Інтелектуальна біологічна гра "Найрозумніший"

Про матеріал

Цікава біологічна інтелектуальна гра для учнів 11-х класів. Стане в нагоді під час проведення тижня біології та екології в школі. Завдання розроблені у форматі ЗНО - креативна форма підготовки учнів до складання ЗНО з біологі.

Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА СУМСЬКА СПЕЦІАЛІЗОВАНА

 ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №7 ІМЕНІ МАКСИМА САВЧЕНКА

СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

 

Гра – основа успішного навчання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         Суми - 2018

 

Мета:

  • узагальнити та поглибити знання учнів з біології;
  • розвивати логічне мислення, швидкість реакції, кмітливість, вміння застосовувати свої знання в нестандартних ситуаціях;
  • сприяти вихованню активної життєвої позиції в навчанні й житті, допитливості, доброзичливості, взаємоповаги, стриманості.

Форма роботи:

інтелектуальна гра

Обладнання та матеріали:

протокол змагань, грамоти, проектор, ноутбук

 

Хід заходу

Учитель:

Добрий день вам, любі діти –

І дівчата, і хлоп'ята!

Ви прийшли на нашу зустріч,

І я рада вас вітати.

Пропоную я сьогодні

Вам, залишивши уроки,

На шляхах біологічних

Теж нові зробити кроки.

 

Вас вітає інтелектуальна біологічна гра «Найрозумніший».

Тож, сьогодні, за ігровими стійками ми дізнаємося хто ж здобуде звання «Найрозумніший» в області біологічних знань.

На змаганні задавати

  Буду різні запитання,

  Хто із вас усіх сильніший –

  Це покаже нам змагання.

   Є питання і серйозні,

   Є питання й жартівливі,

   Тому будьте ви уважні,

   Тому будьте ви кмітливі.

 

Представляю вам шановне журі.  Журі сьогодні у складі: ________, _________.

 

 

 

 

І. Відбірковий тур

 Беруть участь 15 учасників. На екрані висвітлюються 10 запитань.  Кожне запитання 1 бал.

Запитання:

  1. Найбільший організм на планеті? (гриб)
  2. Яка риба за зовнішнім виглядом нагадує шахову фігуру? (морський коник)
  3. Найзубатіша тварина? (равлик – має 135 рядів зубів; кожен ряд містить по 105 зубів, в сумі – 14175! )
  4. Яку злакову рослину використовують як будівельний матеріал? (бамбук)
  5. Яка рослина носить назву ока птиці? (вороняче око)
  6. «Кедрові горішки» - це насіння якої рослини? (сосни сибірської)
  7. Воно все життя в клітці. Про що мова? (серце)
  8. У кого очі обертаються незалежно від тіла? (у хамелеона)
  9. Яка рослина може замінити вату? (мох сфагнум)
  10.  У кого більше ніг: у п'яти восьминогів або у чотирьох кальмарів?

(Однаково: 5х8 = 4х10 =40)

                                                          (10 балів)

Додаткові запитання:

  1. З яких водоростей добувають агар-агар? (червоних)
  2. Головоногий молюск, що має зовнішню черепашку (наутилус)
  3. Явище «цвітіння води» спричиняють …? (ціанобактерії).

ІІ. Інформаційна частина

В цей час журі обирає шість учасників для основного туру. Враховується швидкість та правильність виконання завдань.

Учитель:

А не задавалися Ви питанням, хто є найрозумнішою людиною в світі? Тоні Бьюзен і Реймонд Кін вирішили це з'ясувати. Цілих 20 років вони опитували людей для того, щоб в результаті скласти рейтинг десяти найбільш геніальних персон в історії людства.

Дослідникам вдалося опитати понад сто тисяч людей з різних куточків нашої планети. Причому виявлення геніїв проводилося відразу в декількох номінаціях:

  • враховувалося, наскільки новаторськими були досягнення того чи іншого «розумника»;
  • визначалося, чи була творчість «номінантів» багатосторонньою;
  • з'ясовувалося, наскільки впливовою була людина в своїй сфері діяльності;
  • оцінювалася універсальність відкриттів і винаходів діяча;
  • крім того, аналізувалися сила, енергія, харизма геніїв, їх вплив на подальшу історію людства.

Отже, ось вони – найрозумніші люди планети Земля:

  1. Вільям Шекспір ​​– творець репертуару англійського театру, багатогранний і найглибший автор епохи Відродження;
  2. Зодчі – архітектори, які побудували єгипетські піраміди;
  3. Йоганн Вольфганг фон Гете – німецький поет, прозаїк, драматург, філософ, натураліст і державний діяч;
  4. Мікеланджело – італійський скульптор, поет, мислитель, живописець, архітектор –один з титанів Ренесансу;
  5. Олександр Македонський найбільший полководець, цар, завойовник, творець світової держави;
  6. Ісаак Ньютон – британський математик, механік, астроном і фізик, який відкрив закон всесвітнього тяжіння;
  7. Томас Джефферсон – третій президент Сполучених штатів Америки, один з батьків-засновників цієї держави;
  8. Леонардо да Вінчі – великий італійський художник (живописець, скульптор, архітектор) і вчений (анатом, математик, фізик, натураліст), ще один з універсальних діячів Ренесансу;
  9. Фідій – архітектор Афін;
  10.  Альберт Ейнштейн – вчений, який заснував сучасну теоретичну фізику, і громадський діяч.

Даний список цікавий, насамперед, тим, що він доводить: проявити геніальність можна практично в будь-якій сфері життя: у літературі, образотворчому мистецтві, архітектурі, у всіх видах науки, у військовій справі.

Якщо Ви талановиті, працьовиті і вмієте підходити до своєї роботи з душею – як до єдиного і дорогого для Вас покликання – то цілком можна сподіватися, що через деякий час саме Ви будете очолювати рейтинг найрозумніших і успішних людей всіх часів і народів.

ІІІ. Основний тур

Учні займають місця за ігровими стійками (партами)

Завдання:

1. Будинки італійського міста Венеції вже сотні років стоять у воді на палях із стійкої до гниття деревини голонасінної рослини. Укажіть цю рослину:

   а) модрина;

б) гінкго;

в) ялиця;

г) кедр?

2. У якої тварини колір жиру зелений?:

а) верблюд;

б) крокодил;

в) носоріг;

г) квакша?   

3. Яке дерево використовують для виготовлення лиж:

а) дуб;

б) модрина;

в) береза;

г) осика?

4. Які птахи вигодовують своїх малят «молоком»?:

а) лелеки;

б) пінгвіни;

в) дрохви;

г) пелікани?

5. Які тварини переодягаються – змінюють шкіру чотири рази на рік і щоразу з’їдають попередню:

а) ящірки;

б) змії;

в) жаби;

г) крокодили?  

6. Містер Браун купив у містера Сміта чорного бика для своєї чорної череди. Нажаль, серед 23 народжених телят виявилося 5 червоного кольору. Містер Браун висунув претензії містерові Сміту. «Так, мій бик підкачав, - сказав містер Сміт, - але він винуватий наполовину. Половину провини несуть ваші корови». «Ні, мої корови тут ні при чому», - сказав містер Браун?

          Хто правий у цій суперечці?:

а)  містер Браун;

б) містер Сміт (його бугай і корови містера Брауна були гетерозиготними);

в) праві обидва;

г) жоден не правий?

7. По чому, крім крові, можна визначити наявність наркотичної речовини в організмі?:

а) аналіз сечі;

б) аналіз нігтів;

в) аналіз слини;

г) аналіз волосся.

8. На рисунку зображено хромосомний набір:

а) здорової жінки;

б) здорового чоловіка;

в) жінки, хворої на синдром Дауна;

г) чоловіка, хворого на синдром Дауна?

 

 

 

9. Для збудників синдрому набутого імунодефіциту та грипу спільним є те, що їхня спадкова інформація міститься в:

а) молекулах ДНК; 

б) молекулах білка;

в) молекулах РНК;

г) нуклеоїді?

10. Який імунітет виникає в організмі після введення лікувальної сироватки проти правця?:

а) вроджений;

б) пасивний;

в) активний;

г) клітинний?

