Тема: Споріднені слова. Добір споріднених слів. Тренувальні вправи.
Мета: Поглибити знання про істотні ознаки спільнокореневих слів; формувати уміння добирати спільнокореневі слова, розрізняти різні частини мови та виділяти в них корінь. Розвивати мовлення учнів. Виховувати любов до природи.
Обладнання. Мультимедійна презентація. Дидактичні картки, аудіо запис мелодії П. Чайковського «Весна», весняна гілочка, малюнки птахів.
Хід уроку
І Організація класу до уроку
- Діти який настрій сьогодні у погоди?
- А у вас?
Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, подаруйте гарний настрій своїм товаришам.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Створення емоційного фону уроку.
1. Слухання аудіозапису твору П. Чайковського «Весна».
- Проснувся в гаю легенький вітерець. Він приніс нам чарівну мелодію. Заплющіть очі і послухайте її.
2. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
- Яку пору року ви уявили слухаючи музику?(Слайд 1)
- Що таке для вас весна?
(Діти висловлюють асоціації до слова весна)
- А у мене весна асоціюється…
( на дошці з’являється сонечко)
3. Поділ дітей на групи.
- До нас на урок завітала дівчинка – весна.
- Так, я дівчинка – весна.
- Я прийшла до вас з весняними дарунками.
(Дівчинка роздає весняні квіти, діти діляться на групи відповідно подарованої квіточки)
4. Вправа «Мікрофон».
- Діти, як ви думаєте якими дівчинка –весна хоче бачити вас на уроці?
(Ініціативни, розумними, кмітливими, активними, слухняними, самостійними, зібраними, наполегливими, уважними).
- А яким ви хочете бачити наш урок?
(цікавим, навчальним, творчим , веселим)
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий урок.
ІІІ Оголошення теми та мети уроку.(Слайд 2)
(Щоб мова наша була багата, висловлювання влучними, письмо грамотним)
ІV Робота над темою уроку.
- Щоб виконати бажання дівчинки-весни урок почнемо без зупинки із мовної розминки.
1. Вправа «Знайди пару».
- Візьміть, будь ласка, на партах жовні і сині прямокутники на них є запитання і відповіді і утворіть пару.
(Діти встають, і шукають свою пару.)
- Презентують роботу.
2. Каліграфічна хвилинка.
- При перевірці ваших робіт я знайшла такі помилки у написання букв та їх з’єднань.
ал на ри он си бі ре ве ес сн на
(З’єднання написанні неправильно на дошці)
- А тепер подивіться як потрібно правильно їх писати.
( Діти записують правильні з’єднання)
( Весна, весняночка, весняний, весніє)
( Записують у зошит, визначають корінь).
( Ні. Це форма слова)
Гра із словами.
Весна (яка?)…
Весна трудівниця.
Весна ( що робить?)…
Гра «Дебати»
Хлопчики. Весна весела пора року.
Дівчатка. Весна сумна пора року.
Весна весела |
Весна сумна |
Навесні тане сніг. Навесні дзюрчать струмочки. Навесні яскраво світить сонце. Навесні падає теплий дощик. Навесні цвітуть різні квіти і зеленіють трави. |
Від танення снігу може бути повінь. Від струмочків можна замочити ноги. Яскраві промені сонця світять в очі, неможливо дивитися без окулярів. Під дощем можна замокнути. Від запаху квітів і трав можна отримати алергію. |
Гра «Як зростає весна» ( Складаємо речення про весну з нарощуванням)
Весна.
Прийшла весна.
Прийшла красуня весна.
До нас прийшла красуня весна.
До нас прийшла чарівна красуня весна.
До нас у гості прийшла чарівна красуня весна.
( Схеми до речень )
3. Робота з підручником ( с. 121).
- Вправа 3.
Читання тексту учнем.
Завдання
Уважно слухайте щоб зрозуміти про що буде іти мова у тексті.
Запитання.
Яка пора року завітала до нашого саду?
Як змінився сад від весняного тепла?
Робота в групах.
(дітям даються завдання на картках прочитати анаграми і підібрати із вправи 3 до них споріднені слова і виділити корінь.)
Каблунья
Шегрувий
Восливий
Косбриа
Захист робіт членами групи.
4. Гра «Додай словечко».
- Вставити у прислів’я пропущені слова.
- Завдання виконують на файлику.
Хочеш взимку їжу мати – учись весною _________________ .
_____________ людину годує, а лінь марнує.
Бджола мала, а й та ______________.
______________ руки гори вернуть.
Діти пишуть вставлені слова на планшетках, вішають на дошку, виділяють корінь, пояснюють прислів’я.
Фізкультхвилинка. Весна.
5. Словникова робота.
Пояснення значення слова (Слайд 5)
Ошатний – гарний, нарядний, святково одягнений.
Строкатий – укритий різнобарвними смужками, плямами, пістрявий.
(цікава інформація про дятла)
Одне з улюблених місць перебування великого строкатого дятла – сосновий бір. Довгий язик, висовуватися з дзьоба на 12 см, дає змогу дятлові діставати комах і личинок із найглибших щилин.
Це один з дуже корисних птахів наших лісів; на відміну від інших комахоїдних видів він нікуди не відлітає на зиму, працюючи цілий рік, знищуючи шкідників.
Крім того, дятел відіграє важливу роль в екології лісу, залишаючи видовбані ним дупла для інших - гніздяться в них дрібні птахи, такі як синиця і мухоловка.
Досить крикливий птах. Його голос можна почути в будь-який час року і з різних приводів. «Барабанний дріб» у великого строкатого дятла короткий, зі швидким згасанням. У гарну погоду дріб чути на відстані до 1,5 км від птаха.
У процесі роботи долотоподібний дзьоб дятла безперервно стирається, але в той же час відростає на 0,1-0,3 мм в день. Хвіст дятла слугує йому додатковою точкою опори при лазінні по деревах і складається з десятка жорстких стернових пір'їн з товстими пружними стовбурам.
Запам’ятай: дятел. (Слайд 6)
(Працюємо з консультантами)
- Виконати завдання на вибір.
1. Зробити звуко-буквений аналіз слова дятел.
2. До слова стук підібрати спільнокореневі слова.
3. Стук – підібрати спільнокореневі слова.
4. Скласти речення із поданих слів підкреслити частини мови.
Лікує, деревця, обстежує, хворі, дятел, та.
(Завдання за вибором).
(Скласти речення із зачарованих весною слів)
[Д׳ а т л а]
[н а з и в а й у т ׳]
[л ׳ і к а р е м]
[л ׳ і с о в и х]
[д е и р е в]
- Розібрати за частинами мови. Знайти орфограми.
Робота в групах.
- Після довгої холодної зими люди з нетерпінням чекали весни. Тому вони складали заклички..
- Закликали весну як правило діти, дівчата та жінки. Вони виглядали її вранці, до сходу сонця. Ми з вами також попробуємо закликати весну.
Робота в групах.
Гра «Шпигунський диктант» (Слайд 7)
(Свої заклички ви запишете на крилах птахів)
Прийди, весно, Прийди, красна! Хай сонечко гріє А травичка Зеленіє … До підкресленого слова підібрати спільнокореневі слова і виділити корінь |
Прийди, прийди, весно – красна! Звеселяй наш рідний край! До підкресленого слова підібрати спільнокореневі слова і виділити корінь |
Летіть соловейки, на нашу земельку. Спішіть ластівоньки Пасти корівоньки. До підкресленого слова підібрати спільнокореневі слова і виділити корінь |
Просимо ми, просив тато й мати. Прилітайте пташки до нашої хати. До підкресленого слова підібрати спільнокореневі слова і виділити корінь |
(Діти складені заклички читаю і вішають птахи на гілочку)
6. Бесіда
Ми з вами закликали весну і ось вона упевнено крокує по землі. Тепер я розкрию вам секрет. У сиву давнину наші предки - слов’яни зустрічали новий рік не взимку, як зараз, а весною, коли все прокидається на світ, і прикрашали вони не ялинку, як ми з вами, а спляче деревце, або гілочку, яка скоро пробудиться від сну, ніби заново народиться. А замість цукерок і іграшок мами пекли журавлики з тіста, бо вважали що саме пташки на крилах приносять ключі і відкривають весну.
Вони приносять в родину тепло, радість, щастя, добро.
Читання вірша.
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу,
Співають для нас у гаю.
Ми – друзі вірні і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
V. Підсумок уроку.
Обери одне з незакінчених речень. (Слайд 8)
Чи зберігся у вас той настрій, який був на початку уроку. Усміхніться мені