ТЕМА: Інтегрований урок з літературного читання , української мови та курсу Я у світі.
МЕТА: уточнити і розширити уявлення учнів про сім'ю, родину, її значення для людини, вчити читати віршові твори, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати навички читання, уміння міркувати; виховувати повагу до членів сім'ї, інтерес до вивчення історії свого роду, сім'ї; поглибити знання учнів про українське село, виховувати любов до рідного краю. ОБЛАДНАННЯ: малюнки хати, села, таблиця складів, картки зі словами сім'я, родина, рід, народ, наш, рідна, велика, дерево, родовідне, український.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Прочитай і посміхнись.
Чому я весела? Бо мама хвалила:
Я в хаті прибрала і посуд помила
Чому я весела? Хвалив мене тато,
Що вмію лічити, що вмію читати.
-Про що говориться у вірші?
-Як одним словом можна назвати маму, тата і дитину?
2. Артикуляційні вправи.
1) Чистомовка.
Ат-ат-ат — мама, тато, брат.
Ра-ра-ра — я й мала сестра.
М'я-м'я-м'я — це моя сім'я.
Ся-ся-ся — а якщо бабуся
Усь-усь-усь — і старий дідусь,
Ки-ки-ки — дядьки і тітки,
На-на-на — то це родина.
2) «Розчитування».
Таблиця складів М. Зайцева. (Склади ма — ме ..., та — те ..., ра — ре ..., на — не ...)
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда.
— Прочитайте назву розділу, який ми вивчаємо..
— Як ви вважаєте, про що розповідають твори цього розділу?
— Розгляньте малюнок у підручнику. Що ви бачите?
2. Словникова робота.
На дошці записані тлумачення слів. Поруч виставлені картки зі словами сім'я, родина, рід, народ. Учні по черзі читають тлумачення, до кожного добирають картку з відповідним словом.
1) Група близьких родичів (чоловік, дружина, батько, мати, діти та ін.), що проживають разом (сім'я).
2) Група людей, що складаються з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які живуть разом (родина).
3) Ряд поколінь, що походять від одного предка (рід).
4) Населення, жителі однієї країни (народ).
Гра «Блискавка».
Картки із словами для миттєвого розпізнавання: рід, сім'я, народ, наш, рідна, родина, велика, дерево, родовідне, український.
Розділити слова на 2 групи: перша група — назви предметів, друга група — ознаки, і утворити словосполучення.
ІІІ Фізкультхвилинка
ІV Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1 Робота над віршем Івана Гнатюка «Наша хата»
1) Читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією слід читати вірш? (Спокійно, замріяно)
-Де знаходиться ця хата?
2) Словникова робота.
Ряденце — покривало із домотканого полотна.
Строкатий-різнокольоровий.
3) Читання вірша сильними учнями
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
— Як автор ставиться до своєї хати?
— Прочитайте опис хати.
— Як автор описує двір?
— Які слова — назви ознак вживає автор?
Стіни (які?) —
Віконце (яке?) —
Поріг (який?) —
Ряденця (які?) —
4)Робота в зошиті. (Доповнити рядки відповідними малюнками)
V ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Гра «Моя сім’я» (ствердна відповідь- діти плескають у долоні)
-Хто любить тата і маму?
-Хто допомагає батькам?
-Хто намагається не засмучувати батьків?
-Хто любить дідуся і бабусю?
-Хто говорить «Бабусю, я тебе люблю»?
-Хто допомагає дідусю і бабусі?
2.Пальчикова гра
Оцей пальчик – мій дідусь,
Оцей пальчик – баба,
Оцей пальчик – наш татусь,
Оцей пальчик – мама.
А цей пальчик – то це я!
От і вся моя сім’я.
VI Підсумок уроку
-Про що ми сьогодні говорили?
-Що означають слова «наша хата»?
-Хто живе в домівці?
-Д.З. Вивчити перші чотири рядка вірша