Урок .УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...» Т.Г.Шевченко в музиці. Вечірня пісня.

Про матеріал
Цей урок, дає можливість учням глибше ознайомитись з творами великого поета. Побачити, почути і зрозуміти, як літературні твори і музичні , можуть яскраво розкрити зміст.Цей урок вчить дітей мислити, розвиває пам'ять,вчить самостійно робити висновки, виховує любов до української мови, розвиває вокально -хорові навички та вміння.
Перегляд файлу

ЛІРИКА

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...»

Т.Г.Шевченко в музиці. Вечірня пісня.

           Навчальна мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г. Шевченка; вчити сприймати  зміст поезії, розвивати пам'ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати любов і                                         повагу до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка. Надати знання про жанр ліричних                                                 пісень, познайомити учнів із музичними творами  Т.Г. Шевченка.

Розвивальна  мета : розвивати інтерес до народних пісень, вокально - хорові навички, вміння

                                  інтерпретувати  музичний  твір; образно мислити під час слухання музичних         творів.

                                      

Виховна мета :  виховувати повагу та шану до української народної   музичної  творчості–лірична  пісня; цікавитись  творчістю вітчизняних композиторів.

 

Обладнання: картки з уривками віршів, репродукція картини, різнокольорові пелюстки (характер музики),фонозапис пісні, фото пам’ятників Т.Шевченку.

 

 

 

 

 

Хід уроку

 1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

2.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

 3.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Повторення-(відповіді учнів)

Лірика — рід літератури, у якому з особливою виразністю виявляється емоційне ставлення автора до зображуваного.

Пейзаж — загальний вигляд певної місцевості, картина природи; краєвид. Опис, зображення природи в літературі,музиці і т. ін.

— Сьогодні ми продовжимо розмову про незвичайну людину. Людину, яка і по цей день є «володарем душ». Це

 — український поет, художник, філософ, народний учитель — Т. Г. Шевченко.

 4.Перевірка домашнього завдання.        РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

   Робота в парах.Гра «Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?»

1.-Дивлюсь, аж світає,

          Край неба палає,

          Соловейко в темнім гаї

         Сонце... (зустрічає).

       2.-Не називаю її раєм,

         Тії хатиночки у... (гаї).

       3.-Тече вода з-під явора

         Яром на долину.

        Пишається над водою

       Червона... (калина).

       4.-Садок вишневий коло хати,

        Хрущі над вишнями гудуть,

       Плугатарі з плугами йдуть,

       Співають ідучи... (дівчата).

      5.-Встала весна, чорну землю

       Сонну розбудила,

       Уквітчала її рястом,

       Барвінком... (укрила).

      6.-Як умру, то поховайте

       Мене на могилі

      Серед степу широкого

      На Вкраїні... (милій).

       7.- І досі сниться: під горою,

          Меж вербами та над водою,

          Біленька... (хаточка)...

      8.-По діброві вітер виє,

          Гуляє по полю,

          Край дороги гне тополю

          До самого... (долу).

— З творами яких авторів ми ознайомимося, вивчаючи пейзажну лірику? Пригадайте ,будь ласка.

        Діти називають(-У віршах цих авторів ми знаходили: слова-ознаки, порівняння, слова з переносним значенням) .

 

      Знайдіть художні засоби у віршах які ви читали : слова-ознаки, порівняння, слова з переносним значенням.

итання з пам'яті віршів Т. Г. Шевченка (діти читають вірші)

     — Т. Г. Шевченко — уславлений народний поет, геніальний Кобзар України живописцем і графік. Багато своїх

 

        живописних творів залишив він у спадок.(демонстрація репродукцій).

 

 5.Фізкульт-хвилинка.

 

6. Робота з музичним матеріалом.

 

 -Які почуття викликала у вас ця картина?

 

- Тарас Шевченко написав вірш «Зоре моя вечірняя», а композитор Яків Степовий створив до цієї поезії

музику… Пісня так

 

сподобалася людям, що стала народною.Сам поет мав чудовий, приємний голос і часто виконував  свої пісні друзям.

 

Читає учитель-

-Зоре моя вечірняя,

 Зійди над горою,

 Поговорим тихесенько

 В неволі з тобою.

 Розкажи, як за горою

 Сонечко сідає,

 Як у Дніпра веселочка

 Воду позичає.

 

-А яку мелодію до нього написав би ти?

 

(Слухання  музики)«Зоре моя вечірняя», вірші Тараса Шевченка, музика  Якова Степового.

 

 У вас на столах є пелюстки  які ви оберете для пісні.

 

 -  Спробуйте обрати слова-характеристики для пісні.

 

РИТМІЧНА  СПОКІЙНА  ТАНЦЮВАЛЬНА  ТИХА  ГУЧНА   ЛІРИЧНА  МРІЙЛИВА  ШВИДКА  МЕЛОДІЙНА  ПОВІЛЬНА

 

Учні  на дошці складають характер музики в квітку

 

-Чи схожа ця пісня на народну?

 

- Який характер пісні та які почуття вона викликає?

 

Ця піснялірична. У таких композиціях відображається душа народу. Мелодії  ліричних пісень спокійні, часом сумні, а виконують їх протяжно, іноді тужливо. Досить часто композиторські пісні за характером звучання й образами, що постають у них, нагадують народні. Як ти бачиш, ця пісня також перетворилася на народну.

 

Розгляньте репродукцію картини М. Крюченко«Тихий вечір»

 

Учні роздивляються репродукцію картини М. Крюченко. Тихий вечір.

 

-Які почуття викликала у вас ця картина?(вчитель пропонує дітям «увійти у картину» )

 

7.Повторення вивченого матеріалу-

 

  Виконання пісні на сл. Т Шевченка  «Червона калина»

— Сьогодні ми підвели підсумок з творчістю Т. Г. Шевченка. Поезія великого Кобзаря стала нетлінною частиною

 духовного буття українського народу. Т. Г. Шевченко для нас — це не тільки те, що вивчають, але й те, чим живуть,

 з чого черпають сили й надії.

Про це свідчать пам ятники великому поету в містах різних країн світу не тільки в містах Україні ,а в Росії ,у Москві,Санкт-Петербурзі, в Польщі у Варшаві, в Грузії у Тбілісі, в Сполучених Штатах  Америки У Вашингтоні і в багатьох ін.. .

Розглядають фото пам ятників.

-Спадщина великого поета і художника стала дорогоцінним надбанням української й світової

культури. Його самовіддана творчість проторувала широкий шлях для розвитку українського

 мистецтва, музичного мистецтва.

Тарас Шевченко — неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства.

  Дивлюсь, аж світає,

 Край неба палає,

 Соловейко в темнім гаї

  Сонце... (………).

 

       Не називаю її раєм, 

       Тії хатиночки у... (……).

 

       Тече вода з-під явора

       Яром на долину.

       Пишається над водою

       Червона... (……..).

 

       Садок вишневий коло хати,

      Хрущі над вишнями гудуть,

      Плугатарі з плугами йдуть,

      Співають ідучи... (……..).

 

      Встала весна, чорну землю

      Сонну розбудила,

      Уквітчала її рястом, 

      Барвінком... (…….).

 

      Як умру, то поховайте

      Мене на могилі

      Серед степу широкого

      На Вкраїні...( ……).

 

      І досі сниться: під горою,

      Меж вербами та над водою,

      Біленька... (……..)...

 

     По діброві вітер виє,  Гуляє по полю,

     Край дороги гне тополю  До самого... (……).

Картинки по запросу текст пісні зоре моя вечірняя

C:\Users\User\Downloads\шевченко.jpg

 

docx
Додано
22 січня 2020
Переглядів
949
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку