Інтегрований урок з позакласного читання та трудового навчання
в 2 класі
Тема: “ Осіння лірика Б. Лепкого,
виготовлення ілюстрацій з природного матеріалу до його творів ”
Мета:
Обладнання: вірші, ілюстрації на тему «Осінь», картини художників.
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку.
Минуло літо. На стерні
Полукіпки дрімають,
А довкола них плуги
Вже ниву підкидають.
Пожовкла бадилина
А понад скибами летить
Срібляста павутина.
ІІ. Огляд книжкової виставки творів Б.Лепкого та осінніх картин та ілюстрацій.
ІІІ. Вступна бесіда вчителя про осінню лірику Б. Лепкого.
ІV. Робота над творами Б.Лепкого про осінь.
( Наприклад, Ось мій малюнок до твору Б.Лепкого «Відчинилися небесні шлюзи». Я намалював листочок на гілці, який омиває дощ. Ця ілюстрація найбільше підходить до таких рядків:
Відчинилися небесні шлюзи.
День і ніч дрібненький дощ іде.
Жде листочок останній на галузці,
Поки вітер його відірве. )
V. Творча робота в групах ( по 4 учня).
1. Скласти вірш за поданими словами:
Дощик – трави
Берізки – золотаві.
Пада, пада дощик Вчора випав дощик,
На пожовклі трави, Вже пожовкли трави.
Розпустили вже берізки Опадають із берізки
Коси золотаві. Листя золотаве.
2. Вправляння у хоровому читанні ( в четвірках).
3. Хорове читання складених віршів учнями. Презентація свого вірша.
4. Визначення переможців.
VІ. Колективна робота над віршем «Журавлі»
1. Читання вірша вчителем.
Чуєш, брате мій,
Товаришу мій,
Відлітають сірим шнурком
Журавлі у вирій.
Чути: кру! Кру! Кру!
В чужині умру,
Заки море перелечу,
Крилонька зітру.
Мерехтить в очах
Безкінечний шлях,
Гине, гине в синіх хмарах
Слід по журавлях.
2. Робота над змістом та інтонацією.
3. Заучування вірша зі слів вчителя.
4. Перевірка вивченого вірша учнями в парах ( як підказка – на парті в кожного учня збірка творів Б.Лепкого)
VІІ. Складання колективної усної розповіді «Журавлиний останній політ над містом»
1. Робота в групах.
2. Порівняння осені на картинах художників з картинами осені в поезії Б.Лепкого.
3. Фізкультхвилинка.
VІІІ. Робота над аплікацією «Осінь»
1. Вибір віршів про осінь, до яких будуть робити аплікацію з природного матеріалу (сухе листя)
2. Розгляд зразків та обговорення композицій в групах.
3. Особливості та основні вимоги до композиції.
4. Правила техніки безпеки на уроці.
5. Робота учнів над виробами.
6. Хвилинки - відпочинку – учні розгадують ребуси про різні осінні явища.
ІХ. Підсумок уроку.
Організація виставки робіт. Презентація учнівських робіт.