Інтегрований урок з української мови та природознавства на тему " Зв'язок прикметників з іменниками.Тварини навесні. " стане в нагоді при проведенні уроків у 2 класі.
Конспект інтегрованого уроку
з української мови та природознавства
Тема. Зв’язок прикметників з іменниками. Тварини навесні.
Мета. Формувати в учнів вміння встановлювати зв’язок між іменниками й прикметниками; вчити добирати прикметники до іменників, виділяти прикметники з тексту; з’ясувати, які зміни відбулися у житті тварин з настанням весни, розширювати знання учнів про тварин; розвивати спостережливість, мовлення, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання оберігати птахів, тварин.
Обладнання. Таблиця «Тварини навесні», індивідуальні картки, фішки, емблеми, альбом дитячих малюнків тварин, рухомий календар природи, звуковий запис птахів, підручник з української мови.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну природи, в країну погоди,
В країну чудової української мови.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та завдань уроку
Багато змін відбулось з її приходом, зокрема у житті птахів, тварин. І сьогодні ми з вами спробуємо це з’ясувати .
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (Впр. 86)
- Які пари слів виписали?
- Від якого слова ставимо питання? (Від іменника)
- З якою частиною мови пов’язаний прикметник?
- Що означає прикметник?
2. Вибірковий диктант
- Випишіть з тексту прикметники.
Перша зустріч з весною
Уперше зустрілася я з весною у березовому гайочку. Я побачила, що з пораненої берізки сік біжить. Значить, берізка вже прокинулася. І своїм соком весну пригощає. Адже втомилася вона з дороги. А весна їй за це подарує сережки, вдягне в зелений сарафан і біленькі чобітки. Раді обидві.
2. Гра «Які букви загубилися?»
- Встав букви, щоб у першому рядку вийшла назва комахи, у другому – риби, у третьому – птаха, а у четвертому – назва звіра.
д |
ж |
|
|
|
ь |
||
к |
а |
|
|
|
ь |
||
ж |
у |
р |
|
|
|
|
ь |
в |
е |
д |
|
|
|
ь |
|
Комахи, риби, звірі, птахи – це … (тварини).
3. Гра «Світлофор»
Я вам зачитуватиму вірші. Якщо він на весняну тематику, то піднімаєте зелену фішку, в іншому випадку – червону.
Воду п’є лелека, сонце палить. Спека. (червона)
Якийсь художник –і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.(червона)
Падає із даху.
Підійнявсь у Гриця чуб,
Весь тремтить від страху .
Хлопчик страх свій переміг,
Визирнув з вікна:
З даху падав мокрий сніг –
То ішла весна.(зелена)
Аромат той приємний для всіх.
Білий сніг не лежить вже горою,
А джерельцем співочим побіг.(зелена)
І хмаринки білі де-не-де.
Сонце все навколо обігріло
Комашня свій хоровод веде.
Саме час попити і поїсти,
Бо квітки розкрилися усі.
Десь собі на квіточку присісти
Ще скупатись в крапельці роси. (червона)
Перелогами ,лісами.
Де не ступить з-під землі
Лізуть паростки малі.
На берізку гляне зблизька –
У сережках вся берізка.
До верби підійде ба!
В білих котиках верба.(зелена)
ІV. Сприймання та осмислення нового матеріалу
І група - відповідає за звірів;
ІІ група - відповідає за птахів;
ІІІ група - за комах.
Характерні ознаки :
Звірі – тіло вкрите шерстю, малят вигодовують молоком.
Птахи – тіло вкрите пір’ям.
Комахи – шість ніг.
Земноводні – частину життя проводять на суші, а частину у воді.
Плазуни – на суші вони тягнуть своє тіло по землі.
Риби – тіло вкрите слизькою лускою.
Доповідач. Весна вносить великі зміни і в життя звірів. Хутрові звірі линяють, скидаючи теплу шерсть. У білки і зайця знову змінюється колір хутра. У зайців змінюється колір хутра, щоб бути менш помітним після танення снігу.
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
(Перевірка виконання.)
V.Узагальнення вивченого матеріалу
1. Вікторина природознавців
- Яка тварина побувала в космосі?(собака)
- Кого із птахів вважають найкращим співаком?(соловей)
- Який птах вдень спить? (Сова)
- На кого перетворюється гусениця?(На метелика)
- Який птах спить догори ногами? (Кажан)
- Який птах приносить дітей?
- Хто найбільше будує свої гнізда під дахами будинків?(ластівка)
- Який птах підкидає свої яйця в чужі гнізда?(зозуля)
- Скільки ніг у метелика?(шість)
- Який найменший птах у світі? (колібрі – 3 гр)
- Найвищий український птах? (журавель)
2. Самостійна робота за вправою 89
- Прочитайте порівняння.
- Чи правильно воно складено?
- Виправте й запишіть правильно.
- Доберіть слово до звукової моделі. (Заєць)
3. Вгадай пташку за звуком.
(На екрані картинки птахів. І звучать почергово звуки цих птахів. Як прозвучить звук, то діти повинні відгадати чиї це звуки)
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати статтю підручника
2. Продумати заходи, щодо збереження тварин рідного краю.
3. Вправа 91, С.41;правило, С. 40.