Яскрава змістовна презентація до біологічної інтелектуальної гри "Найрозумніший" (для учнів 11-х класів). Спрямована на розвиток логічного мислення, швидкість реакції, кмітливість, вміння учнів застосовувати свої знання в нестандартних ситуаціях.
Найбільший організм на планеті? Яка риба за зовнішнім виглядом нагадує шахову фігуру? 3. Найзубатіша тварина? 4. Яку злакову рослину використовують як будівельний матеріал? 5. Яка рослина носить назву ока птиці? 6. «Кедрові горішки» - це насіння якої рослини? 7. Воно все життя в клітці. Про що мова? 8. У кого очі обертаються незалежно від тіла? 9. Яка рослина може замінити вату? 10. У кого більше ніг: у п'яти восьминогів або у чотирьох кальмарів? (10 балів)
1. Найбільший організм на планеті? (гриб)2. Яка риба за зовнішнім виглядом нагадує шахову фігуру? (морський коник) 3. Найзубатіша тварина? (равлик – має 135 рядів зубів; кожен ряд містить по 105 зубів, в сумі – 14 175! ) 4. Яку злакову рослину використовують як будівельний матеріал? (бамбук)5. Яка рослина носить назву ока птиці? (вороняче око)6. «Кедрові горішки» - це насіння якої рослини? (сосни сибірської)7. Воно все життя в клітці. Про що мова? (серце)8. У кого очі обертаються незалежно від тіла? (у хамелеона)9. Яка рослина може замінити вату? (мох сфагнум)10. У кого більше ніг: у п'яти восьминогів або у чотирьох кальмарів? (Однаково: 5х8 = 4х10 =40) (10 балів)
Завдання основного туру:6. Містер Браун купив у містера Сміта чорного бика для своєї чорної череди. Нажаль, серед 23 народжених телят виявилося 5 червоного кольору. Містер Браун висунув претензії містерові Сміту. «Так, мій бик підкачав, - сказав містер Сміт, - але він винуватий наполовину. Половину провини несуть ваші корови». «Ні, мої корови тут ні при чому», - сказав містер Браун? Хто правий у цій суперечці?:а) містер Браун;б) містер Сміт;в) праві обидва;г) жоден не правий?
Завдання основного туру:11. Забарвлення в норок визначається одним геном з повним домінуванням. Схрещування коричневої норки з сірою дало лише коричневих потомків. У другому поколінні отримали коричневих та сірих норок. З якою ймовірністю серед них слід очікувати появу гетерозиготних?:а) 100 %;б) 50 %;в) 75 %;г) 25 %?
Завдання основного туру:12. Новозеландський плазун гатерія не облаштовує собі нори, а використовує гнізда буревісників. Коли птах уночі повертається до гнізда, гатерія вирушає на полювання. Укажіть тип взаємозв’язків між цими організмами:а) мутуалізм;б) паразитизм;в) коменсалізм;г) хижацтво?
Завдання основного туру:14. На рисунку зображено схему дії екологічного фактора. Проаналізуйте твердження і вкажіть правильні.І. Межі витривалості виду позначено точками А і Б. ІІ. Затемнені ділянки відповідають зоні пригнічення життєдіяльності:а) правильне лише І;б) правильне лише ІІ;в) обидва правильні;г) обидва неправильні?
Завдання основного туру:22. З урожаю картоплі одного сорту відібрали 100 бульб. Кожну зважили й побудували варіаційну діаграму. Для посіву залишили тільки бульби, що мали масу 180-200 грамів. Бульби якою масою можна очікувати в урожаї наступного року?а) від 30 до 200 грамів;б) тільки 110 грамів;в) від 30 до 200 грамів;г) тільки від 110 до 200 грамів.
Завдання основного туру:23. У середині ХІХ ст. на одній із ферм в Австралії випустили на волю 12 пар кроликів, завезених із Європи. За 40 років популяція кроликів розрослась до кількох сот мільйонів особин, які знищили кормову базу місцевих травоїдних. Яку властивість біогеоценозу порушено?:а) самовідтворення;б) саморегуляцію;в) стійкість;г) цілісність?
Завдання основного туру:31. Прочитайте опис відомого купця-мандрівника Марка Поло: «У Китаї є чорний камінь, викопують його в горах як руду, а горить він як дрова. Вогонь від нього сильніший, ніж від дров, а процес горіння триває всю ніч аж до ранку. Спалювати цей камінь набагато дешевше та й до того ж дерева зберігаються...». Викопні представники якої групи рослин утворили корисну копалину, описану мандрівником?а) бурі водорості; б) покритонасінні; в) діатомові водорості;г) папоротеподібні
Завдання основного туру:34. У ході еволюції ссавців виникли форми, які адаптувалися до різних середовищ існування, зокрема рукокрилі опанували повітряний простір, китоподібні пристосувалися до життя у воді, деякі комахоїдні населяють ґрунт. Наслідком якого процесу є наведений факт? а) дивергенції; б) паралелізму;в) конвергенції;г) дегенерації?