Інтегрований урок з природознавства та математики для 1 класу
Тема: Круг. Розв'язування прикладів на додавання та віднімання. Сонце та його значення для життя на Землі. Безпечна поведінка на вулиці
Мета: формувати математичну компетентність:
розпізнавати геометричні фігури - коло, круг, співвідносити реальні об'єкти з моделями та зображеннями геометричних фігур;
комунікативну компетентність:
уміти формувати власні думки в усній формі, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі і оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію, вміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи,
компетентність в галузі природничих наук: формувати уявлення про Сонце, залежність існування живої природи від сонячного світла і тепла; учити встановлювати зв’язки людини і природи;
розвивати критичне мислення, бажання виконувати правила дорожнього руху;
виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до навколишнього світу, обережність.
Обладнання: презентація до уроку «Круг. Коло», гра «Машини», предметні малюнки, набір геометричних фігур.
Тип уроку: засвоєння нових знань
За структурою: урок розвитку критичного мислення
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційна настройка
Ось дзвіночок дав сигнал, працювати час настав.
Тож ми часу не гаймо, подорож розпочинаймо
ІІ Вступ - входження у тему
Відгадайте на чому ми поїдемо?
Що за диво – їде дім!
Пасажирів багато в нім.
Носить взуття із гуми він.
Любить пити бензин він (автобус).
- Розташуйте по порядку ніжки сороконіжки від 1 до 9
- Якої цифри нема у сороканіжки? Що вона нагадує?( колесо)
*Пісня «Автобус»
Слайд 2
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову Геометрії край.
Її ти всякчас навкруги пізнавай!
Слайд 3
Гра «Чий силует?»
- Усе, що нас оточує має свій силует. Які геометричні фігури нагадують сонце, тарілка, монета, ґудзик?(круг)
Слайд 4
Інтерактивна вправа «Гронування»
- Відгадайте: «Із неба диво золоте і світить нам, і гріє.
Ніщо без нього не росте, і всяк йому радіє.» ( Сонце)
У нас сонечко гарно всміхається
До себе у гроно зібрать намагається,
Всіх тих, хто без нього не може прожити,
То може йому допоможемо діти?
рослини тварини люди
- Сонце – джерело життя. Дає тепло і світло, енергію для живих організмів - рослин, тварин, людини.
Сонце – зоря, величезна розпечена куля. Воно знаходиться дуже далеко від нас. На літаку ми б летіли 10 років, на ракеті – півроку. Сонце виробляє дуже багато енергії, але до нас доходить лише часточка. І цього вистачає,щоб існувало життя на Землі. Земля обертається навколо Сонця й освітлюється ним по-різному. Так відбувається зміна пір року. Влітку – Сонечко піднімається вище і зігріває краще. Будьте обережні користуючись їм влітку!
А взимку промені падають косо, тому ми отримуємо мало тепла.
Без сонячного проміння стане холодно і темно. У рослин не будуть зеленими листочки і не відбуватиметься фотосинтез, завдяки якому виробляється кисень. Рослини ростуть, цвітуть, дають плоди у теплу погоду. Ще за допомогою сонця виробляється вітамін Д. Він потрібен особливо дітям, бо допомагає вам рости. І тваринам потрібне сонечко. Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тварини корисні речовини – вітаміни. Отже, у природі все починається з Сонця.
*Пісня «Сонечко»
Пальчикова гімнастика – утвори із пальчиків контур фігури
ІІ. Основна частина – вивчення нового матеріалу
Слайд 5
Мозговий штурм «Геометричні фігури»
- Які геометричні фігури ви знаєте?Чим круг відрізняється від трикутника? Як з трикутника зробити круг?( обрізати по колу кути)
- Станемо «чаклунами», перетворимо многокутники у круги…
Сайд 6-7
- Що ж таке круг? А що таке коло?(геометрична фігура, яка має площу, коло – це межа круга) Розрізняйте їх! Не плутайте ці дві фігури!
Обведіть у зошиті с. 33 №1 коло. Скільки їх? 2 Перетворіть одне коло на круг. Що для цього треба зробити? (Зафарбувати площину)
Сайд 8
Гра «Де коло, а де круг?»
- Назвіть, який предмет нагадує коло, а який-круг? Чому?
Фізхвилинка «Сонечко»
Слайд 9
- Відгадайте: «Залізне диво три ока має, дорожнім рухом керує»(світлофор)
- Для чого світлофор? Яка послідовність кольорів?Покажіть на «цеглинках.»
- Що вони позначають?
*Гра-руханка з «цеглинками» «Не помились!»
- Піднімаю червону стоїмо, не рухаємося,
жовта – руки на пояс,
зелена – крокуємо на місці.
- Які помічники є у водіїв та пішоходів?(дорожні знаки)
- Якої форми їхні силуети?
Слайд 10
Вправа «Закінчи речення»
- Тут безпечно, тому що …
- Пропоную самостійно закінчити речення
Слайд 11
- Перевіряємо свою пам'ять і уважність.
- Які круглі знаки дозволяють рух? А які – ні?
Слайд 12
- Скільки покришок використав Копатич для клумби?(10)
- Якщо 4 відніс Крошу, скільки залишилося?(6)
- Який предмет вам нагадує 6?
- Як її писати?
Слайд 13
Написання 6
Слайд 14-15
Гра «Поверни колеса»
- Кожна машина має такі колеса, сума чисел на яких дорівнює шести.
Слайд 16 – робота у зошиті – завдання 3, с 33
Гра з Нюшею «Скільки кругів та кіл?»(кіл – 9, кругів – 6)
Слайд 17- Задача про піцу від Кроша
Було – 6 п.
З'їли – 3п.
Залишилося - ?
ІІІ. Рефлексія
Слайд 18 –Бі-бі запрошує у космічну подорож
- Сьогодні закінчувати пора пригоду,
Мандрівку у «Світ Геометрії та природи».
- Виправте, якщо не так:
Коли малюємо контур сонечка це – коло,
а якщо його зафарбувати - вийде круг.
Свої ви долоньки простягніть і коло із пальчиків утворіть.
сходинка кличе нас гарненько,
- Все живе зможе без сонечка жити?
- Для чого нам сонечко?
Гра «Так чи Ні» ( діти показують цеглинками)
Сонце потрібно усьому живому. (+)
Воно дає нам кисень. (-)
Земля більша ніж Сонце. (- )
Сонце – це зоря, величезна розпечена куля. (+)
Воно дає нам світло. (+)
Це об’єкт неживої природи. (+)
Сонце має форму овалу. (-)
Це планета. (-)
Без сонечка не буде життя. (+)
5. Рефлексія
Вам Сонце дякує за працю на уроках,
За вас воно раділо тут щокроку.
Йому вже час додому повертатись,
А вам бажає старанно навчатись.
Ось і пролунав дзвінок —
закінчився наш урок.
За роботу — по заслузі!
Щиро дякую вам, друзі!
1