Вчитель : Віцентій Вікторія Миколаївна
Інтегрований урок з української мови та Я і України
Тема: Особливості відмінювання іменників
Мета: узагальнити і систематизувати знання про іменник та відмінювання іменників; визначити відмінності у відмінюванні іменників,виробляти вміння ставити іменники в початковій формі, визначати відмінок кожного іменника в реченні.
Розвивати пам'ять, культуру мовлення, вміння працювати з словом, текстом, аналізувати, узагальнювати, робити висновки.
Виховувати уважність, старанність, любов до рідного краю, до Батьківщини.
Тип уроку: урок – змагання
Обладнання: проектор, презентація, телевізор,
уривок з відео-фільму
картки із завданням, ілюстрації, фішки, словники – довідники.
Девіз :
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
Із собою ми візьмемо:
Навички, уміння і кмітливість.
Хід уроку
І. Орг. момент.
Привітайтесь до гостей,
подивіться один на одного,
посміхніться та сідайте тихенько
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми будемо вивчати особливості відмінювання іменників різних родів.
Для цього нам потрібно показати свої:
Я об’єднала вас у команди. Ви будете виконувати завдання, грати і заробляти собі певні бали, отримуючи за кожне завдання фішку. У кінці уроку ми підрахуємо фішки і визначимо переможців.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1тур- бліц – опитування ( Кожна команда по черзі дає повні відповіді на запитання)
2 тур « Шифрувальник»
Вчитель: ваше завдання якомога швидше розшифрувати слова, користуючись алфавітом та картками, які є у вас на столах
Команда №1 24,15, 21, 1, 13, 18, 1 розшифровує слово – Україна
Команда №2 21, 23, 31, 15,12, 3, 30,11, 18,1 - слово Батьківщина
Команда №3 3 11 22 27 10 9 17 1 слово Вітчизна
Команд № 4 5 6 20 8 1 3 1 слово Держава
ІУ . Перевірка домашнього завдання
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани.
Та тільки одна на землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть.
Та тільки одну Батьківщину
Ми маєм – її Україною звуть
ІУ. Робота над вивченням нового матеріалу.
Батьківщина- рідний край, Україна, Вітчизна
Ці слова дорогі кожній людині нашої країни. Хліб,який ми споживаємо, земля на якій ми живемо, мама, яка дала нам життя… Без всього цього жити просто неможливо.
Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство. Якщо скласти ці маленькі батьківщини кожного з нас – вийде наша велика держава – Україна.(Карта України).
Нині площа України становить 603, 7 тисяч квадратних кілометрів.
Проживає на цій території близько 48 млн. чол.. Десь 37 млн. українців,
решта - це люди близько 100 національностей. По чисельності
населення Україна займає 6 місце в світі.
Простір землі, яку заселяють українці, такий великий, що аби
перетнути його пішки із Заходу на Схід потрібно іти 90 днів, долаючи
щодня по 30 км.
Сусідами України є: Росія, Білорусь, Польща, Словаччина., Угорщина,
Румунія, Молдова. Це на сущі. А ось Чорне море розділяє нас з
Туреччиною.
Україна - одна з найбільших Європейських держав. Друге місце за
величиною посідає Франція, третє - Іспанія .Площа України в двічі
більша , наприклад за площу Польщі. В нашої країни багато сусідів , а її
кордони сягають 6500 км. З них 1050 км - це морські кордони. До складу
України входить 24 області і Автономна Республіка Крим. Україна –
це 441 місто, 915 селищ, 28 858 сіл.
Україна є суверенна і незалежна, демократична , соціальна , правова держава.( Конституція України. Ст.1)
4 тур « Грамотій»
Словникова робота з довідником( тлумачення слова)
Держава – організація суспільства на чолі з урядом та його органами.
Ми живемо в незалежній, мирній, славній державі.
Повний розбір речення.
5 тур «Лото назв».
Ознайомлення з правилами гри:
Я читаю зміст певного слова, ви повинні знайти його на картках або малюнках і показати нам. Яка команда знайде швидше, отримує фішку.
Запишіть слова, знайдіть іменники чол. роду,визначне рід число, відмінок.
ФІзхвилинка ( звучить пісня про Україну)
6 тур « Робота з підручником»
Розгляньте таблиці ,зверніть увагу на різницю у відмінюванні іменників жіночого роду, чоловічого, середнього родів.
7 тур «Мовний бій».
Вчитель: Виконайте вправу № 114.
Знайдіть іменники, поставте в початковій формі. Провідміняйте, користуючись таблицями.
Провідміняйте іменник- хата ( біля дошки)
8 тур « Мовні перлини». Самостійна робота.
Записати прислів’я, пояснити іх значення,іменники поставте у потрібну форму відмінка, визначте
відмінок.
9 тур « Відмінковий ланцюжок»
Вчитель: Я називаю іменник у називному відмінку, викликаю учня, який повинен поставити іменник кіт- у Р. в., сонце - у Д.в., хмара – у М.в
![]()
![]()
![]()
10 тур « Розгадайте ребус»
У. Підсумок уроку
1. Рахунок балів.
Вчитель: Зараз нам допоможуть підрахувати фішки і визначити переможців.
А ми підіб’ємо підсумок уроку.
2. « Мікрофон»
Поетичний конкурс. Вірш – побажання. Так будьте здорові!
Так будьте здорові,
Живіте багато
І знову приходьте
до нашого класу.
Ми всі вам бажаєм
Щасливої долі,
І пісні дзвінкої,
І жита в коморі.
Щоб сонечко світле
Над вами сіяло,
Щоб грошей і сил
На усе вистачало.
Щоб доля щаслива
Вас не минала,
Щоб вдосталь було
У вас хліба і сала
Хай дні ваші квітнуть,
Як проліски сині,
Хай буде щасливою
Вся Україна.