Тема: Поняття про міф. Основні тематичні групи міфів . Популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів
Мета: дати уявлення про міф, про особливості світосприйняття давньої людини; визначити основні тематичні групи міфів; порівняти поняття «тема» і «мотив» у міфах; розглянути популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів; виховувати інтерес до міфології народів світу, національну самосвідомість, толерантність
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: інтегрований (зарубіжна література, історія, образотворче мистецтво)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. АОЗ.
Вчитель образотворчого мистецтва на основі учнівської презентації « Марія Приймаченко. Жити – творити» знайомить учнів із поняттям «примітивне мистецтво». ( для розповіді можна використати статтю «Марія Приймаченко» - ж. «Професор Крейд» №12(60) – грудень 2009 року)
ІІІ. МНД.
1.Вчитель зарубіжної літератури:
- Творчість української художниці вважається прикладом примітивного мистецтва. Що зображувала Марія Приймаченко на своїх полотнах? (казкових, фантастичних істот)
- Казкових істот ще називають міфічними істотами, які живуть у міфах.
2. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя зарубіжної літератури.
- Сьогодні ми запрошуємо Вас здійснити захоплюючу мандрівку до країни міфів і легенд народів світу. Протягом століть люди з різних куточків Землі передавали з вуст у вуста розповіді про життя богів та героїв, походження світу й людини, про добро та зло. Нині Ви маєте унікальну змогу познайомитися з цим безцінним скарбом.
(запис у зошит)
Міф – це оповідь про богів і героїв, які брали участь у створенні світу. Це витвір колективної фантазії, який відображає погляд давньої людини на світ.
Герої міфів – надприродні істоти: духи, першопредки, боги, герої (діти богів і людей).
Міфологія – це сукупність міфів.
Для давніх людей міф був єдиною формою пояснення світу, отже і створювалися вони на різні теми. Дослідники виділяють такі тематичні групи міфів:
1. Міфи про тварин.
2. Міфи про походження сонця, зірок, місяця (солярні, лунарні, астральні).
3. Міфи про створення світу й людини (космогонічні, антропогонічні).
4. Культові міфи.
5. Міфи про героїв.
6. Календарні міфи.
У межах кожної із зазначених тематичних груп налічується багато різних міфів. Ці міфи розкривають тему в різних мотивах. Мотив – це фрагмент загальної картини твору, що багаторазово повторюється з деякими змінами.
У міфах різних народів поширеними є мотиви сонця, ночі, випробувань, боротьби із чудовиськами.
Бесіда:
- Які міфи Ви вже знаєте чи чули?
- Які міфи є найдавнішими, на вашу думку?
2. Вчитель історії:
- Саме міфи та легенди стали одним із джерел з вивчення духовної культури Стародавнього Сходу та античності. Ви відкриєте таємниці Стародавнього Єгипту, Месопотамії, Індії та Китаю, Греції та Риму. На уроках історії ми ознайомимося зі стародавніми країнами світу. А зараз розглянемо: які стародавні країни були прабатьківщинами відомих міфів. (перегляд презентації «Міфологічна карта світу»)
Приклади слайдів:
1. Стародавні держави Месопотамії:
- халдейське місто Ур, батьківщина Авраама
- Вавилон – місто, де будували легендарну вежу до небес
- місто Ашшур, від якого походить назва держави Ассирія
- Ніневія згадується в Біблії як прокляте місто.
2. Стародавній Єгипет:
- піраміди фараонів Хеопса, Хефрена, Мікерина
- Мемфіс – столиця Стародавнього царства
- Фіви – столиця Нового царства
- Долина царів – усипальня фараонів.
3. Стародавні юдейські держави( Фінікія, Палестина, Ханаан, Ізраїль, Юдея):
- Самарія – відома за притчею про доброго самарянина
- Єрихон – місто, мури якого впали від звуків сурм
- Віфлеєм – місто, де народився Ісус Христос
4. Стародавня Греція:
- Ітака – батьківщина Одіссея
- Олімпія – місто Олімпійських ігор
- острів Крит – лабіринт Мінотавра
- Троя – царство Париса.
5. Стародавній Рим:
- Капітолійська вовчиця
- Дволикий Янус
- Колізей у Римі.
6. Стародавня Русь:
- Київ – Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь
- місто Муром – батьківщина Іллі Муромця
- острів Березань, який оспівав О.С.Пушкін як острів Буян
- таємнича країна Тмутаракань на півострові Тамань.
7. Стародавні цивілізації Америки:
- Мачу-Пікчу, священне місто інків, яке іспанці так і не змогли знайти
- Куско – столиця імперії інків
- Теночтитлан – столиця ацтеків, збудована на острові посеред моря
Бесіда:
- У якій країні знаходяться найбільші піраміди?
- Які юдейські міста відомі з Біблії?
- Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь є засновниками якого міста?
V. Застосування знань, умінь, навичок.
Гра «Закінчи фразу»
1. Міф – це…
2. Міфологія – це…
3. Герої міфів:…
4. Мотив – це …
5. Назвіть тематичні групи міфів.
VІ. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці? («Відкритий мікрофон»)
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал. Прочитати міф про Прометея, уміти переказати його.
Підготувати повідомлення про Стародавню Грецію.
