Інтелектуальна гра "Знай і люби українську мову"

Про матеріал
Конспект заходу з української мови на тему:" Знай і люби українську мову"
Перегляд файлу

 

Інтелектуальна гра «Знай і люби українську мову»

Клас: 6-ий

Мета: розширювати і збагачувати знання учнів про українську мову, навички застосування знань рідної мови практично, вміння правильно висловлювати свої думки; розвивати в учнів логічне мислення, увагу, пам'ять, пізнавальні інтереси і здібності, уміння працювати в групах; прищеплювати любов до рідної мови, виховувати позитивні мотиви до навчальної діяльності, взаємоповагу, взаємодопомогу.

Форма проведення: інтелектуальна гра.

Обладнання: конверти із роздатковим матеріалом, демонстраційна наочність для конкурсів, відеоматеріали.

 

Хід заходу

І. Організаційний момент

 Інсценізація народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею

Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею

Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну i порядок, росіяни — владність, поляки — здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики... Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону i раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.

Хто ти? Чого плачеш? — запитав Господь.

Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.

— Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.

Узяла дівчина — Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому i з ясним обличчям i вірою понесла пісню в народ.

 

II. Повідомлення теми, мети і завдань заходу

   - Сьогодні ми зібралися, щоб провести брейн-ринг присвячений Міжнародному дню рідної мови, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.

  -  За кожний конкурс інтелектуальної гри ви будете отримувати певну кількість балів. Відповіді повинні відзначатися чіткістю, аргументованістю, мовлення – нормативністю, щоб дізнатися тему гри і визначити, яка команда буде починати першою, вам треба відгадати загадку.

Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неїпісні не співати,

Без неї й слова не сказати. (Мова)

 

IІI. Мотивація навчальної діяльності

- Діти, ви можете собі уявити Україну без української мови? Поясніть свою думку.

ІV. Представлення команд

 

V. Представлення журі

 

VІ. Проведення конкурсів

  1. Конкурс-розминка «Мовне асорті»

 

Завдання: дати відповіді на питання.

Запитання для  команди №1

1. Державна моваУкраїни.

2. З якого знаку починається діалог?

3. Наука, щовивчає звуки мови?

4. Назвіть головні члени речення.

5. Як називаються літери, записані в певному порядку?

6. Скільки букв «о» в слові «молоко»?

7. Слово, що має багато значень.

8. Остання буква в слові «сім».

9. Скільки звуків у слові «джміль»?

 

Запитання для команди №2

  1. Слова, що мають спільний корінь.
  2. Скільки звуків у слові «легенький»?
  3. Який знак ставиться в кінці розповідного речення?
  4. Яка буква не має звука?
  5. Сьомий відмінок нашої мови.
  6. Частина слова перед коренем.
  7. Речення з однією граматичною основою.
  8.  У що береться пряма мова?
  9. Розмова двох осіб.

 

2. Конкурс «Таємнича мова»

Завдання: відшукати та записати на аркуші синоніми до слів: радісний, активний.

(Радісний: радий, веселий, світлий, втішний, осяйний.

Активний: діяльний, беручкий, непосидющий, невтомний, енергійний.)

3.Конкурс «Знайди помилку»

Завдання: знайти помилку серед поданих слів. Повторити правопис префіксів

пре-, при-, прі-.

1) а) прегарний;

    б) пребігти;

    в) прізвище;

2) а) прекрасний;

    б) преходити;

    в) прізвисько.

 

Перегляд відеоролика «Цікаві факти про українську мову»

Посилання на відеоматеріал:   https://www.youtube.com/watch?v=WVNcBmGj9Ns

 

4.Лінгвістичний волейбол

Завдання: педагог  пропонує учням команд слова, до яких потрібно підібрати синоніми (антоніми).

Наприклад: широкий, великий, смачний, ароматний…

5. Конкурс «Правильний наголос»

 

Завдання:  кожній команді пропонуються  слова, у яких потрібно правильно  визначити наголошений склад.

 


Слова для 1-ої команди:

Помилка

Чорнослив

Дрова

Одинадцять

Випадок

 

Слова для 2-ої команди:

Завдання

Зручний

Виразно

Новий

Україна


6. Конкурс «Хто більше»

Завдання: командам потрібно дібрати якнайбільшу  кількість фразеологізмів з використанням слів: «ноги», «голова», «язик», «очі».

Наприклад: очі  мої не бачили б, язик до Києва доведе, ніде ногою стати…

 

7. Конкурс «Хто уважніший»

Завдання: кожній команді потрібно знайти більшу кількість слів (іменників), захованих у квадраті.

Наприклад: сом, рік, сік, бік…

б

а

с

о

м

а

м

и

р

а

р

у

р

і

к

а

с

і

к

і

б

і

к

и

т

 

8. Конкурс «Знавці фразеологізмів»

Завдання: потрібно учасникам команд відгадати, які фразеологізми зашифровані  в ілюстраціях:

 

 

9. Конкурс «Склади прислів`я»

Завдання:  учасникам команд треба якнайшвидше скласти прислів’я  ( у конвертах для кожної команди знаходяться слова – будівельний матеріал )

Слово -  не горобець, вилетить - не впіймаєш.

 

 Вола в`яжуть мотузкою, а людину – словом.

 

  1. Конкурс «Загадка»

Завдання: потрібно відгадати загадки.

 

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий у сій шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

                                 (Апостроф)

Завжди можу стать в пригоді,

Моїх порад вам не злічить.

І кажуть про мене в народі:

«Мовчить, а сто дурнів навчить».

                                  (Книга)

Маленька, менша мачини,

Ні з ким не стану я боротись,

А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню.

                              (Крапка)

Він після речення, цитати

Вмостився, схожий на гачок.

Усіх примушу я питати,

А сам ні пари з уст – мовчок.

                        (Знак питання)

 

11.Конкурс «Рідна мова»

Завдання: капітанам команд потрібно скласти висловлення  про рідну мову та її значення в житті людства.

 

VІІ. Оголошення  підсумків  інтелектуальної гри

 

Звучить пісня «Українська мова»

https://www.youtube.com/watch?v=ZFcbJEVmk4g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 жовтня 2022
Переглядів
1346
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку