Інтегрований урок
з позакласного читання та
розвитку мовлення
«Годівничка»
4 клас
Вчитель початкових класів: Біланюк Мирослава Іллічна
Мета: вдосконалювати вміння виразно читати, розвивати зв΄язне мовлення. Порівнювати, як у різних творах простежується взаємозв´язок людини з природою. Розвивати критичне мислення, вміння працювати в парі. Виховувати турботливе ставлення до природи – до птахів, бажання їм допомогти.
Обладнання: фото та ілюстрації птахів, годівничок, загадки, вірші, картки з прислів΄ями, аудіозапис твору О.Копиленка «Їдальня для птахів»; м´ячик для гри, стікери.
Хід уроку
Вступна частина
Діалог
-Слухаємо як?
-Уважно.
-Працюємо як?
-Старанно.
-А запам´ятовуємо як?
-Міцно.
-Як відповідаємо на запитання?
-Активно і чітко.
2. Стратегія критичного мислення «Входження в картину»
Орієнтовні запитання:
-Що бачимо на цих фото?
-Як називаються пташки, яких ми бачимо?
-Який настрій передає перше фото і який настрій передає друге фото? Порівняйте.
-Яке фото ви б хотіли змінити і як?
-Що насиплемо в годівничку для пташок?
-Придумайте назву для картини.
3. Каліграфічне письмо
Ї ї ал аль ня їдальня
Їдальня для птахів (Годівничка)
4. Повідомлення теми та мети уроку
-Сьогодні на уроці ми попрацюємо над творами Олександра Копиленка «Їдальня для птахів», Анатолія Костецького «Лист до птахів» та Петра Сиченка «Годівничка», будемо розвивати мовлення. На нас чекає цікава та пізнавальна робота.
Основна частина
1.Відгадування загадки:
Пташечка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та ця пташка невеличка
Називається … (синичка).
-Яких ще пташок ви знаєте, що залишились зимувати? (Дивимось на попередній стенд).
2. Слухання оповідання Олександра Копиленка «Їдальня для птахів»
(Аудіозапис або читання вчителем)
3. Бесіда за прослуханим твором
1). Гра «Чарівні запитання». (Діти за поданими запитаннями формують запитання до змісту твору і відповідають на них).
-Хто …? (Хто є головними героями твору?)
-Чому …? (Чому синичка жила у Василька?)
-Як …?
- А якщо б …?
2). -Сформулюйте і запишіть головну думку твору.
(Пташкам узимку потрібна допомога людей.)
3). Стіна слів
Узи͗͗мку, восени, вранці, вдень, ввечері.
4. Фізкультхвилинка
Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечко хутко сіли.
5. Робота над твором Анатолія Костецького «Лист до птахів»
1). Читання мовчки учнями.
Як живеться вам, птахи,
на гребінчиках дахів?
На вітрах зимових, лютих,
ви не мерзнете, птахи?
Залітайте-но
до мене,
поговоримо в теплі,
чаю вип'ємо з варенням
та з'їмо духмяний хліб.
Ви розкажете мені
про життя в височині,
навчите мене літати
і виспівувать пісні.
Ну, а я
казок навчу вас —
буду вам
щодня читати,
хай улітку вас почують
ваші славні пташенята.
Так і будемо
стрічатись
ми щовечора.
А коли весна настане —
защебечемо!
2). Читання «ланцюжком» вголос.
3). Даємо відповіді на запитання. Гра «М͗͗͗΄ячику котись».
-Чому поет написав цей лист?
-Про що в ньому йдеться?
-До чого нас має спонукати цей твір?
-Які рядки читаємо співчутливо?
-Які рядки читаємо заохочувально?
4). Гра «Знайди і дочитай»
(Початок рядка зачитує вчитель, а учні шукають продовження і дочитують.)
6. Вибіркове читання вірша Петра Сиченка «Годівничка»
По селу мете сніжниця,
Розгулялася зима.
У сусідів — годівниця,
А у нас її — нема.
А навколо, — наче вати
Хто накидав на дахи.
«Нумо, брате, працювати,
Щоб не гинули птахи!»
Узялися ми до діла —
Праця нам — не новина!
Аж рубанки засвистіли,
Аж запахла смолина!
Хай сніжниця, хай пороша, —
Ми радіємо з Сашком:
Скоро буде в нас хороша
Годівниця під дашком.
-Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
-Які розділові знаки змінювали інтонацію читання?
7. Складання і записування висловлювання за уже записаним початком (2:2)
Пташкам узимку потрібна допомога людей. Адже в цю пору року їм важко знайти їжу. Тому важливо, щоб люди майстрували годівниці та слідкували, щоб пташкам було що їсти. Тож давайте майструвати годівнички!
8. Читання творів
Заключна частина
Добра бажаєш, роби сміло.
Добре діло добро і роби.
Сіяти добро - сама себе хвалить.
Добра справа добро і пожинати.
(На класній дошці заздалегідь намальоване дерево з листочками , квіточками та яблуками. Діти заповнюють наліпками відповідний малюнок:
листочок – мені не зрозуміло, тому мені потрібна допомога;
квітка – було важко, але я впорався/впоралася;
яблуко – мені було легко виконувати всі завдання на уроці.)
-