Ідеї інтегрованого навчання сьогодні особливо актуальні, оскільки сприяють успішній реалізації нових освітніх завдань, визначених державними документами. Інтеграція навчання передбачає створення принципово нової навчальної інформації з відповідним змістом навчального матеріалу ,навчально-методичним забезпеченням , новими технологіями . А інтегрований урок - одна з форм організації навчання, що сприяє підвищенню інтересу до знань, науки самостійності пізнання, можливості співпраці вчителя й учнів на уроці, спосіб усунення формалізму в підході до нового навчального матеріалу, тобто сприяння підвищенню результативності навчання.
Період навчання дитини у 1 класі є особливо важливим на шляху досягнення поставленої мети. Важливо, щоб у цьому віці з ігрової діяльності дитини поступово формувалася навчальна діяльність школяра, яка вимагає від першокласників значного розумового напруження, більшої фізичної витривалості. Тому завдання вчителя - створити умови для усвідомлення дитиною життєвої необхідності навчання у школі. Як приклад пропоную інтегрований урок у 1 класі з предметів математика та трудове навчання.
Інтегрований урок з математики та трудового навчання у 1 класі
Ми будуємо світлий дім
Тема. «Таблиці додавання й віднімання числа 6. Задача на різницеве
порівняння. Обчислення значень виразів».
( Математика)
Тема. «Аплікація з паперу. Конструктивний малюнок виробу. Послідовність
дій під час створення аплікації. Практична робота: виготовлення
сюжетних казкових композицій» ( Трудове навчання)
Мета.
Формувати в учнів ключові компетентності:
Формувати в учнів предметні компетентності:
Обладнання: презентація, опорні таблиці, сюжетні малюнки, фрагменти будинку ( фундамент, стіни, вікна, двері, дах), картки із завданням.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Організація учнів до роботи на уроці
Пролунав дзвінок. Починається урок.
Поверніться до гостей, привітайтесь « Добрий день».
Кожен з вас підготувався, на перерві постарався,
Зараз сядуть всі дівчатка, а за ними і хлоп’ятка.
Встало сонечко давно, зазирнуло у вікно.
На урок час поспішати і нове мерщій вивчати.
ІІ Постановка пізнавального завдання, мотивація навчальної діяльності учнів.
Я такий
Збудую дім
В лісі під горбочком,
Щоб жили
У домі тім
Білочка з грибочком.
Ще один
Збудую дім
На листку ромашки,
Щоб жили
У домі тім
Павучки й комашки.
І такий
Збудую дім
На вершечку хвилі,
Щоб жили
У домі тім
Чайки білокрилі.
Ми будуєм світлий дім,
Затишно буде Гному у нім!
ІІІ Перевірка раніше засвоєних знань
при додаванні;
при відніманні
суми? Різниці?
другого треба…
1,…,3, …, 5, …, 7, 8, …., 10
3…5 8…8
7…4 10…0
8…9 5…9
Математичний диктант ( самоперевірка)
( Діти працюють над створенням аплікації. Клеїмо фундамент будиночка).
ІV Фізкультхвилинка. Відпочивай – но!
V Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
На фундамент цементовий
Та кладуть вінок дубовий,
Потім із сосни
Виганяють стіни.
Лісом швидко Гномик біг,
Ніс 7 яблук на пиріг.
Одне впало, покотилось,
Скільки яблук залишилось?
Письмо цифри 6.
« Склад числа 6» . Заповнити віконечка будиночків.
( за числовим променем)
VІ Закріплення знань, умінь і способів діяльності, застосування їх у різних ситуаціях.
Виріс дім на очах,
Сяє цинковий дах.
Виростає красень – дім,
Не злічити вікон в нім.
В кожнім світлі – світлі
Пречудові житла.
4 + 4 - 2 6 – 6 + 0
6 = 1 + 6 = + 2
( Виставка зроблених аплікацій)
Затишно і тепло в нім.
Посміхається нам Гном,
Бо житло тепер він має
І лиха зима його тепер зовсім не лякає.
VІ Рефлексія
Повторення табличних випадків додавання і віднімання числа 6
(сайт umniki.com.ua Педагогічні ігри)