11. Забарвлення в норок визначається одним геном з повним домінуванням. Схрещування коричневої норки з сірою дало лише коричневих потомків. У другому поколінні отримали коричневих та сірих норок. З якою ймовірністю серед них слід очікувати появу гетерозиготних?:

а) 100 %;

б) 50 %;

в) 75 %;

г) 25 %?

12. Новозеландський плазун гатерія не облаштовує собі нори, а використовує гнізда буревісників. Коли птах уночі повертається до гнізда, гатерія вирушає на полювання. Укажіть тип взаємозв’язків між цими організмами:

а) мутуалізм;

б) паразитизм;

в) коменсалізм;

г) хижацтво?

13. Остаточним хазяїном збудника малярії є:

а) людина, хвора на малярію;

б) самка малярійного комара;

в) самець малярійного комара;

г) личинка малярійного комара? 

14. На рисунку зображено схему дії екологічного фактора. Проаналізуйте твердження і вкажіть правильні.

І. Межі витривалості виду позначено точками А і Б.

ІІ. Затемнені ділянки відповідають зоні пригнічення життєдіяльності:

https://zno.osvita.ua/doc/images/znotest/21/2124/bio-2012_44_2124.jpg

 

а) правильне лише І;

б) правильне лише ІІ;

в) обидва правильні;

г) обидва неправильні?

 

 

 

 

 

 

 

15. Клітина кореня жита містить 14 хромосом. Скільки хромосом знаходиться в клітині ендосперму насінини?:

а) 21;

б) 7;

в) 14;

г) 28?

16. Як називають науку, що вивчає молюсків:

а) малакологія;

б) молюскологія;

в) іхтіологія;

г) бріологія?  

17. Ботулізм смертельна хвороба, яку спричиняють токсини бактерії Клостридіум. Який продукт може стати причиною ураження людини ботулізмом?:

а) пліснявий хліб;

б) домашні консерви;

в) гнилі фрукти;

г) немиті овочі.

18. Серед зображених організмів укажіть ті, яким властивий розвиток з повним перетворенням?

https://zno.osvita.ua/doc/images/znotest/21/2158/bio-2011_18_2158.jpg

а) 3, 4;

б) 2, 3;

в) 2, 4;

г) 1, 2?

 

 

19. У хлопчика І група крові, а в його сестри — ІV. Які групи крові мають їхні батьки?:

а) II та III;

б) І та IV;

в) II та IV;

г) І та III? 

20. Відновлення рослинності на місці лісової пожежі — це приклад:

а) первинної сукцесії;

б) клімаксу;

в) вторинної сукцесії;

г) еволюції.

21. Під час швидкого підйому водолаза з великої глибини в його крові утворюються пухирці газу, що є причиною розвитку кесонної хвороби. Який це газ?

а) вуглекислий;

б) азот;

в) чадний;

г) кисень.

22. З урожаю картоплі одного сорту відібрали 100 бульб. Кожну зважили й побудували варіаційну діаграму. Для посіву залишили тільки бульби, що мали масу 180-200 грамів. Бульби якою масою можна очікувати в урожаї наступного року?

https://zno.osvita.ua/doc/images/znotest/22/2239/bio-2010_39_2239.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а) від 30 до 200 грамів;

б) тільки 110 грамів;

в) від 30 до 200 грамів;

г) тільки від 180 до 200 грамів.

23. У середині ХІХ ст. на одній із ферм в Австралії випустили на волю 12 пар кроликів, завезених із Європи. За 40 років популяція кроликів розрослась до кількох сот мільйонів особин, які знищили кормову базу місцевих травоїдних. Яку властивість біогеоценозу порушено?:

а) самовідтворення;

б) саморегуляцію;

в) стійкість;

г) цілісність?

24. Найбільшу концентрацію отруйних речовин у забрудненому біогеоценозі можна виявити в організмі:

а) травоїдних тварин;

б) хижих тварин;

в) дерев’янистих рослин;

г) трав’янистих рослин?

25. У 1930-х роках К. Б. Ван Нієл висунув гіпотезу, яка була підтверджена пізніше, що кисень, який виділяється рослинами під час фотосинтезу, утворюється з:

а) вуглекислого газу;

б) води;

в) глюкози;

г) озону?

 

26. Який гриб спричинює в людини захворювання «антонів вогонь» (гангрена)?:

а) сажка;

б) ріжки;

в) борошниста роса;

 г) фітофтора?

27. Обчисліть і укажіть відсоток аденілових нуклеотидів у ділянці молекули ДНК, якщо гуанілові нуклеотиди становлять 23 відсотки від загальної кількості:

а) 27;

б) 23;

в) 46;

г) 54?

28. Яке захворювання спричинюється віроїдами?:

а) синдром набутого імунодефіциту;

б) веретеноподібність бульб картоплі;

в) губчаста енцефалопатія;

 г) мозаїчна хвороба тютюну?

29. Процес регуляції утворення сечі забезпечує гормон:

а) окситоцин;

б) вазопресин;

в) адреналін;

г) адренокортикотропний?

Результат пошуку зображень за запитом "аксолотль"30.  На малюнку зображений організм:

а) агама;

б) річія;

в) міксина;

г) аксолотль?

 

 

31. Прочитайте опис відомого купця-мандрівника Марка Поло: «У Китаї є чорний камінь, викопують його в горах як руду, а горить він як дрова. Вогонь від нього сильніший, ніж від дров, а процес горіння триває всю ніч аж до ранку. Спалювати цей камінь набагато дешевше та й до того ж дерева зберігаються...». Викопні представники якої групи рослин утворили корисну копалину, описану мандрівником?

а) бурі водорості;

б) покритонасінні;

Результат пошуку зображень за запитом "картинка черепахова кішка"в) діатомові водорості;

г) папоротеподібні

32. Генотип зображеної на малюнку тварини:

а) ХАХа;

б) ХАХА;

в) ХаУ;

г) ХАУ?

33. На рисунку зображено об’єкти живої природи попарно. Які пари утворені об’єктами, що знаходяться на одному рівні організації живої природи?

https://zno.osvita.ua/doc/images/znotest/107/10781/2.jpg

а) перша й четверта;

б) перша й третя;

в) друга й четверта;

г) третя й четверта?

 

 

 

 

 

34. У ході еволюції ссавців виникли форми, які адаптувалися до різних середовищ існування, зокрема рукокрилі опанували повітряний простір, китоподібні пристосувалися до життя у воді, деякі комахоїдні населяють ґрунт. Наслідком якого процесу є наведений факт?

   а) дивергенції;

   б) паралелізму;

в) конвергенції;

г) дегенерації?

35. Явище, коли у людини один ген визначає руде забарвлення волосся, світлий колір шкіри і наявність ластовиння є проявом:

а) комплементарності;

б) множинної дії генів;

в) полімерії;

г) множинного алелізму?

Пов’язане зображенняЖурі підбиває підсумки

ІV. Завдання для глядачів

1. Назвіть плід горобини (яблуко).

2. Назвіть зображену на малюнку рослину (вельвічія дивна).

 

 

3. Назвіть рослини, які квакають (мор-ква, ква-соля).

4. Спори яких  рослин використовують в піротехніці? (плаунів) 

5. Назвіть зображений на малюнку організм (морська качечка)

Результат пошуку зображень за запитом "картинка морські качечки"6. Личинка якої комахи може пересуватися реактивно?(личинка бабки)

 

 

V. Підведення підсумків

Учитель:

Гра до кінця підходить.

І сумнівів немає,

Нам зараз переможців

Рахунок визначає.

Відзначимо двох учнів

Які добре грали..

Бажаю, щоб реваншу

Наступний раз дістали.

Журі визначає номінації:

ІІІ місце - «Біолог-розумник».

ІІ місце - «Біолог-інтелектуал».

Учню-переможцю,

Від нас аплодисменти!

А ось і нагороди —

Щасливі гри моменти.

Журі визначає переможця в номінації «Найрозумніший».

Учитель:

Приходьте ж на уроки,

Беріть підручник в руки.

Нехай завжди вам будуть

Цікавими науки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Протокол змагань

 

 

№ п/п

 

Учасники

 

Бали

Сумарна кількість

балів

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ місце - «Біолог-розумник» - __________________________________________

 

ІІ місце - «Біолог-інтелектуал» - ______________________________________

 

І місце - «Найрозумніший» - _________________________________________


 

1

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Позакласні заходи
Додано
23 липня 2018
Переглядів
4598
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку