данні, щоб відповісти на головне запитання до задачі?
  • Яку дію виконаємо, щоб дати відповідь до задачі?

Учень розв’язує біля дошки, решта на аркушах. Записують розв’язання, відповідь.

VІ. Руханка (під музику )      Слайд

 Учень

Збережімо струмки і будуть жити ріки,
Бо з них малих течуть річки великі.
Вода — це є життя, без неї не прожити.
Вже час прийшов для нас — природі послужити!

Так звертається до нас економічний відділ.

Води на Землі для споживання стає щоразу менше, тому її потрібно економити.

З несправного крану витікає за добу від 15 до 100 л води.

Не випускайте даремно воду під час миття рук, посуду.

Намагайтеся користуватися душем, а не ванною і тоді витрата води впаде в

2-3 рази.

Диференційоване завдання

Розв’яжіть приклади і прочитайте отримане гасло.

(3 краплинки – високий рівень, 2 краплинки – достатній,1 краплинка - середній)

В 48:6 +42 :7= 14               Д  64 – 25:5 = 59                                  С  5*7 +10=45

   100- 8*9 = 28                        15 + 6 *4  = 39                                    12+12:2 =18

   9*5 - 4*4 = 29                        6*7 +11 = 53                                       34 -2*2 =30

Перевірка роботи.      Слайд

14

28

29

59

39

53

45

18

30

Щоб

не

трапилось

великої

біди,

чисту

воду

треба

берегти

Для чого треба берегти чисту воду?

Як впливає вода на наше здоров’я знає лікар Пігулкін із здоров’язберігаючого відділу.  (Учень в одязі лікаря)

Слайд

Ніщо так не впливає на наше здоровя, як споживання води.

Для нормальної роботи нашого організму щодня потрібно випивати не менше 2 літрів води.

Людина, яка випиває щодня більше 4 склянок води, значно зменшує ризик захворювань серця.

Вода потрібна для підтримання особистої гігієни, вологого прибирання приміщень.

Памятайте! Споживати воду з-під крану не можна, її потрібно кип’ятити.

  • В народі багато прикмет та прислів’їв про воду. З інформацією слухаємо синоптичний відділ.

Слайд

Не тим крапля камінець довбає, що сильна, а тим, що часто падає!

Вода греблю рве!

Де вода, там життя.

Куди водиця тече, там травиця росте.

VІІ. Колективна робота. Виготовлення витинанки.

Наближається зима.

Скажіть, а в якому стані буде надходити вода в цей період на землю?

Давайте і ми поповнимо запаси води, виготовивши витинанку - сніжинки.

(Витина́нка (від українського слова  «витинати», тобто «вирізати», «вивертати») — це вид давньослов'янського, зокрема українського народного декоративного мистецтва.)

На партах різнокольоровий аркуш паперу, ножиці.

Інструктаж з БЖД та інструкція по виконанню роботи.    

Діти виковують роботу за інструкцією              Слайд

Зробимо килимок з наших сніжинок і радісно зустрінемо зиму.

  •    Ви гарно працювали на уроці. За роботу ви маєте свій «+» на краплинці. На перерві я  поставлю вам бали за урок.
  •     

VІІІ. Домашнє завдання.   Слайд

Опрацювати статтю «Енергія рухомої води» ст. 67 - 70

1 група (діти, у яких багато «+») виконати № 405

2 група (решта учнів) виконати № 406

 

ІX. Підсумок уроку. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

  • Чому рухома вода є невичерпним джерелом енергії?
  • Чи справдилися ваші передбачення?

Вправа «Незакінчене речення»

  • З нашого уроку я розповім рідним про …
  • Я розповім Капітошці про …

Капітошці треба повертатися на хмаринку. Розкажіть йому свої бажання на майбутнє.

  • А чому не можна жити без води?

Не можна жити без води

Вона навкруг, вона в тобі.

Озерах, річках, океанах.

Дощу краплинах і в фонтанах.

Вона в емоціях людини:

В сльозах від радощів чи гніву.

Й краса природи на Землі

Не може жити без води.

Чудова наша гідросфера.

Існує все навколо неї:

І людство, й фауна, і флора,

І все, що є у нас навколо.

А не було б її , тоді

Життя все зникло б на Землі.

 

Вправа «Сонячний настрій»

Візьміть паперові краплинки.

Домалюйте краплинку так, щоб показати свій настрій на уроці.

 

Дякую всім за роботу!

docx
Додано
4 липня 2018
Переглядів
1651
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку