Інтегрований урок з інформатики та літературного читання 4 клас
Тема:Максим Рильський. Дитинство. Ким хочеш бути, хлопчику, в житті? Вдосконалення текстів через виділення кольором, шрифтами фрагментів тексту, окремих слів.
Мета уроку:
Інформатика |
Літературне читання
|
навчальна |
|
- сформувати поняття вдосконалення тексту; навчити вдосконалювати тексти шляхом зміни шрифту (розмір, колір, накреслення символів); |
- розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про життя і творчість М. Т. Рильського; збагачувати словник новими й образними висловами; |
розвивальна |
|
- сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості; розвивати вміння чітко й лаконічно висловлювати свої думки, збагачувати мовлення учнів; формувати вміння застосовувати знання та навички з різних предметів; розвивати навички самостійної роботи на комп’ютері; |
- вдосконалювати вміння розмірковувати над прочитаним, виділяти головне
|
виховна |
|
- виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність у роботі, інтерес до інших предметів.
|
-виховувати дружбу, товариськість.; -прищеплювати любов до поетичного слова.
|
Тип уроку: формування нових знань і умінь
Технічні засоби навчання: операційна система Windows, текстовий редактор, програма Power Point, мультимедійний проектор , екран.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель з інформатики:
Діти, сьогодні на уроці ви будете співпрацювати з двома вчителями-учителем інформатики і учителем української мови і літератури.
"До успіху"
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Учитель читання
1. Робота над скоромовкою
Ґедзик ґвалт гукає ґаву,
Кличе ґаву на галяву.
Ґава виглянула з ґанку,
Гука ґедзя на гулянку.
2. Повторення правил з техніки безпеки
Учитель інформатики
Гра «Лови м’яч»
Вчитель кидає по черзі учням м’яч, вони повинні сказати правило
Учитель інформатики
Але так я ми знаходимося в класі інформатики, ми повинні повторити правила з ТБ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Учитель читання
— Сьогодні наш урок присвячений творчості видатного українського поета, вченого, перекладача М. Т. Рильського.
Учитель інформатики
Також на уроці ми будемо вдосконалювати тексти надруковані на комп’ютері.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель читання
1. Опрацювання статті «Максим Рильський»
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Де народився М. Т. Рильський?
— У якій сім’ї?
— Де здобув освіту майбутній поет?
2. Біографічна довідка
— Максим Тадейович Рильський — видатний поет, учений, перекладач — народився 19 березня 1895 року в Києві. Багато часу хлопчик проводив серед розкішної природи села Романівка на Київщині, на берегах Унави, у колі сільських дітей. Максим товаришував з усіма сільськими хлопцями. Кращим його другом був Ясько Ольшевський. Перші враження дитинства відбилися пізніше у творах поета. З одним із них ми сьогодні ознайомимося.
Учитель інформатики
Подивіться на текст чи добре його сприймати. А якщо змінити його?
Що змінилося?
Ми вивчили різні прийоми роботи з текстом та його фрагментами, але текст у нас одного кольору, а літери однакового розміру. Процес зміни зовнішнього вигляду тексту називають форматуванням. Під час форматування об’єктів відбувається зміна властивостей цих об’єктів. Форматування об’єктів текстового документа виконують за допомогою спеціальних команд контекстного меню; кнопок стрічки Основне.
Форматування виконується над виділеними об’єктами текстового документа.
Щоб здійснити форматування символів, слід виконати такий алгоритм:
Алгоритм форматування символів застосовується до кожного символу з виділеного фрагмента тексту
3. Фізкультхвилинка
4. Опрацювання вірша М. Т. Рильського «Дитинство»
Учитель читання
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
— Хто є головними персонажами вірша?
2) Словникова робота.
— Знайдіть у правій колонці тлумачення до слів лівої колонки.
Вілла — великий північноамериканський бик, подібний до європейського зубра.
Бізон — степи на південному сході Південної Америки.
