ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ ТА ПРИРОДОЗНАВСТВА
Тема уроку з читання. Квіти – землі окраса.
«Квіти – землі окраса» За Юрієм Смоличем.
Мета: навчити учнів виразно читати; формувати вміння виділяти основну думку прочитаного; розвивати спостережливість, виховувати любов до краси куточків рідної природи.
Тема уроку з природознавства. Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні?
Мета: навчати учнів розпізнавати первоцвіти; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення і любов до природи.
Хід уроку
Організаційний момент
Добрий день! У добрий час
Рада, діти, бачить вас!
Чи почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Отож, сідайте всі рівненько
І починаємо швиденько.
(Діти працюють у групі)
1. Мовленнєва розминка
(На екрані комп’ютера)
Рак ранесенько проснувся,
В черевики гарні (взувся)
І без тата, і без (мами)
Прогулявся між (корчами)
Срібна рибка пропливала
Вона рака не (впізнала).
Рак розсердився, роззувся
І додому (повернувся).
2. Скоромовка. (Зі слів учителя)
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубоніла.
Бубоніла з півгодини
Баба бабі про новини.
I Мотивація навчальної діяльності.
II Повідомлення теми і мети уроку.
(На фоні музики П.Чайковського «Пори року»)
Ще земля в зелених шатах білих.
Та з-під снігу, майже не помітний,
Виглянув зненацька, серцю милий,
Соромливий пролісок блакитний.
Ще зимові віхоли літають,
Та весни розгін не зупинити.
І дзвінкі краплини починають
У промінні сонячнім бриніти.
_ Про яку пору року говориться у вірші? (Про весну)
_ Дійсно, після суворої красуні-зими з її морозами, хуртовинами,
Іскристими снігами і дзвінкою кригою до нас приходить весна.
Про це ми з упевненістю стверджуємо, подивившись на календар 1 березня.
Отже, сьогодні на році ви дізнаєтесь, як просипається природа після зимового сну, познайомитесь з першими вісниками весни – квітами і переконаєтесь, що квіти – окраса землі.
Все навколо зелениться:
І дерева, і травиця,
Прилетіли пташки,
Вилізли комашки.
Тепла, сонячна, ясна
В гості йде до нас ……(Весна)
(Вчитель кріпить на дошку картинку «Сонечко»)
(Вчитель кріпить на дошку картинку «Капітошка»)
(Вчитель кріпить на дошку картинку «Весняна зелень»
Зазирніть у природу. Ще біліє сніг, з відлигами чергуються морози, а під сніговою ковдрою пробуджується нове життя. І ось з’являються перші посланці зеленокосої весни. Здається, грунт у весняному лісі прикритий тонкою мережаною скатертиною, зітканою з безлічі дзвоникоподібних сніжно-білих квіток – під сніжників. Підсніжники – дуже гарні. Тому дедалі менше стає їх у наших лісах. Люди зривають їх цілими оберемками на продаж. Підсніжники занесені до Червоної книги України. Вони знаходяться під державною охороною. (Файл на комп’ютері)
А що це? У весняному лісі два неба: одне – під ногами, а друге – над головою. Це розквітла тендітна синьо – блакитна проліска дволиста. (Файл - проліски)
У березні з’являються з-під снігу фіолетові і жовті квіти шафрану крокусу. Вони теж занесені до Червоної книги України. (Файл – крокуси
У лісах зазеленіли листочки, а між ними виблискують золотаві квіточки зірочок маленьких. Важко уявити весняний ліс без буяння пурпурового, рожевого, бузкового, білого рясту. (Файл – ряст)
За під сніжником з’являється королева весняного лісу – одна з най кращих квіток весни – сон. Ось вони великі темно-фіолетові або бузково-сині, а часом, білі квіти. (Файл)
а) Що треба запам’ятати нам про ранньоквітучі рослини?
( Трав’янисті рослини, що квітують до розпускання листків на березі та черемсі, належать до ранньоквітучих).
б) Назвіть ранньоквітучі рослини, які и бачите на малюнках.
(Підсніжник, проліска дволиста, ряст).
в) Прочитайте, коли розпочинається пора цвітіння багаторічних трав’янистих рослин.
( Пора цвітіння багаторічних рослин розпочинається одночасно із початком сокоруху у дерев).
г) Прочитайте пам’ятку друга природи.
(Підсніжники занесені до Червоної книги України. Вони перебувають під державною охороною).
Фізкультхвилинка.
Косооке зайченятко – довгі вушка, довгі лапки,
Повернулось вправо, вліво, головою покрутило,
Пострибало, потягнулось, над морквинками нагнулось
І почало їх збирать: один, два, три, чотири, п’ять.
Першу й другу – мамі й тату, дві морквинки – сестрі й брату.
На пеньочок тихо сіло, п’яту моркву смачно з’їло.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання оповідання «Квіти – землі окраса» за Ю.Смоличем (с.135-136)
З літературного читання.
1. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
2. Оберіть правильну відповідь:
Життя квітів починається з:
а) пролісків; б) рясту; в) тюльпанів.
3. Словникова робота.
Сон цупкий пнеться
Ряст м’яка випростовує
Пролісок смілива починається
Фіалка нетерпляча з’являється
Козелець рясного заквітчує
(Слова першого стовпчика відповідають на питання Що?)
(Слова другого стовпчика відповідають на питання який? Яка?)
(Слова третього стовпчика відповідають на питання що робить?)
4. Читання оповідання «Ланцюжком».
5. Читає «Незнайко».
(Учитель читає текст, припускаючи помилки. Учні мають прочитати речення без помилок).
6. Гра «Угадай квітку за ознаками».
* Ніжна, смілива, нетерпляча (пролісок).
* Фіалкова, тепла, сонячна (ряст).
* Жовтий, гарячий, м'який,ніжний (козелець).
* Ніжні, радісні (фіалки).
* М’який, волохатий (сон).
7. Робота в зошитах.
VI. Закріплення вивченого.
Продовжують квітковий весняний бал пізньоквітучі рослини.
Трав’янисті рослини, що зацвіли після розпускання листків на березі та черемсі належать до пізньоквітучих рослин.
Це анемона дібровна, сон, фіалка запашна, конвалія травнева, горицвіт, півонія тонколиста, дикорослі тюльпани.
( Презентація)
АНЕМОНИ
горицвіт
КОЗЕЛЕЦЬ
конвалія
тюльпани
фіалка
півонія
VII Узагальнення й систематизація.
Загадки
Іще сніг не зійшов із землі, Вітерець зиму розтряс
А ми вже визираємо, І в лісочку на горбочку
Весняне сонечко вітаємо, Виріс синій- синій (ряст)
Синім цвітом зацвітаємо (Проліски)
Ллється зранку навкруги Ми квіточки ніжні
Знов мелодія весни – Тендітні білосніжні.
То у лісі жива Послухай, як срібно
Гарна квітка ( сон-трава). Дзвенить наш голосок:
« Не треба, не треба
Зривати квіток!» (Конвалія)
VIII. Підбиття підсумків. Рефлексія.