Методична розробка позакласного заходу
Предмет: географія
Клас: 7
Номінація: «Інтелект-шоу»
Тема: «Мудра сова»
Тривалість: 45 хвилин
Форма: гра-змагання
Технології: проблемного навчання, застосування ІКТ, учбої гри, навчання обдарованних дітей, колективного способу навчання.
Засоби навчання: комплект мультимедійного обладнання(комп’ютер, проектор, екран), «чорний ящик».
Пояснювальна записка
Гра-змагання «Мудра сова»
Мета: стимулювати учнів до отримання нових знань
Задачі:
Правила гри
Гра проводиться з учнями 7 класу. В грі по черзі приймаютьучасть дві команди по 6 чоловік в кожній. На екрані ігрового поля знаходиться вовчок з стрілкою, положення якої і буде визначати, на яке з 12 питань необхідно відповісти учасникам вікторини. Діти обирають лідера для більш чіткого обговорення питань під час гри. Всі інші учасники виступають у ролі вболівальників.Обирається журі в кількості трьох чоловік, ними реєструються бали. На обміркування кожного запитання команді дається 1 хвилина . Час фіксується пісочним годинником на екрані , при достроковій відповіді час зупиняють. . Гра зупиняється післе того, як кожній команді буде задано по 6 питань. Переможницею оголошується та команда, у якої буде більше правильних відповідей.
Один учень допомагає в ході гри (виносить «чорний ящик», перелистує слайди на презентації). В ході гри для відпочинку і залучення уболівальників в змагання, можно робити музичні паузи. Наприклад, уболівальникам кожної команди пропонується на 1-2 хв. Згадати і виконати по одному куплету з пісень, в яких згадуються географічні об'єкти материків та океанів...
Велика різноманітність і доступність «живих» об'єктів, які використовуються в грі, роблять її надзвичайно живою і визивають велику цікавість у дітей.
ХІД ГРИ
Під мелодію «Що? Де? Коли?» гравці сідають за столи. На экрані з'являється ігрове поле.
Тітонька сова,
Мудра голова:
Хоч вночі літає,
Все на світі знає.
В грі приймають участь дві команди, кожна відповідає на 6 питань. По результатам відповідей підводяться підсумки і визначаються переможці і призери гри. Також сьогодні ми визначимо найкращого гравця інтелект- шоу, який отримає звання «мудра сова».
Ведучий 1. До складу команд входять : мандрівники, мрійники, зрештою діти, які знають географію не лише з шкільного підручника.
Ведучий 2. Очолюють команду капітани.
Ведучий 1. Заповзятими гравцями будуть і вболівальники, бо без їх підтримки жодна із команд не здобуде перемогу.
Ведучий 2. Жодне змагання не можна уявити без поважного і компетентного журі, яке вирішуватиме долю команд. {Знайомить з журі.)
Сьогодні у журі:
Презентування команди знатоків і капитанів команд під музику.
Ведучий 1. Нагадуємо правила гри:
Ведучий 2.
Ведучий 1. Команди готуються до першого конкурсу, а до Вашої уваги програма нашого свята.
Перший конкурс — «Привітання».
Кожна команда готувала свою візитну картку: учасники розкажуть про себе, привітають суперників і журі.
Ведучий 2. Для того, щоб визначити, в якій послідовності будуть змагатися команди я пропоную другий конкурс «невдала фотосесія». Котра команда відповідає перша, її учасники мають право вибирати завдання теж першими.
Запитання 1.
За допомогою шкали глибин і висот визначте:
яке місто України КИЇВ чи ЛЬВІВ лежить на більшій висоті?(Львів)
Запитання 2.
Цукристе, гарне й цінне дерево! Для канадців весняне збирання соку з цього дерева – національне сімейне свято: тисячі сімей виїжджають для цього в спеціальні «цукрові табори». Сироп цього дерева – обов’язковий компонент багатьох страв канадської національної кухні. Цукрове дерево росте лише в північно-західній частині Канади на 5% території. Що це за дерево? ( Клен)
Запитання 3.
Один із літераторів писав: « Вони народжуються просто. Піднімаються в холодне небо, випивають хмари, покриваються снігом, народжують річки». Про що він писав? ( Про гори.)
Запитання 4.
Згідно з міжнародною угодою існує демаркаційна лінія часу . Вона проходить між Азією і Америкою по Тихому океану і не завжди збігається з меридіаном. Чому? ( Щоб ті острови, які перетинає цей меридіан, не мали різного часу)
Запитання 5. (Бліц)
1. Річка, яка два рази перетинає екватор. (Конго)
2. Найменший материк ( Австралія)
3. Найбільший водоспад. (Анхель)
Запитання 6.
Як називається природна зона, що характеризується переважанням трав’яного покриву з чагарниками та окремими деревами? (савана).
Запитання 7.
Шановні знавці! Учені виявили в гірських породах, що складають Антарктиду, скам'янілі залишки папоротей, дерева і навіть динозаврів. Як ви думаєте, чим це можна пояснити і яке природне явище може бути причиною їхньої загибелі?
Відповідь: Антарктида була частиною стародавнього материка Гондвани. Похолодання клімату після розколу Гондвани та руху материка на південь.
Запитання 8.
Шановні знавці! Який з Південних материків зовсім не шукали, але несподівано виявили? А які з них довго і наполегливо шукали, але знайшли дуже не скоро?
Відповідь: Південну Америку, Австралію і Антарктиду.
Запитання 9.
Шановні знавці! Свої льодовики та діючі вулкани мають всі материки крім якого?
Відповідь: Австралії.
Запитання 10. (Супербліц) .
1. Як називається найвища гірська система земної кулі? (Гімалаї).
2. Назвіть найбільше за площею озеро світу. (Каспійське море).
3. Як називається частина океану, моря, озера, що глибоко вдається в суходіл? (затока).
Запитання 11.
Назвіть постійні вітри, що дмуть від тропічної зони високого тиску до екваторіальної зони низького тиску? (пасати).
Запитання 12. («Чорний ящик»)
Вважають, що в Європу її завіз пірат, англ.. мореплавець сер Френсіс Дрейк, який промишляв тоді на морі та суходолі. До Росії її привіз в 18 ст. Петро 1. Поступово до неї звикають. У деяких країнах видають навіть укази, що зобов’язують селян садити її у себе не городах.
Поки підраховують бали завдання для вболівальників «ПОКАЗУХА» (оцінюється артистичність, швидкість)
Визначення та нагородження переможців і призерів – грамоти…