Сахара — розкішна дача за містом або будинок-особняк, зазвичай із садом навколо.
Пампаси — пустеля у Північній Африці.
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
— Читаючи вірш, намагайтеся передати розповідну і пояснювальну інтонацію відповідних речень.
4) Виразне читання вірша учнями.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Про які роки свого життя згадує поет?
— В які ігри гралися хлопчики?
— Що свідчить про те, що герої вірша — великі фантазери?
— Які малюнки ви зробили б до вірша?
— Прочитайте, ким вчора був хлопчик.
— Куди герой має їхати завтра?
— Які географічні назви зустрічаються у вірші?
— З яким тваринами подумки зустрічаються герої твору?
Учитель інформатики
Відформатуйте цей вірш за зразком та вставте відповідне зображення.(Додаток1)
V. Опрацювання вірша М.Рильського «Ким хочеш бути, хлопчику?».
Учитель читання
Читання вірша мовчки.
- Що означає бути справжньою людиною?
Учитель інформатики
Тепер відформатуйте цей вірші за зразком та вставте відповідне зображення.
(Додаток 2)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель читання
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чим запам’ятався сьогоднішній урок?
Учитель інформатики
- Що таке форматування?
Рефлексія Гра «Сонечко»
На дошці прикріплено круг у вигляді сонечка з оченятами, носиком та посмішкою. Учитель роздає дітям промені жовтого та блакитного кольорів. Промені треба прикріпити до сонечка: жовтий — мені дуже сподобався урок, я здобув багато цікавої інформації; блакитний — урок був не цікавим, я не дізнався нічого нового.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 113–114).
Додаток 1
Дитинство
На стільці я їду по Сахарі,
пелікана з палички стріляю,
полинаю в піну Ніагари,
океан на трісці пропливаю.
Вчора був я лоцманом*.
Синіли і ревіли темнокосі хвилі,
а сьогодні я господар вілли,
де в саду блукають пави білі.
Взавтра маю їхати в Пампаси,
де бізони бродять табунами,
і складаю їстівні припаси:
сухарі, консерви, сир од лами.
А Ясько готує томагавки*
і бурмоче, чистячи гвинтовки,
що, мовляв, бізон — не для забавки,
а Пампаси — не Криве й не Бровки.
Дитинство
На стільці я їду по Сахарі,
пелікана з палички стріляю,
полинаю в піну Ніагари,
океан на трісці пропливаю.
Вчора був я лоцманом.
Синіли і ревіли темнокосі хвилі,
а сьогодні я господар вілли,
де в саду блукають пави білі.
Взавтра маю їхати в Пампаси,
де бізони бродять табунами,
і складаю їстівні припаси:
сухарі, консерви, сир од лами.
А Ясько готує томагавки
і бурмоче, чистячи гвинтовки,
що, мовляв, бізон — не для забавки,
а Пампаси — не Криве й не Бровки.
Додаток 2
НЕ КИДАЙСЬ ХЛІБОМ...
— Не кидайсь хлібом, він святий,—
в суворості ласкавій,
бувало, каже дід старий малечі кучерявій.
— Не грайся хлібом, то ж бо гріх! —
іще до немовляти,
щасливий стримуючи сміх, бувало, каже мати.
Бо красен труд, хоч рясен піт,
бо жита дух медовий
життя несе у людський світ
і людські родить мови.
Хто зерно сіє золоте
в землі палку невтому,
той сам пшеницею зросте
на полі вселюдському.
НЕ КИДАЙСЬ ХЛІБОМ...
— Не кидайсь хлібом, він святий,—
в суворості ласкавій,
бувало, каже дід старий малечі кучерявій.
— Не грайся хлібом, то ж бо гріх! —
іще до немовляти,
щасливий стримуючи сміх, бувало, каже мати.
Бо красен труд, хоч рясен піт,
бо жита дух медовий
життя несе у людський світ
і людські родить мови.
Хто зерно сіє золоте
в землі палку невтому,
той сам пшеницею зросте
на полі вселюдському.