Тема: Поняття про міф. Основні тематичні групи міфів . Популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів
Мета: дати уявлення про міф, про особливості світосприйняття давньої людини; визначити основні тематичні групи міфів; порівняти поняття «тема» і «мотив» у міфах; розглянути популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів; виховувати інтерес до міфології народів світу, національну самосвідомість, толерантність
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: інтегрований (зарубіжна література, історія, образотворче мистецтво)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. АОЗ.
Вчитель образотворчого мистецтва на основі учнівської презентації « Марія Приймаченко. Жити – творити» знайомить учнів із поняттям «примітивне мистецтво». ( для розповіді можна використати статтю «Марія Приймаченко» - ж. «Професор Крейд» №12(60) – грудень 2009 року)
ІІІ. МНД.
1.Вчитель зарубіжної літератури:
- Творчість української художниці вважається прикладом примітивного мистецтва. Що зображувала Марія Приймаченко на своїх полотнах? (казкових, фантастичних істот)
- Казкових істот ще називають міфічними істотами, які живуть у міфах.
2. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя зарубіжної літератури.
- Сьогодні ми запрошуємо Вас здійснити захоплюючу мандрівку до країни міфів і легенд народів світу. Протягом століть люди з різних куточків Землі передавали з вуст у вуста розповіді про життя богів та героїв, походження світу й людини, про добро та зло. Нині Ви маєте унікальну змогу познайомитися з цим безцінним скарбом.
(запис у зошит)
Міф – це оповідь про богів і героїв, які брали участь у створенні світу. Це витвір колективної фантазії, який відображає погляд давньої людини на світ.
Герої міфів – надприродні істоти: духи, першопредки, боги, герої (діти богів і людей).
Міфологія – це сукупність міфів.
Для давніх людей міф був єдиною формою пояснення світу, отже і створювалися вони на різні теми. Дослідники виділяють такі тематичні групи міфів:
1. Міфи про тварин.
2. Міфи про походження сонця, зірок, місяця (солярні, лунарні, астральні).
3. Міфи про створення світу й людини (космогонічні, антропогонічні).
4. Культові міфи.
5. Міфи про героїв.
6. Календарні міфи.
У межах кожної із зазначених тематичних груп налічується багато різних міфів. Ці міфи розкривають тему в різних мотивах. Мотив – це фрагмент загальної картини твору, що багаторазово повторюється з деякими змінами.
У міфах різних народів поширеними є мотиви сонця, ночі, випробувань, боротьби із чудовиськами.
Бесіда:
- Які міфи Ви вже знаєте чи чули?
- Які міфи є найдавнішими, на вашу думку?
2. Вчитель історії:
- Саме міфи та легенди стали одним із джерел з вивчення духовної культури Стародавнього Сходу та античності. Ви відкриєте таємниці Стародавнього Єгипту, Месопотамії, Індії та Китаю, Греції та Риму. На уроках історії ми ознайомимося зі стародавніми країнами світу. А зараз розглянемо: які стародавні країни були прабатьківщинами відомих міфів. (перегляд презентації «Міфологічна карта світу»)
Приклади слайдів:
1. Стародавні держави Месопотамії:
- халдейське місто Ур, батьківщина Авраама
- Вавилон – місто, де будували легендарну вежу до небес
- місто Ашшур, від якого походить назва держави Ассирія
- Ніневія згадується в Біблії як прокляте місто.
2. Стародавній Єгипет:
- піраміди фараонів Хеопса, Хефрена, Мікерина
- Мемфіс – столиця Стародавнього царства
- Фіви – столиця Нового царства
- Долина царів – усипальня фараонів.
3. Стародавні юдейські держави( Фінікія, Палестина, Ханаан, Ізраїль, Юдея):
- Самарія – відома за притчею про доброго самарянина
- Єрихон – місто, мури якого впали від звуків сурм
- Віфлеєм – місто, де народився Ісус Христос
4. Стародавня Греція:
- Ітака – батьківщина Одіссея
- Олімпія – місто Олімпійських ігор
- острів Крит – лабіринт Мінотавра
- Троя – царство Париса.
5. Стародавній Рим:
- Капітолійська вовчиця
- Дволикий Янус
- Колізей у Римі.
6. Стародавня Русь:
- Київ – Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь
- місто Муром – батьківщина Іллі Муромця
- острів Березань, який оспівав О.С.Пушкін як острів Буян
- таємнича країна Тмутаракань на півострові Тамань.
7. Стародавні цивілізації Америки:
- Мачу-Пікчу, священне місто інків, яке іспанці так і не змогли знайти
- Куско – столиця імперії інків
- Теночтитлан – столиця ацтеків, збудована на острові посеред моря
Бесіда:
- У якій країні знаходяться найбільші піраміди?
- Які юдейські міста відомі з Біблії?
- Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь є засновниками якого міста?
V. Застосування знань, умінь, навичок.
Гра «Закінчи фразу»
1. Міф – це…
2. Міфологія – це…
3. Герої міфів:…
4. Мотив – це …
5. Назвіть тематичні групи міфів.
VІ. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці? («Відкритий мікрофон»)
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал. Прочитати міф про Прометея, уміти переказати його.
Підготувати повідомлення про Стародавню Грецію.