Інтегрований урок з хімії та психології у 8 класі з теми
«Кольорова хімія або колір як ключ до самопізнання»
Мета: закріпити знання про зміну кольору індикаторів у різних середовищах, ознайомити учнів із реакціями нейтралізації, усвідомити соціальне, практичне, особисте значення самопізнання та самовдосконалення; засвоїти основні поняття теми уроку; навчити виражати конкретний настрій, використовуючи відповідну кольорово-тональну гамму;
формувати навички вільного креативу як інструменту для самопізнання; асоціативну, абстрактну, образну здатність мислення, творчу уяву,
розвивати навички самоаналізу та саморегуляції; позитивне мислення, вміння узагальнювати, систематизувати, виділяти головне та робити висновки.
Обладнання: штатив із пробірками, розчини лугу, кислоти, індикатори, піпетка, скляна палочка, кольорові аркуші паперу, стікери, мобільні телефони.
Основні поняття: індикатори, середовище. колір, темперамент, самопізнання.
Технологія: критичного мислення.
Тип уроку: інтегрований (хімія + психологія).
Епіграф уроку:
Колір – це потужна фізична, біологічна та психологічна сила.
Пол Капонігро.
Скорочення: Х – учитель хімії, П – практичний психолог закладу освіти
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Х: Як бачите, сьогоднішній урок буде трохи незвичним. У класі двоє вчителів. Вірніше, вчитель хімії та шкільний практичний психолог. Хочу вас спитати, як думаєте про що йтиме мова? Чого ви очікуєте від такого тандему?
П: А темою уроку є «Кольорова хімія або колір як ключ до самопізнання»..
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Слайд 2
Х: На цьому уроці ми спробуємо поєднати, на перший погляд трохи дивне – хімію та психологію. Хімія – чисто експериментальна наука та ..
П: …психологія – наука про психологічні явища, поведінку людини, яка пояснюється на основі цих явищ.
Слайд 3
Х: Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Але до слів американського фотографа, майстра пейзажної фотографії, я додала б ще «хімічна сила». Бо немає кращого способу дізнатися про навколишній світ та й про себе, зокрема, ніж шляхом практичного дослідження, чим саме й займається хімія.
П: Тому на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо експериментувати, досліджувати, аналізувати, робити висновки, не соромлячися помилок, в атмосфері безпеки та довіри.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Х: Нагадайте, що вивчає хімія? (речовини). Як ми можемо розпізнати речовину? (за її властивостями: колір, смак, запах, зовнішній вигляд). А за якими ознаками можна судити про хімічні явища (реакції)? (зміна кольору, запаху, смаку, випадання та розчинення осаду, виділення та поглинання газу, виділення чи поглинання енергії)
Слайд 4
Пропоную провести експеримент.
З якими класами неорганічних речовин ми вже ознайомилися? (оксидами, основами). Як класифікують основи за їх розчинністю у воді? (луги та нерозчинні основи)
Дослід 1
У трьох пробірках міститься розчин лугу. Нагадаємо собі техніку безпеки при роботі з лугами.
Додаємо до розчину лугу індикатори:
1 - універсальний індикатор 2 - метилоранж 3 - фенолфталеїн
Х: Що спостерігаємо? (у кожному випадку – зміна кольору). Висновків поки що робити не будемо. Але результат запам’ятаємо.
Чудеса, пов’язані з кольором, зустрічаються не тільки у хімії. Вони оточують нас у кожну хвилину нашого життя.
Слайд 5
П: Чи замислювалися ви про значення кольору у вашому житті?
Як ви думаєте, чи змогли б ми жити у цьому світі, якби все довкола було лише чорне та біле? Мабуть, все було б нудним та втомливим. Кольори, барви – це невід’ємна частина нашого життя. І вони відіграють дуже важливу роль у нашому повсякденному житті та певним чином впливають на нашу діяльність, наш емоційний та фізичний стан.
Слайд 6
ВПРАВА 1. “Асоціації: колір - сприйняття” :
Учням за варіантами пропонується певний колір (червоний, зелений, синій, жовтий). На 3-х стікерах вони записують свою асоціацію з цим кольором за категоріями сприйняття. Потім по одному виходять, читають і на дошці розподіляють за групами. Приклад: колір фіолетовий
ЗОРОВЕ ПРЕДМЕТНЕ ПСИХОЛОГІЧНЕ
яскравий лавандове поле натхнення
поєднання фіалки загадковість
червоного і синього
П: Дивлячись на результати ваших асоціацій, робимо висновки, що спектр сприйняття кольорів дуже широкий.
А чи є у вас улюблені кольори?
Слайд 7
ВПРАВА 2. “Колір, якому я віддаю перевагу” (ментіметр)
П. Аналіз результатів
ІV. Основна частина.
Х: А як ви думаєте, чи відображаються хімічні процеси, які щомиті відбуваються в наших організмах, на зміні кольору шкіри? У яких випадках ця зміна відбувається? (засмага, від холоду, при температурі, коли гніваєшся, соромишся...). Зміна забарвлення шкіри часто говорить про емоційний стан.
Слайд 8
П: Відновіть фразеологізми:
«…. від горя» «…. від гніву» «…. від злості» «…. від страху»
Коли ми кажемо: «почорнів від горя»; «почервонів від гніву»; «позеленів від злості»; «посірів від страху», то не сприймаємо ці вирази буквально, а інтуїтивно пов’язуємо емоціональні переживання людини зі здатним виразити їх кольором.
Слайд 9
Х: Колір обличчя говорить про емоційний стан. А якими речовинами ми можемо в хімії визначати стан речовини, чи іншими словами. середовище: кисле, лужне чи нейтральне? (Індикатори)
А тепер повернемося до досліду, що здійснювали на початку уроку. Який індикатор був найефективнішим? (фенолфталеїн). Тому для наступного досліду ми використаємо саме фенолфталеїн.
Дослід 2
Є чотири пробірки з прозорими безбарвними рідинами:
1 – розчин кислоти; 2 – розчин лугу; 3 – вода; і фенолфталеїн.
Додаємо до 1-3-х індикатор. Що спостерігаємо? ( в одній пробірці розчин став малиновим, в інших двох – розчини залишилися безбарвними)
Визначили луг. Доливаємо краплями розчин лугу до інших двох: де забарвлення стає менш насиченим, але колір не змінюється – вода, так як вона є лише розчинником; там, де забарвлення зникає – кислота.
Запишемо рівняння реакції між лугом та кислотою. Як спостерігали, розчин стає безбарвним, як це було у випадку з водою. Тобто середовище стало нейтральним.
Робимо висновок: зміна забарвлення індикатора дозволяє визначити тип середовища.
Слайд 10
Такого типу реакції називаються реакціями нейтралізації.
З кислотами реагують не тільки луги, але й нерозчинні основи.
Розчинення Сu(ОН)2 при взаємодії з кислотою.
А тепер поговоримо про те, як колір не тільки допомагає нам визначати речовини, але й впливає на наше життя, відображається на нашому самопочутті, стані і може навіть сприяти нашому успіху.
Слайд 11
П: Як думаєте, чи впливають кольори на нас, на наш настрій? Як саме? Можете навести свої приклади?
Психологи давно виявили, що колір здатний чинити певний вплив на психіку людини. Причому виявляється це дуже різним чином. Іноді він стимулює розвиток деяких реакцій, які сприяють прийняттю рішень. Люди можуть не помічають впливу кольору, проте він існує. Колір виявляє вплив на людину, на її підсвідомість, успішність, настрій, поведінку. За кольоровими перевагами, можна виявити темперамент, характер та психоемоційний стан особистості.
ВПРАВА 3. “Визначення типу темпераменту за кольорами”
Учитель пропонує учням картки 4-х кольорів і дає можливість вибрати за бажанням один чи два кольори
Слайд 12
Таблиця “Колір - темперамент”
П: Чотириколірність закладена в нашому мисленні. Як підтвердження цьому: чотири сторони світу, чотири пори року, ччотири частини доби, ччотири темпераменти:
В основу відчуттів, думок і дій гармонійно розвинутої людини (чотириколірної) закладено чотири відчуття:
V. Закріплення.
Х. Як ви вважаєте, нам вдалося поєднати хімію та психологію? Ви, думаємо, взнали багато нового. То ж здійснимо невеличкий підсумок уроку.
«Спіймай помилку»
Реакція нейтралізації – це реакція між оксидом та кислотою.
Фенолфталеїн змінює забарвлення в лужному середовищі на синій.
Каталізатор – речовина, що змінює свій колір залежно від середовища.
У взаємодію з кислотами можуть вступати тільки луги.
Слайд 14
Зміна забарвлення індикаторів у лугах
VІ. Підсумок. Рефлексія.
Слайд 15 1. Кольорове серце уроку
Х.: Про що ми сьогодні говорили на уроці? (про кольори, їх значення в хімії та житті людини). Ми ще не раз згадуватимемо на наших уроках про значення кольору в хімії, особливо при вивченні якісних реакцій на певні катіони та аніони. А тепер створімо наше «Кольорове серце уроку»
Слайд 16
П: У кожного з вас є різноколірні сердечка. Оберіть ті кольори, які символізують ваше ставлення до уроку відповідно до інтерпретацій (але не більше двох):
Червоний колір – сподобалося на уроці
Білий колір – не сподобалося на уроці
Жовтий колір – дізнався/лась нове на уроці
Зелений колір – мені було цікаво
Синій колір - я б хотів/ла, щоб такі уроки були частіше
Підійдіть до дошки і на великому «серці уроку» розмістіть свої сердечка.
Х. Як висновок: кольори чуттєво впливають на наше життя. І щоб зробити його якісним і корисним, нам потрібно прислухатися до тих порад, яких потребуємо, використовувати їх відповідно до своїх потреб.
П. А тепер кожен із вас хай підійде до колеса рекомендацій і покрутить його.
Слайд 17
Колесо побажань (Порадник на майбутнє)
Якщо залишився час, можна використати міні-проєкт «Секрети кольорової води»
ДЖЕРЕЛА
https://pidru4niki.com/17910211/meditsina/kolir_stimulyator_navchannya
https://pidru4niki.com/13560615/meditsina/ozdorovchiy_vpliv_kolorovoyi_vodi
https://pidru4niki.com/15060913/meditsina/kolorova_diagnostika_tipiv_osobistosti
https://pidru4niki.com/19240701/meditsina/emotsiyniy_vpliv_koloriv
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Учені дають таку характеристику кольорам:
Білий колір, Люди, що люблять білий колір, легко впадають в екстаз, у них сильно розвинена уява, віра, релігійність. Вони надають перевагу спокою і миру. Такі люди – мрійники.
Червоний колір. Любителі червоного кольору - це люди пристрасні, люблять керувати, бути лідерами. Вони всього досягають, якщо їм не зашкодять амбіції. Він зміцнює пам'ять, додає бадьорості та енергійності, підвищує силу м'язів, збуджує нервову систему, стимулює відчуття, викликає ілюзію тепла. Це колір бунту і змін.
Жовтий колір надихає на філософські роздуми, збуджує інтелект, творчу уяву. «Жовті люди» активні, працьовиті, тактовні. Цей колір символізує владу. Жовтий колір – легкий, сяючий, збуджуючий, а тому зігріваючий. Якщо людина надає перевагу жовтому перед іншими кольорами, це означає, що вона шукає щастя.
Зелений колір підсилює інтуїцію, нормалізує серцеву діяльність і обмін речовин, концентрує думку, освіжає, розслаблює, знімає нервове напруження, нейтралізує агресію. Люди з переважно зеленим сприйняттям є добрими, емоційними слухачами, люблять музику й дуже сентиментальні. Ті, хто надають перевагу зеленому кольору, намагаються, завдяки твердості, здобути манеру впевнено триматись. Вони прагнуть самовпевненості.
Синій колір впливає заспокійливо. Підсилює інтелект. Відображає фізіологічну і психічну потребу у спокої. При захворюваннях і перевтомі потреба в синьому кольорі зростає. Синьому кольору надають перевагу люди, схильні до ожиріння. Відкидають цей колір ті, хто не мають права розслабитись через важливі справи.
