В Україні принцип інтеграції проголошений основним принципом реформування освіти поряд з принципами гуманізації та демократизації. Використання схем-опор є ефективним методом інтегрованого навчання.Урок є ілюстрацією використання даного методу.
КЗ «Нікольська ЗОШ
I-III ступенів №1
Нікольської районної ради
Донецької області»
опорна школа
Урок-подорож
з української мови
у третьому класі
Укладач Чадукова О.В.,
учитель початкових класів
вищої категорії , старший
учитель
смт Нікольське 2017
Тема. Префікс.Словотворча роль префіксів.
Мета:1)ознайомити учнів з роллю префіксів у словах,їх словотворчою функцією , з найуживанішими префіксами; формувати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів;
2)розвивати уміння аналізувати ,зіставляти , узагальнювати;
3)виховувати працелюбність ,інтерес до вивчення рідної мови, любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання:опорна схема «Будова слова», силует ракети, картки з назвами зупинок космічної подорожі, модель мікрофона, підручники, таблиця слів з префіксами, картки для роботи в групах, конверти для роботи в парах.
Хід уроку
I.Організація учнів до уроку.
Ось і дзвоник дав сигнал-
працювати час настав.
Хто готовий до роботи ? (Ми)
Хто уважний , як пілоти ? (Ми)
Тож часу не гаймо –
урок наш починаймо !
II.Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель.Сьогодні ми спробуємо відкрити ще одну з цікавих сторінок нашої рідної мови.Спробуємо дізнатися , яку роль виконує префікс у словах.
Вправа «Очікування»
-А чого ви очікуєте від уроку?(відповіді дітей)
- Наш урок – це урок творчості, натхнення , добра і радості.
- Ми пригадаємо з чого будуються слова.Здійснимо космічну подорож, будем працювати в командах , в парах.
III.Актуалізація опорних знань.
-Протягом декількох уроків ми мандрували морем Знань на кораблі «Будова слова».Розкажіть про що дізналися.(Відповіді дітей за опорною схемою)
Будова слова
по дар унк и
IV.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель Ви довели, що маєте гарні знання з теми «Будова слова».Тому пропоную здійснити космічну подорож і поділитися своїми знаннями з мешканцями інших планет.
-До старту космічної ракети приготуватися!
-Є приготуватися!
-Летимо!
V.Вивчення нового матеріала.
1.Робота з таблицею.
-А це наша карта польоту. Ракета має злетіти у космічний простір, полетіти до планети Краснопису, прилетіти до планети Старанних, перелетіти до планети Здоров’я , залетіти до планети Творчих і вилетіти до рідної планети.
з-
по- планета Краснопису
при-
планета Старанних
летіти
пере-
за- планета Здоров’я
ви- планета Творчих
2.Каліграфічна хвилинка.
-Ми на планеті Краснопису.Будемо складати римовані рядки, писати з’єднання з буквою Л.
Ла-ла-ла—вже зима (прийшла)
Ло-ло-ло—все снігом (замело)
Лі-лі-лі—сніг на (землі)
Лю-лю-лю—зиму я (люблю)
-Складіть речення зі словом зима .
Прийшла холодна зима.(аналіз речення)
3.Спостереження за словотворчою роллю префіксів. Робота з підручником.
-Ви добре працювали і наша ракета може перелетіти до планети Старанних.
-Складіть словосполучення.
-Подумайте, чи однакове значення виділених слів?
-Чому змінювалося значення?
-Про що будем говорити на уроці?
ст..92, впр.211
VI.Фізкультхвилинка.
-Ми на планеті Здоров’я. Пісня «Як здоров’я зберегти».
VII.Закріплення вивченого матеріала.
-Ми на планеті Творчих .
1.Робота в групах.
Завдання для першої групи
1.Прочитайте.Розташуйте абзаци так, щоб утворився текст.Подумайте, яка головна думка тексту.ст.93,впр.212
2.Випишіть два перших виділених слова,позначте в них префікс.
Завдання для другої групи
1.Прочитайте. Розташуйте абзаци так, щоб утворився текст.Доберіть заголовок для тексту.ст.93,впр.212.
2.Випишіть третє і четверте слова. Позначте в них префікс.
Завдання для третьої групи
1.Прочитайте.Розташуйте абзаци так, щоб утворився текст.Доповніть текст своїми реченнями.ст.93,впр.212.
.Випишіть п’яте і шосте слова.Позначте в них префікс.
2.Бесіда.
-Яку роль мають префікси у словах?
-Що можна сказати про вчинок Тараса з дідусем?
-Чи можна сказати , що вони люблять природу?
3.Творче завдання.Робота в парах.
-Яке прислів’я підійде за змістом до тексту з впр.212?
Гра «Склади прислів’я»
-Знайдіть слова з префіксами.
VIII.Підсумок уроку
Тепер ми можемо вилетіти до рідної планети
Рефлексія.
Гра «Мікрофон»
-Сьогодні на уроці ми …….(закінчити фразу)
IX.Домашнє завдання.
Впр.213,ст..93
1