ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
В 5 КЛАСІ
Тема: Легенди та перекази мого села. Які назви в моєму селі нагадують про минуле.
Мета: ознайомити учнів з легендами села, вчити учнів пояснювати, з якими історичними подіями вони пов’язані; розвивати творчі здібності дітей, пробудити інтерес до історичного минулого; виховувати почуття патріотизму, любові до рідної землі.
Тип уроку: інтегрований (українська література, історія України).
Обладнання: герб села, легенди та перекази про Саранчуки, «дерево очікувань», кросворд.
Випереджувальне завдання: зібрати і записати легенди та перекази про назву села Саранчуки, річки Золота Липа, інших топонімів, пов’язаних з селом.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.
Вчитель: Немає нічого милішого за рідну землю. Калина у лузі, лелече гніздо біля хати, криниця на перехресті доріг – все це рідна земля, наша маленька батьківщина.
Наше село Саранчуки – це частинка України. Воно дуже давнє. Вважають, що воно було засноване у 1399 році. Це багата скарбниця звичаїв, традицій, обрядів та усної народної творчості.
На уроках історії та української літератури ви вивчали терміни, з якими сьогодні ми будемо працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Я це вже знаю»
Два учні заповнюють схему біля дошки, решту школярів працюють у зошитах.
Геральдика –це 2. Легенда – це
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель історії. Наш сьогоднішній урок — незвичайний. Мабуть, кожна людина хотіла би побачити дивовижний стародавній світ свого краю. А для цього потрібно любити свою землю, милуватися її чарівними краєвидами, захоплюватися її історією, пізнавати цікаві факти історичного минулого нашого краю.
Вчитель літератури. Сьогодні ми спробуємо зануритися в цікаві подробиці тогочасної дійсності. І тоді нам відкриється багато таємниць. Ми з вами вирушимо в минуле за допомогою легенд та переказів і спробуємо якнайбільше дізнатися цікавих фактів з історії нашого краю.
ІV.Повідомлення теми, мети уроку.
Саме тому тема нашого уроку «Легенди та перекази мого села. Які назви в моєму селі нагадують про минуле».
А тепер подумайте, чого б ви хотіли навчитися сьогодні на уроці, про що дізнатися, що запам’ятати. (Учні записують свої міркування на листочках і чіпляють їх на «дерево очікувань»).
V.Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Вч. історії. Ми вже знаємо, що геральдика вивчає герби. А що можна дізнатися про населений пункт з його герба?
А чи знаєте ви, що наше село теж має свій герб? Давайте його розглянемо.
Метод «Асоціативна сітка»
Запишіть, які асоціації викликають у вас зображення на гербі.
Метод «Мозкова атака». Проблемне запитання.
Про що, на вашу думку, свідчать ці зображення?
Вч. літ. Ви сказали, що на гербі є зображення риби. А чи має воно відношення до назви села?
Ви мали випереджувальне завдання зібрати і записати легенди і перекази про походження власних назв нашої місцевості.
Учні зачитують легенду про походження назви села Саранчуки.
Є кілька легенд про походження назви нашого села. Та одна з них видається найбільш правдоподібною. Колись у нашій місцевості було багато ставів, через село протікала річка. У тутешніх водах водилися коропи, яких називали шаранами. Рибаків, які виловлювали цю рибу, називали шаранчуками (пізніше саранчуками). А оскільки у селі було багато людей, що займалися рибальством, то згодом ціле поселення стали називати шаранчуками – саранчуками.
Вч. історії. Чим цікава дана легенда з точки зору історії? Що ми дізнаємося з неї про своїх предків?
Вч. літ. Зараз я вам пропоную прочитати легенду про походження назви нашої річки.
Учні зачитують легенду про походження назви річки Золота Липа.
Називалася колись наша річка Липа. Бо така вже була чиста, таку мала добру і смачну воду, що ніби настояна на липовому цвіті. Всяку хворобу лічила і людей поїла. А випрана у Липі сорочка аж очі сліпила.
У Бережанах колись жили пани Синявські. Вони заклали тут палац, що донині ще стоїть на березі річки. Дуже були скупі ті пани. Народ обдирали, як липку. Грошей у них кури не клювали. Все оте багатство осідало золотом в замкових льохах. Але, як кажуть, до часу дзбанок воду носить. Так сталося і з панським золотом.
Одного року навесні налетіли на місто татари. Люди повтікали у ліси, а пани недовго замок боронили і ворота відчинили. Пан Синявський відкупився золотом. Люди розказували, що татари цілий день ті гроші рахували і мішки на віз складали. Але як тільки виїхали вони із палацу до лісу, вдарили на них опришки. Яких порізали, а які повтікали. А татарський мурза з одним возом хотів п’ятами накивати. Він втікати, а хлопці за ним. Заїхав мурза на місток через Липу, а він бух - і в воду! Бо підрізали його опришки, щоб хто не дременув. Булькнули панські гроші в Липу.
Ще довгі роки то тут, то там виловлювали люди з річки золото. Від того і річку назвали Золотою Липою.
Словникова робота
Учні записують невідомі слова, учитель історії пояснює їх значення
Пани Синявські
Опришки
Татарський мурза
Дослідження «Збагачуй мовлення»
Виписати з тексту легенди фразеологізми, пояснити їх значення.
Вчитель: Які ще легенди чи перекази ви записали?
Учні зачитують, обговорюють їхній зміст.
VІ. Самостійне застосування учнями знань.
Вчитель: А тепер ми пропонуємо вам розгадати кросворд.
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
На сьогоднішньому уроці я дізнався, що…
Найцікавішим для мене було…
Найбільше мене здивувало, що…
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Написати твір-мініатюру «Легенди та перекази – двері у загадкове минуле»