Інтегрований урок української мови та природознавства в 3класі.
ТЕМА Узагальнення та систематизація вивченого по темі «Прикметник як частина мови». Заповідні території рідного краю. Рослини, занесені до Червоної книги.
МЕТА: повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови; поглиблювати знання учнів про рослини; повторити правила поведінки в природі; розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством;
.виховувати екологічну культуру, шанобливе ставлення до рослин.
ТИП УРОКУ. Узагальнення знань.
ВИД УРОКУ. Інтегрований урок української мови та природознавства.
ФОРМИ І МЕТОДИ. «Асоціативний кущ», «Вибіркове письмо», робота в групах, в парах.
ОБЛАДНАННЯ. план уроку, ілюстрації першоцвітів, слова-картки, картки з текстами, відеофізкультхвилинка, музичний супровід «Вальс квітів».
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Емоційна хвилинка
Тепле сонечко всміхнулось, у віконце заглядає,
Третьокласникам розумним свою ласку посилає. (Заходить сонечко)
– У добрий час, найкращі діти, свій урок розпочинайте
І на ньому будьте пильні, а лінощі проганяйте.
Щоб у вас був гарний настрій, щоб старанно працювали
І за це, в кінці уроку, лиш високі бали мали!
Дарую вам картинки із сонцями малими,
За зроблені завдання нагороджу вас ними.
– Отже, ви візьміть на партах таблички самооцінювання, де за кожну правильну відповідь і завдання ставитимете собі бали. А сонечко нам осяватиме дорогу (прикріплюю ілюстрацію сонечка)
– Погляньте, мені сонечко теж залишило карту, але вона не така як у вас. Це маршрут, по якому ми сьогодні пройдемо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Каліграфічна хвилинка
П п Пп пп пр ир ро да природа
Давайте збережемо золоті природні багатства!
-Чому потрібно оберігати природні багатства? Що для цього створюють? ( заповідники)
-Підкресліть прикметники, в якому значенні вжито прикметник золоті? Доберіть пряме значення (неоціненні)
Творчий словниковий диктант
-Ну що ж, письмо найкраще у Софійки
Прошу до дошки цю дитинку.
Буде вона в нас кермувати, диктант доручимо їй писати.
Завдання творче вам даю, лишень іменник я назву,
Прикметник з нього утворіть і лиш його ви запишіть.
Отож в дорогу вирушаймо, роботу нашу починаймо.(Пересуваю на маршруті магніт-вказівник)
Кишеня, сонце, абрикос, черемха,апельсин,колектив,кукурудза.
Асоціативний кущ
Доки мчить велосипед нас до Медведівки вперед,
Ми будемо не нудьгувати, асоціацій кущ складати.
Хто правила вивчав старанно, той викона завдання вправно.
Так що ж таке прикметник? Дайте визначення.
.ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Мотивація (На дошці розвішані прикметники)
Це територія …заповідника. Він …за розміром, але налічує безліч …видів рослин і зникаючих тварин. Будьте … відвідуючи його.
(Якої частини мови не вистачає? Виберіть потрібні прикметники і запишіть їх по-порядку)
Це територія Чигиринського заповідника. Він невеликий за розміром, але налічує безліч рідкісних видів рослин і зникаючих тварин. Будьте бережливими, відвідуючи його.
Висновок: Прикметник зв’язаний з іменником.
- Для чого нам ця частина мови?
(Прикметники уточнюють,прикрашають і удосконалюють мовлення.)
ІV. Повторення, закріплення і узагальнення набутих знань про прикметник
Робота в групах
. змінювання прикметників за числами;
змінювання прикметників за родами;
прикметники синоніми;
прикметники антоніми.
(Представник кожної групи презентує свої дослідження).
Фізкультхвилинка
Не дарма ми так старались, на галявину дістались,
Тут ростуть рослини дивні,відгадати ви їх повинні.
Музичний супровід
Відгадування загадок ( Відгадки у руках дітей)
Перша квіточка весняна
Тихо під сніжком куняла.
Дмухнув вітерець тепленький,
І з’явився цвіт біленький.
Мої квіточки ніжні
Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні.
Послухайте, як срібно дзвенить голосок:
«Не треба, не треба зривати квіток»
Бо нас залишилося дуже вже мало,
Для нас справжнє лихо у світі настало.
До «Книги Червоної» нас записали.
Щоб ще у майбутньому ми розцвітали. ( Пролісок )
Я така трава,
Що від мене дрімота.
А сама не сплю,
Весняним цвітом всіх маню.
Щоб не замерзати –
Стала волохата.
Нічного холоду я не боюсь –
В пухнасту шубку обгорнусь. (Сон – трава)
– Яка частина мови допомогла відгадати загадки?
Вибіркове письмо
Пролісок вам дасть завдання, оголошуємо змагання
Прикметники із тексту в стовпчик записати,
А потім лиш до них антоніми дібрати.
(Робота на карточках)
Ця квітка маленька, але вона пробиває свій погляд, немов оченятком, до теплого сонця. Вона має три красиві пелюстки. Листочки довгі, немов стрілки. Пахне приємним ароматом.
Відшукування прикметників на слух
Сон – трава просить пограти,
Почув прикметник – слід аплодувати.
У сон – трави є багато народних назв: дзвіночок, сон – зілля, сонник. Назву пов’язують зі старовинним слов’янським повір’ям. Існує навіть легенда про спостережливого мисливця, котрий побачив, як бурий ведмідь лизав корінь сон – трави, після чого заснув солодким сном.
У погану погоду та на ніч квітки сну закриваються і схиляють свої квітчані голівки. Враження таке, ніби вони справді засинають.
Робота в парах
Рослини в школу не ходили і правопису не вчили
Ви в парах зараз попрацюйте і слова відкорегуйте.
Любі діти не зривайте першоцвіти (Запишіть у зошити)
V. Підсумок уроку
– Швидко сплинув подорожі час,
Повертатися прийшла пора у клас.
Я сьогодні можу так сказать про вас –
Старанні третьокласники тему повторили .
–Поширте речення прикметниками.
-Зробіть аналіз прикметника за схемою.
Старанні, третьокласники, які?, прикметник, мн., другорядний член речення.
-Про яку частину мови ми все повторили?
- Опишіть наш урок за допомогою прикметників.
VІ. Домашнє завдання
Виконати вправу 335.
-Скласти розповідь про інші першоцвіти нашого краю використовуючи прикметники.