Чорний колір символізує таємницю, бурхливу пристрасть. Це конденсат тепла й енергії.
На підставі переваги того або іншого кольору можна зробити висновок про психологічні особливості людини:
білий: цьому кольору може віддати перевагу людина з будь-яким характером, він нікого не відштовхує;
чорний: колір смутку, непевності, гріха, що символізує похмуре сприйняття життя. Постійний вибір чорного свідчить про наявність якогось кризового стану й характеризує агресивне неприйняття світу або себе;
сірий: улюблений колір розважливих і недовірливих натур, які довго думають, перш ніж прийняти яке-небудь рішення. Це люди – спостерігачі, а не діячі, стримані й не люблять приймати рішень, відкладають їх наскільки дозволяють обставини. Це також нейтральний колір, що обирають ті, хто боїться занадто голосно заявити про себе;
червоний: якщо це улюблений колір, то така людина смілива, це вольовий, владний тип, запальний, динамічний і товариський. До того ж – альтруїст. У людей, яких цей колір дратує – комплекс меншовартості, страх перед сварками, схильність до самоти. Відраза, ігнорування червоного відображає органічну слабкість, фізичне або психічне виснаження. Червоний колір найбільше пасує підліткам;
коричневий: колір вибирають ті, хто твердо й упевнено став на ноги, любить друзів і відданий їм. Люди, які мають слабкість до цього кольору, цінують традиції, родину. Для них чимале значення має почуття комфорту. Перевага коричневого відображає, насамперед, прагнення до простих інстинктивних переживань, примітивних почуттєвих радощів. Разом із тим вибір цього кольору як основного вказує на певне фізичне виснаження. У нормі, поряд із чорним, коричневий колір відкидається найчастіше;
жовтий: символізує спокій, невимушеність у відносинах, інтелігентність. Коли він є улюбленим, це означає товариськість, цікавість, сміливість, легку пристосовуваність і одержання задоволення від можливості подобатися. Ці люди життєрадісні й повні оптимізму; якщо в них щось не виходить – намагаються змінити своє життя. Вони непередбачувані й мають безмежну допитливість. Коли ж колір неприємний, то йдеться про людину зосереджену, песимістично налаштовану;
синій: колір спокою та розслаблення. Якщо він подобається, то це говорить про скромність і меланхолію; такій людині часто потрібно відпочивати, вона швидко втомлюється, їй надто важливі почуття впевненості, доброзичливості навколишніх. Байдужість до цього кольору говорить про легкодумство у сфері почуттів, хоча й прихованих під маскою ввічливості. Вибір синього кольору як основного відображає фізіологічну й психологічну потребу людини в спокої, а заперечення його означає, що людина уникає розслаблення. Під час захворювання або перевтоми потреба в синьому кольорі збільшується;
зелений: той, хто віддає йому перевагу, любить почувати себе в безпеці; він марнує час і сили на інших, а в суперечках аргументовано відстоює свою точку зору. Такі люди бояться чужого впливу, шукають спосіб самоствердження, тому що для них це життєво важливо. Той, хто його не любить, боїться життєвих проблем, взагалі всіх труднощів. Зелений колір містить приховану потенційну енергію, відображає ступінь вольової напруги, тому люди, що віддають перевагу зеленому кольору, прагнуть до самовпевненості й упевненості взагалі. Люди ж ексцентричні, що досягають поставлених завдань не цілеспрямованою вольовою активністю, а за допомогою емоцій, відкидають зелений колір як “несимпатичний”. Зелений колір відкидають і люди, що перебувають на межі психічного й фізичного виснаження;
рожевий: колір говорить про необхідність любити й бути добрішим. Ті, кому він подобається, можуть розхвилюватися із найнезначнішого приводу. Ці люди чутливі, милі й доброзичливі й не проти повернутися до пори романтичної юності, мріють про любов. У людей прагматичних цей колір викликає роздратування;
фіолетовий: колір символізує потребу в підтримці, опорі. Вибір або заперечення даного кольору є своєрідним індикатором психічної зрілості. Ці люди недовірливі, а тому полюбляють напускати на себе загадковість. Колір виражає внутрішній неспокій, тривогу, самотність.