Інтегрований урок. Розвиток звя’зного мовлення «Зимова казка».Тема. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів.

Про матеріал
Міжпредметні зв’язки: літературне читання, трудове навчання. Мета. Поглиблювати знання учнів про роль прикметників у мовленні; вдосконалювати вміння добирати влучні прикметники до іменників для всебічної характеристики предметів та повнішого розкриття думки; розвивати критичне мислення , монологічне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; розвивати вміння творити добро ,викликати бажання іти дорогою добра.
Перегляд файлу

Урок розвиток звязного мовлення «Зимова казка»

Тема. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів.

Міжпредметні звязки: літературне читання, трудове навчання.

Мета. Поглиблювати знання учнів про роль прикметників у мовленні; вдосконалювати  вміння добирати влучні прикметники до іменників для всебічної характеристики предметів та повнішого розкриття думки; розвивати критичне мислення , монологічне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий  запас; розвивати вміння творити добро ,викликати бажання  іти дорогою добра.

Обладнання: підручник, картки із завданнями,збірка творівВасиля Сухомлинського, малюнки

 

 

Хід уроку

І.Організація класу до роботи.

Добрий день! Дуже рада вас бачити! До Нас завітали гості, тож давайте привітаємося з ними.

Сьогодні гарна погода і настрій у вас, я сподіваюсь, теж гарний. На нас чекає багато цікавих, повчальних, творчих завдань. Я впевнена, ви легко з ними справитесь. Спробуємо закріпити успіх!. Отже, налаштуйтесь на роботу!

Вправа «Вітання».

Учні по черзі торкаються однойменних пальців рук свого сусіда, починаючи з великих пальців і кажуть:

  • Бажаю (стискаються великими пальцями);
  • Великого ( вказівними);
  • Середніми (успіху);
  • Безіменними (у всьому);
  • Мізинцями (всюди);
  • Дотик всією долонею (вітаю)
  • 2. Інтерактивна вправа «Очікування»
  •    -Діти, ви вже знаєте чимало, але подумайте, чого ви чекаєте від уроку сьогодні (успіху, праці, нагороди, удачі, здивування, захоплення і т.д.) У вас на партах аркуші, на яких треба написати вибране слово, важливе для вас сьогодні і таблиця самооцінки. Як тільки виконаєте завдання певного етапу, заповнітьтаблицю. В кінці уроку ми перевіримо, чи виправдалися ваші очікування.

 

  • 3. Девіз нашого уроку  такий
  • Думати швидко!
  • Виконувати чітко!
  • Каліграфічно писати!
  • Творчо працювати,
  • Щоб мову рідну добре знати!

 

ІІ. Перевірка домашнтого завдання.

Презентація моделей сніжинки. Опис

 

 

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.

1.  Вправа. „ Мікрофон “.

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т.д.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Уважними, розумними, організованими, кмітливими.)

- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом утворимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

     2.    Мозковий штурм ( Гра «Сніжка» ).

― Яку частину мови ви вивчаєте ? ( Прикметник )

― Щоб пригадати вивчене, ми пограємо в гру «Сніжка», адже зараз надворі зима.

( Вчитель говорить запитання і кидає «сніжку» учневі, а учень ловить і дає відповідь на запитання ).  

Перелік запитань

― Що таке прикметник ? ( Прикметник – це частина мови)

― Що виражає прикметник ? ( Прикметник  виражає ознаку предмета)

― На які запитання відповідає прикметник ? ( Прикметник відповідає на питання : який? яка ? яке?  які? )

― Як змінюються прикметники ? ( Прикметники змінюються за числами, відмінками, відмінками, а в однині – і за родами)

― З якою частиною мови прикметник найчастіше зв’язаний  у реченні ? ( У реченні прикметник найчастіше зв’язаний  з іменником)

3. Гра «Так чи ні» (plickers)

1) прикметник – самостійна частина мови.(так)

2) прикметник називає предмет (ні)

3) прикметник називає дію предмета (ні)

4) прикметник називає ознаку предмета (так)

5) прикметник відповідає на питання який? яка? яке? які? (так)

6) у реченні прикметники найчастіше – головні члени речення( ні)

7) у реченні прикметники найчастіше другорядні члени речення (так)

8) прикметники пов’язані з іменниками (так)

9) прикметники збагачують наше мовлення, роблять його виразнішим, емоційнішим, яскравішим (так).

 

  Вправа «Кубування»

 Щоб пригадати вивчене, ми пограємо в гру «Кубування»,   

Перелік запитань на кубику

Що таке прикметник ? ( Прикметник – це частина мови)

Що виражає прикметник ? ( Прикметник  виражає ознаку предмета)

На які запитання відповідає прикметник ? ( Прикметник відповідає на питання : який? яка ? яке?  які? )

Як змінюються прикметники ? ( Прикметники змінюються за числами, відмінками, , а в однині – і за родами)

― З якою частиною мови прикметник найчастіше зв’язаний  у реченні ? ( У реченні прикметник найчастіше зв’язаний  з іменником)

-Чим в реченні бувають прикметники ? ( найчастіше другорядним членом речення)

 

VI. Повідомлення теми уроку

Тема наша непроста, та для вас цікава,

Будуть в ній слова, буде і забава.

І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему ,

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

Будуть знання й уміння, правила й завдання,

Думки вашого творіння і оповідання,

І пісні, й загадки ваші, й власна ваша казка.

Ткему нашого уроку послухайте, будь ласка!

 

Сьогодні на уроці ми будемо вправлятися у вживанні прикметників для всебічної характеристики предметів . Ви поглибите свої знання про прикметник, будете удосконалювати вміння   влучно добирати прикметники  для повнішого розкриття думки, характеристики предметів.

 Крім того, ми  будемо виконувати завдання на основі творчості великого педагога та письменника Василя Сухомлинського

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Відгадайте загадку

     Чудо-сани прилетіли. Рукавом махає - 
Скакуни в тих санях білі. Сріблом все вкриває. 
В санях тих сидить цариця – Що це за цариця? 
Білокоса, білолиця. (Зима)       (Слайд )

  1. Бесіда

     -Які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слово «зима»?
(Сніг, сніжинки, кучугури, лід, бурульки, мороз, іній, завірюха, лижі, санки,Новий рік …)      

        (Слайди )

2. Каліграфічна хвилинка

Запишіть у зошит число, класна робота.

Зз зим оньк ка ма Зима

Доберіть до іменника зима  прикметники, які описують характер зими. 

     Запис у зошиті:
Зима (яка?) чудова, люта, морозна, красива, срібна, холодна, прекрасна, білосніжна, казкова, чарівна, сердита, колюча, похмура, сварлива, сумна .

Стежина спостережень.

 Уявіть, що ми вийшли зі школи і йдемо дорогою. Яка вона?

Довкола лежить сніг? Який він?

Дмухнув вітер. Який він?

Раптом зазвучала казка. Яка вона?

 

Лунає музика Вівальді Пори року “Зима”.

- А чи доречно нам говорити про зиму?

- Розгляньте ілюстрації прикріпленні на дошці. Чи всі вони відповідають темі нашого уроку. Чому?

(На одному малюнку - весна.)

- А як ви здогадалися, що це зима? Які ознаки зими?

- Обґрунтуйте свої міркування.

(Ночі стали довшими, а дні коротші. Птиці відлетіли в теплі краї. За календарем зимовий місяць - грудень.)

- Отже, ви побачили, що зима приходить не лише у село, місто, ліс, сад, поле. Вона крокує всією нашою країною. І до нас на урок завітала. Так давайте всі разом скажемо їй.

«Мнемотехніка» . Вивчити вірш

 

 

Картинки по запросу мнемотаблиці для вивчення віршів про зиму 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Повторення про слова-синоніми

 2.  Робота в групах.

Гра «Хто швидше згрупує прикметники, близькі за значенням?»

Ароматний, гарний, сором’язливий, запашний, вічний, прекрасний, несміливий, пахучий, довгочасний, довголітній, хороший.

 

3.Добір прикметників-синонімів  (завдання по групах письмово)

  •                      Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).
  •                      Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)
  •                      Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)

Старанний ( ретельний, пильний, дбайливий )

 Гра “Додай прикметник”

                          Ось випав сніг. Яка обнова!

                          Зима тоді така... (чудова).

                          Міста чистенькі, білі села -

                      Зима і радісна, й... (весела).

                      Кружляють вальс сніжинки ніжні,

                      Зима пухка і... (білосніжна).

                      Вона буває і серйозна:

                      Суха і вітряна, й... (морозна).

                      А як насуне хмара сива,

                      Зима по - своєму... (красива).

                      А в ранці іній - то обнова!

                      Яка зима у нас... (казкова).

                      Гілок од інею не видно,

                      Тоді вона, звичайно,... (срібна).

                      Зима буває вередлива,

                      То часом добра, то... (сварлива).

                      Яка ж зима? Яка вона?

                      Вона весела і... (сумна).

- А яку зиму любите ви?

(Тиху, морозну, сонячну, люту...)

- До слова морозна дібрати слова - синоніми.

4. Повторення про слова-антоніми

 

5. Гра «Скажи без затримки» 

Учитель називає прикметник, а учні добирають антонім до названого прикметника. 

Слабкий (сильний), гігантський (крихітний), кривий (прямий), обмежений (неозорий), голодний (ситий), високий (низький), солодкий (гіркий), довгий (короткий). 

6.Робота в групах

Завдання на карточках .

Знайти і виписати з прислів’їв прикметники-антоніми.

 

1 група :

Той добре серце має, хто слабшого захищає.

 Батьки працьовиті, і діти не ледачі.

 Маленькі діти – руки болять, великі діти – серце.

 

2 група :

При добрій годині — брати й побратими, а при лихій годині — нема й родини.

Свій як не заплаче, то скривиться, а чужий і не подивиться.

В лиху годину пізнаєм вірну людину.

 

3 група :      

Людина з коротким розумом обзаводиться довгим язиком.

 Як мати рідненька, то й сорочка біленька.

Річ краще нова, а дружба – стара.

 

4 група :

У сови погані совенята, а все їй найкращі.

З брудної води ще чистим ніхто не вийшов.

На чорній землі білий хліб родить.

 

7.Робота з прикметниками, вжитими в прямому і переносному значенні

- Складіть словосполучення, вжитих у прямому і переносному значенні:

 легкий                                мішок

легке                                  руки

гострий                             біль

гострі                              завдання

гаряча                               вдача

гаряча                              зуби

золотий                           вода

золоті                              годинник

 

8.До прикметників, ужитих у переносному значенні, доберіть прикметники з прямим значенням.  (QR-код)

гарячий привіт — ... 

кам’яне серце — ... 

глибока ніч — ... 

золоте колосся — ... 

світла думка — ... 

свіжа газета — ... 

залізна воля — ... 

сивий туман — ... 

 

 

6.     Фізкультхвилинка.

 Добре те, що сонце світить (підіймають руки вгору).

 Добре те, що віє вітер (зображують хитання дерев).

 Добре те, що ця ось школа (присідають)

 І красива, і простора (підіймаються на носочки, потягуючись   угору).

 Хай живуть у ній у мирі (крокують)

 Мешканці її щасливі (плескають у долоні). 

Гра “Додай прикметник”(Слайд).

а) Той, хто дотримується порядку, точності (акуратний, охайний, чепурний). 
б) Який має велику силу (могутній, потужний, сильний, міцний). 
в) Дуже розумний, той, хто знає життя і має досвід (мудрий, 
досвідчений). 
г) Який іде за попереднім (наступний). 
г) Який має або видає приємний запах, аромат (запашний, 
пахучий, ароматний, духмяний). 
д) Той, хто віддає всі сили і знання для виконання якоїсь 
роботи (працьовитий). 
є) Який має широко розкинуте гілля (розлогий, крислатий, гіллястий). 
- Складіть речення з одним із прикметників (на вибір); 

 

VІ. Виготовлення зимової композиції.(слайд)

1.Демонстрація.

2.Самостійна практична робота учнів.

VII.Підсумок уроку.

Про що ми сьогодні говорили на уроці?

        Що ми робили на уроці?

        Яке завдання вам сподобалося найбільше ?

        Яке значення мають прикметники в української мові?

        (Роблять нашу мову яскравою, різнобарвною, емоційною, образною...).

 

Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови

За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використовуйте прикметники у своєму мовленні,  зробіть його образним, емоційним, експресивним.

 

Гра «Скажи без затримки»

До кого перейде м’ячик, швидко називаєте антонім до слова, яке я назву.

 

Широкий –(вузький)

Білий – (чорний)

М’який – (твердий)

Великий – (малий

Новий – (старий)

Глибокий – (мілкий)

Голосний – (приголосний)

Босий – (взутий)

Лівий – (правий)

Високий – низький

Тонкий – товстий

Холодний – теплий

Довгий – короткий

Солодкий – кислий

Добрий – злий

Весела – сумна

Мокрий – сухий

Гострий – тупий.

Вдало підібрати антонім до прикметників у переносному значенні:

Старий  дуб - ________  дуб.

Старий  портфель - _________ портфель.

Стара  газета - ___________ газета.    

Свіжі  квіти - ________ квіти.

Свіжа  ковбаса - ____________ ковбаса.

Свіжий  хліб - ___________ хліб.

 

 

5. Гра «Впізнай предмет»

 Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє - … (Сонце)

 Холодний, сильний, , зимовий, пронизливий - … (вітер)

  Пахучі духмяні рум’яні соковиті- (яблука  )

 Барвистий, різнокольоровий ,маленький - … (метелик)

 Біла, холодна, легка, ніжна, красива - … (сніжинка)

 

 

Стежина спроб і помилок.

Робота в парах.

- Діти, а чи знаєте ви якого кольору буває сніг взимку?

 Випишіть з оповідання В. Сухомлинського “Як змінюється колір снігу”.

 Коли сходить сонце, снігові замети рожеві. Це сонце забарвлює їх своїм промінням. Сонце піднімається, а сніг стає сліпучим. Он в степу на білому килимі пурхає пташка.

 Сонечко схилилось до заходу. Сніг стає синюватим, мов небо відбивається в блискучому дзеркалі. А в затінку - він аж фіолетовий.

 Сонце зайшло. Відблиск вечірньої заграви ліг і на снігові замети. Ніби їх сонце облило багряними барвами. Гасне заграва - і багряний відблиск на снігу згасає.

 

 

 

II. Оцінювання.

IX. Домашнє завдання (творча робота).

Добрати до питань слова і скласти вірш про зиму.

  (На картці запис)

  (Що зробила? що) сизокрила,

 (Яким? чим? що? ) вкрила.

 (Звідки? що роблять? які?) сніжинки

 (Хто? що зробили? у чиї?) хатинки.

А зараз погляньте під свої щоденники. Що там? Ці сердечка – частинка мого серця, яке я прагнула подарувати вам сьогодні на уроці. Я бажаю вам бути здоровими, щасливими і теж дарувати любов своїх сердечок іншим людям.

 - А на звороті цих сердечок на вас чекає сюрприз. Цей кросворд – ваше домашнє завдання, розгадавши його, ви згадаєте, про що сьогодні на уроці йшла мова.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
1832
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку