інтегрований урок з біології та хімії

Про матеріал
Принцип міждисципрінарності дозволяє учням представити цілісну картину світу, що забезпечує грамотне рішення проблем. Без уміння поєднувати знання різних наук, інтегрувати свої знання, не можуть бути вирішені багато проблемних ситуацій, особливо біологічні, екологічні, а тим більше не представляється можливим виконання навіть монопредметного проекту. Для виконання міжпредметного проекту учням просто необхідно освоїти методи застосування елементів інтеграції
Перегляд файлу

Бінарний урок на тему:

Явища природи. Повітряне живлення рослин.

Мета:

Навчальна: розширити знання учнів про повітряне живлення рослин; сформувати знання про фотосинтез, взаємоперетворення речовин, фізичні та хімічні явища; розкрити  значення фотосинтезу в природі і житті людини.

Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки; формувати вміння працювати в групах.

Виховна: виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття: фотосинтез, дихання, транспірація, фізичні та хімічні явища, хімічні реакції.

Обладнання та матеріали: мультимедійний проектор, підручники, робочі зошити, повідомлення учнів, листочки із загадками.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План-схема уроку

Етап уроку

Час  (хв.)

Форми і методи діяльності вчителя

Результат

І. Організаційний момент

2

Психологічний настрій

Створення спокійної атмосфери, зосередження уваги учнів

ІІ. Перевірка домашнього завдання

5

Вправа «Компетентність»;

 

Перевірка вивченого, підготовка до сприйняття нового матеріалу

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

3

Бесіда

 

Навчання учнів аргументувати свою думку

IV. Мотивація навчальної діяльності,

2

Прийом « Здивуй і зацікав»

Розвиток пізнавального інтересу, уяви та спостережливості, зацікавлення темою уроку

V. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

1

Визначення теми та мети уроку

Налаштування на засвоєння матеріалу теми

VI. Вивчення нового матеріалу

18

Міні-доповіді учнів;

робота в парах; демонстрація дослідів; пояснення вчителя

Розвиток творчої активності учнів, засвоєння нових знань.

VII. Узагальнення та систематизація знань

8

З біології: «Мозковий штурм», заповнення таблиці.

З хімії:

Вправа «Німий малюнок», вправа «Знайди явище».

Разом: загадки від ялинки

Закріплення та корекція знань, розвиток логічного мислення і пам'яті

VIII. Підсумки уроку

5

Вправа «Підіб’ємо підсумки», технологія «Ситуація успіху»,

декламування вірша

 

Підбиття підсумків уроку

IX. Домашнє завдання

1

Диференціація домашнього завдання

Ефективне засвоєння матеріалу, розвиток творчих здібностей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Створення позитивного психологічного настрою.

Учитель. Добрий день!

 Тим, хто навчає біологію

Тим, хто вчить хімію

Тим, хто знає і любить біологію

І тим, хто ще не знає, що він любить хімію.

У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». І ми раді вітати гостей на нашому інтегрованому уроці із предметів біологія − хімія.

Епіграфом нашого уроку стануть слова видатного педагога К. Д. Ушинського:

«Доки різні предмети викладатимуться

Незалежно один від одного,

Навчання не матиме ніякого суттєвого впливу,

На духовний розвиток дитини».

 

Тож бажаю вам, мої любі учні, показати себе якнайкраще через знання і дії на уроці, розкрити свої таланти і дізнатися щось нове про природу, частиною якої ми є. Адже пізнаючи природу, ми пізнаємо самих себе.

А хороші оцінки, які, я сподіваюсь, ви отримаєте за урок, забезпечать вам гарний настрій. Для цього вам видано аркуш самооцінювання, на якому протягом уроку, ви будете заносити свої бали, а наприкінці уроку порахуєте загальний бал. Бажаю успіхів!

ІІ. Перевірка домашнього завдання

2.1. Вправа «Компетентність»

А зараз давайте пригадаємо матеріал попередніх уроків. У цьому нам допоможе вправа «Компетентність». Пропоную вам питання по біології, інше по хімії.

  1.  З яких тканин складається листок?
  2. Якими часточками утворюється речовина?
  3. Що таке шкірка листка? Яка її будова і функції?
  4. Що таке вид атома?
  5. Яка будова і функції продихів?
  6. Чим відрізняється проста речовина від хімічного елемента?
  7. Які особливості стовпчастої і губчастої тканин?
  8. Чим відрізняється складна речовина від суміші?
  9. Які особливості будови і функції судинно-волокнистого пучка?
  10. Охарактеризуйте властивості речовини.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

3.1. Бесіда

 Як називаються процеси, що відбуваються в природі та світі? (Явища).

Пригадайте, які явища ви вивчали на уроках природознавства і запишіть на промінцях сонця.

(фізичні, хімічні, біологічні, геологічні, атмосферні тощо).

Є явища природні і погодні

Є історичні, соціальні, політичні.

А коли змінить склад речовина

Тоді якого явища учасниця вона? (хімічного).

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

4.1. Прийом «Здивуй і зацікав»

У природі біологічні, фізичні та хімічні явища тісно пов’язані між собою. Адже з речовин,якими живляться рослини і тварини, у їх тілах утворюються нові речовини, властиві їх організмам. Утворення в зелених рослинах органічних речовин з неорганічних поєднує хімічне (поява нової речовини), біологічне (рослина росте) і фізичне (світлове) явища.

Я тримаю в руці зелений листок, але це не просто листок – це фабрика фотосинтезу. А де в листку проходить фотосинтез, чи в усіх клітинах? Які функції листка? Що об’єднує та відрізняє процес фотосинтезу та дихання? Як пов’язана хімія та фотосинтез?

Шукаймо відповіді на сьогоднішньому уроці!

V. Повідомлення теми і мети уроку

 

Отже, тема нашого уроку звучить таким чином:

Явища природи. Повітряне живлення рослин.

( показ слайду)

 

VІ . Вивчення нового матеріалу

6.1. Фізичні та хімічні явища

Учитель. З речовинами, що вивчає хімія можуть відбуватися фізичні та хімічні явища. Користуючись підручником попрацюйте в парах над такими завданнями.

Робота в парах

Завдання для опрацювання

1 пара

  • Які явища належать до хімічних?
  • Чим вони відрізняються від фізичних явищ?

2 пара

  • Якими ознаками супроводжуються хімічні реакції?
  • Які умови виникнення і перебігу хімічних реакцій?

 

6.2. Історія вивчення фотосинтезу

Учитель. На домашнє завдання з біології  було підготувати повідомлення про історію вивчення фотосинтезу. Тож прошу презентувати свої роботи.

Міні-доповіді учнів

  1.  Експеримент ван Гельмонта.
  2. Експерименти Дж. Прістлі.
  3. Внесок К. А. Тимірязєва в дослідження фотосинтезу

 

6.3. Функції листка: транспірація, фотосинтез, дихання

Учитель. А тепер працюють наші біологи в парах. А ми з хіміками обговоримо про фізичні та хімічні явища.

Робота в парах

Завдання для опрацювання:

I пара — Яке значення має фотосинтез?

— Які умови потрібні для здійснення процесу фотосинтезу?

Після опрацювання завдання учнями 1 пари, учитель пояснює механізм фотосинтезу (Відео)

II пара — Як відбувається дихання у рослин?

— Як умови довкілля впливають на процес дихання?

Після відповіді 2 пари, бесіда з учнями про порівняльну характеристику дихання і фотосинтезу

— Як умови довкілля впливають на процес транспірації?

Після самостійної роботи в парах провести обговорення питань та демонстрацію дослідів (індивідуальне домашнє завдання).

Учитель. Хімія – наука експериментальна. Тому прослідкуємо для здобуття нових знань ряд експериментів, бо дослід – це основа пізнання.

Дослід 1

Тема. Утворення крохмалю на світлі в листках рослин.

Кімнатну рослину витримали 3–4 доби в темному місці, щоб вичерпалися запаси крохмалю в її листках. Потім закрили листок з обох боків смужкою непроникного для світла паперу з вирізаними літерами. Виставили рослину на світло на кілька годин. Зрізали дослідний листок, опустили його на 2–3 хв в окріп, а потім — у гарячий спирт. Спирт стає зеленим.

  • Чому спирт має такий колір?

Промили його водою й обробили слабким розчином йоду.

  • Який  колір став після дії розчину йоду і яка частина листка стала забарвленою?

Забарвленою виявилася лише частина листка проти вирізів на папері, а затінена частина листка залишилася безбарвною.

  • Чому це відбулося?

Таке забарвлення зумовлює появу в листку органічної речовини — крохмалю, що утворився в освітленому листку: від йоду ця сполука синіє.

  • Яке явище ви спостерігали?
  • Як можна записати  процес фотосинтезу?

Вуглекислий газ + вода + енергія світла → вуглевод + кисень + енергія:

  • А  тепер попрошу наших хіміків записати даний процес формулами

6СО2 +6Н2О→С6Н12О6 + 6О2

  • Вкажіть, будь-ласка,  вихідні речовини і продукти реакції.

 

Дослід 2

Тема. Дихання рослин.

Для виявлення дихання у рослин взяли дві склянки. В одну з них налили чисту воду, а в другу — вапняну воду. У кожну склянку помістили гілочку пеларгонії. Накрили склянки ковпаками та поставили в темне місце.

  • Якого кольору стала вапняна вода?

Через три дні побачили, що вапняна вода стала каламутною.

  • Чому це відбувається?

Це свідчить про те, що рослина під час дихання виділяє вуглекислий газ, який реагує з вапняною водою.

  • Про яке явище свідчить даний дослід?

 

Дослід 3 Тема. Випаровування води листками.

На пагін пеларгонії з листками наділи скляну колбу із широкою шийкою. Отвір колби закрили ватою. Рослину полили теплою водою й поставили на освітлене місце.

  • Що ви помітили на стінках колби?

Через деякий час на стінках колби побачили крапельки води.

  • Звідки на стінках колби з’явилися краплинки води?

 

  • Яке це явище фізичне чи хімічне?

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

7.2. «Мозковий штурм».

— Картоплю вирощують заради підземних запасаючих бульб. Чому ж треба боротися з колорадським жуком, який з’їдає листки?

7.3. Заповнити таблицю для біологів

Порівняльна характеристика дихання і фотосинтезу

Фотосинтез

Ознаки

Дихання

На сонячному світлі або при штучному освітленні

Коли відбувається

Цілодобово, протягом всього життя

Зелені клітини, які містять хлорофіл

Місце здійснення

Всі живі клітини рослини

Виділяється

Кисень

Поглинається

Поглинається

 Вуглекислий газ

Виділяється

Синтезуються

Органічні речовини

Розщеплюються

Поглинається

Енергія

Звільняється

 

Завдання для хіміків

Вправа «Німий малюнок»

Учитель.  До яких фізичних чи хімічних належать запропоновані вам явища?

(показ слайдів)

Вправа «Знайди явище»

Із запропонованого переліку явищ вибрати:

І пара  фізичні явища (1, 5, 6, 8,10)

ІІ пара  хімічні явища. (2, 3, 4, 7, 9)

1) іде тепло від батареї опалення;

2) горять іменинні свічки;

3) мама "гасить" соду оцтом, готуючи тісто;

4) скисає молоко, не випите кішкою;

5) після додавання цукру чай стає солодким;

6) з відкритої пляшки "Фанти" виділяються бульбашки газу;

7) на цвяхах у гаражі з'являється іржа;

8) узимку гілля дерев вкривається памороззю;

9) за зиму опале листя згниває;

10) запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;

7.4. Загадки від ялинки

Учитель. Наша ялинка прикрашена гірляндами, до яких кріпляться листочки із загадками. Попрошу підійти до нашої красуні і зірвати по одному листочку із завданням.

Загадки:

  1. Цікавить відповідь така:

Які функції листка?

(фотосинтез, дихання, транспірація)

 

  1. Всім відомо: фотосинтез

відбувається в рослині.

Синтезуються на світлі

які речовини? (органічні. Крохмаль)

             Фотосинтез відбувається,

Який газ виділяється? (кисень)

  1. Фотосинтез вивчили

 й знаємо чудово,

які для фотосинтезу

Потрібні умови? (наявність світла, води, вуглекислого газу)

 

  1. Крім фотосинтезу в рослині

Відбувається постійно

Окиснення речовин.

Енергія виділяється,

Як процес називається? (дихання)

 

  1. Дихання відбувається,

Який газ поглинається? (кисень)

Який виділяється? (вуглекислий газ)

 

  1. Пагона листок зелений

Кілька функцій має.

Транспірація в рослин –

що це означає? (випаровування)

  1.  Взимку стало холодати

             І ставок  вже не пізнати

             Там де була рідина,

             Лиш дзеркальна площина

             Що за диво кристалічне?

 

             Це фізичне чи хімічне?

 

  1. В нас в дворі живе корова

            Молоко п’єм для здоров’я

            А побуде в теплій хаті

             Будем сир й сметану мати

            Що за наслідок логічний

 

           Він фізичний чи хімічний?

 

 

  1. На вогні пластинка мідна

             Почорніла, вірогідно

             Що за явище незвичне?

 

             Це фізичне чи хімічне?

 

  1. Осінь стала вмить до діла −

            Листя геть все пожовтіло.

            Що за результат класичний?

 

           Він хімічний чи фізичний?

 

Учитель.  На згадку про наш урок, поділіться листочками із нашими гостями.

 

 

VIII. Підбиття підсумків уроку

  1. Вправа «Підіб’ємо підсумки».

Закінчіть речення:

На уроці я:

  • На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
  • Урок важливий, тому що…
  • Мені сподобалося…
  • Мені не сподобалося…
  • Від Наступного уроку я чекаю…
    1. Технологія «Ситуація успіху»

(аргументоване оцінювання)

Учитель. А зараз підрахуйте свій бал за урок.

Прізвище та ім’я _________________________________________________

Вправа «Компетен

тність»

 

по 1 б.

Повідомлення

 

2б.

Юні дослідники

 

1-2б.

Робота в групах

 

1-2б.

Завдання на узагальнення

 

Активність на уроці

 

0-3б.

Загальна кількість балів

Для біологів

Для хіміків

разом

«Мозковий штурм»

1б.

Заповнення таблиці

 

2б.

Вправа «Німий малюнок»

1б.

Вправа «Знайди явище»

2б.

Загадки від ялин ял

1б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оголошення оцінок

Учитель. Дякую за плідну роботу на уроці і за прагнення подолати вершини знань.

Перед тим, як виголосити домашнє завдання, хочу продекламувати  вірша, як підсумок  нашої теми .

Фотосинтез життя,

 Фотосинтез зеленого світу

І набряклі бруньки

Демострують чарівний свій хист.

 А пройде якийсь час -

Забуянить усе, прийде літо,

І краплинки роси

 Разом з світлом відродяться в лист.

Він вбиратиме все,

Що з легенів всякчас викидаєм.

Не ділитиме, ні!

А під дією сонця тепла,

Лиш умиє у росах,

Легенько усе поскладає,

 І очистить у кисень

Усі наші грішні слова.

Може й нам би отак

Очищатись у мислях і діях

І творити добро

Із усього, що світом пливе?

Не ділити його,

Не складати направо, й наліво,

А у квантах тепла

Перетворювать в вічне, живе!

 

IX. Домашнє завдання

Завдання з біології

1. опрацювати матеріал підручника (§ 21)

2. підготувати повідомлення на тему «Рухи рослин».

 

Завдання з хімії

  1. Вивч. §14(С. 107), § 15 (С. 113) підручника (автор Лашевська Г. А.)..
  2. Творче завдання. Напишіть приклади хімічних реакцій, з якими ви зустрічалися у побуті та визначте їх ознаки.

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
5 вересня 2021
Переглядів
618
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку