Інтерактивний урок з української мови у 3 класі на тему "Правопис префіксів -роз,-без-."
Мета:
● навчальна:Формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники,ознайомити з правилами вимовляння і правопису префіксів роз-,без-;
● розвивальна:розвивати орфографічні навички,літературну вимову,вміння аналізувати,творчі здібності учнів;
● виховна:виховувати бажання вивчати українську мову,любов до рідної Батьківщини.
Балаклійська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.. №1 ім.О.А.Тризни
Інтерактивний урок
у 3-му класі
на тему: «Правопис префіксів роз,-без»
Учитель початкових класів: Волкова Ірина Миколаївна
Відкритий урок з української мови у 3-Б класі
Тема. Правопис префіксів -роз,-без-.
Мета:
● навчальна:Формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники,ознайомити з правилами вимовляння і правопису префіксів роз-,без-;
● розвивальна:розвивати орфографічні навички,літературну вимову,вміння аналізувати,творчі здібності учнів;
● виховна:виховувати бажання вивчати українську мову,любов до рідної Батьківщини.
Хід уроку
І.Організація класу
1.Привітання
Учитель:
-Діти,в народі кажуть: «Добрий гість-дому радість.» Сподіваюсь,що і ви,як і я,раді нашим гостям.
-Давайте привітаємось
Діти: Ми раді вам,добрі люди.
І щиро вітаємо вас
Та запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
Учитель:
-Не втомлюючись висловлювати безмежну любов до нашої країни,розпочнемо урок такими словами: «Україно,земле рідна
Земле західна і східна (слайд 2)
І південна,і північна
В нас любов до тебе вічна.»
-Поміркуйте і скажіть,яким ви бажаєте бачити наш урок?
(цікавим,навчальним,проблемним,творчим,продуктивним).
-Якими ви уявляє себе на уроці? (слайд 3)
Діти:
Хочу все знати
,буду активним,
Буду уважним
і дуже старанним.
Учитель:
-Давайте подаруємо оплесками один одному гарний настрій і побажання успіху.
2.Орієнтація учнів у темі.
Учитель:
-Діти,сьогодні урок буде незвичайним,ми проведемо його у кафе. (слайд 4)
-Ви були у кафе?
-З якою метою ви відвідували цей заклад? (відпочивали,святкували День народження,отримували задоволення).
-Але ми сьогодні будемо не тільки відпочивати,а й працювати.
-І мета відвідування буде інша.
-Кафе наше буде незвичайне,а «мовне».
-Ми будемо замовляти страви,що стосуються української мови.
-Бо їжа потрібна не тільки для нашого шлунку,а й для розвитку нашого мозку.
-І меню у нашому кафе буде незвичайним.
-Ознайомимося з ним.
|
Меню |
Валюта |
1 |
Перевірка домашнього завдання |
Правильність |
2 |
Хвилинка каліграфії |
Старанність |
3 |
«Аукціон» |
Швидкість |
Реклама |
||
4 |
Працюємо разом |
Згуртованість |
Активний відпочинок |
||
5 |
Робота в групах |
Взаємодопомога |
6 |
Творча робота |
Уважність. |
Учитель:
- Вам все цікаве у нашому меню?
- Мені теж.
- Тому ми все охоче скуштуємо.
- А розраховуватись ми будемо такою валютою:..
- Це валюта,за яку ви зможете придбати будь-яку страву з нашого меню.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка домашнього завдання (слайд 5)
Учитель:
- І перша «страва»,яку пропонує нам кафе,це перевірка домашнього завдання.
-А розрахуємося правильністю його виконання.
2. «Кубування»
Учитель:
- Над яким розділом ми працюємо?
(Будова слова)
-А яку тему вивчали на попередньому уроці?
(Префікси і прийменники)
- Що нам відомо про прийменник?
(пишемо окремо,служить для зв*язку слів у реченні,можна вставити слово і поставити запитання).
- Що знаєте про префікси?
- Назвіть його ознаки.
-А тепер давайте пригадаємо, чи все вивчене згадали? (слайд 6)
Значуща частина слова
Префікс можна утворити
нові слова
пишеться зі словом
разом стоїть перед
коренем
частина основи
Учитель:
- Ви помітили,що одна стрілочка залишилася без ознаки?
- А яку ознаку ми сюди повинні дописати дізнаємось,коли вивчимо правило.
- Молодці,гарно засвоїли теоретичний матеріал.
- А як справи з практичним завданням ми зараз перевіримо.
Читання вправи
Учитель:
- Правильністю виконання ви розрахувалися за першу страву.
3.Хвилинка каліграфії (слайд 7)
Учитель:
-А наступна наша страва,яку пропонує кафе-це «Хвилинка каліграфії».
- Продегустуємо її.
- Для цього розгорніть зошити,і запишіть сьогоднішню дату і назву роботи-це буде дата відвідування нашого кафе.
- Пригадаємо як правильно треба сидіти під час письма.
Діти:
Сядем рівно,
Спина прямо
не розмахуєм ногами.
Зошит з нахилом кладемо
Букви старанно ведем.
-Повторимо з*єднання літер у склади.
мо ор оз Мороз
- Складіть з цим словом речення.
- Найкраще речення ми запишемо.
Сонце блищить,а мороз тріщить.
- Чи все зрозуміло у слові «блищить?»
- Яке правило можемо використати як підказку?
(Ненаголошені голосні е,и в корені слова).
- Оцініть своє написання за шкалою на полях.
- Чи все вам сподобалось у вашому каліграфічному написанні?
- Кому треба писати краще?
4.Вправа «Аукціон» (слайд 8)
Учитель:
- Ми й не помітили як своєю старанністю розрахувались за попередню страву,і нам подали наступну під назвою «Аукціон».
- Розрахуватися ми повинні швидкістю.
- І вашим завданням буде якомога більше дібрати спільнокореневих слів.
- А які слова називаються спільнокореневими?
(спільний корінь,і мають однакове значення).
- Доберіть до слова МОРОЗ.
- Молодці,ви вдало і швидко впорались з цим завдання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети.
Мотивація навчальної діяльності
1.Хвилинка-цікавинка. ( слайд 9)
- На початку уроку ми з вам говорили,що префікси-це словотворча частина слова і що вони служать для утворення нових слів.
- Діти,а чи знаєте ви скільки в нашій мові префіксів?
- Виявляється,що цього не знає ніхто.
- Вчені налічують кілька десятків (понад 50)
- У старих граматиках української мови префікси наростками.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу з префіксами і ознайомимося з написання префіксів -роз-,-без-.
- Тема нашого уроку звучить так-Правопис префіксів роз-,без-. (слайд 10)
- Ви помітили,що остання буква в префіксах закрита.
- Яку ж букву написати?з чи с?
- Ми всі сумніваємось,бо не знаємо правильного написання.
- Наше завдання дізнатися,яку букву треба писати.
- Бо освічена людина має володіти знаннями і вміннями правильного і грамотного написання.
- Тому давайте визначимо мету нашого уроку.
- Які головні завдання уроку?
(вивчити правило написання префіксів роз-,без-,навчитися писати слова з цими префіксами,розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас ).
-Підсумуємо- (слайд 11)
- Тому вживання страв у нашому кафе допоможе оволодіти цими знаннями.
- Вивчивши правило ми зможемо дізнатися і відкрити ці сховані букви.
- Вам цікаво?
- Мені також.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Словникова робота
Ознайомитися з новою стравою нам допоможе «Реклама». (слайд 12)
-Реклама-це рух вперед,це будь-яка форма повідомлення,які використовую фірма для інформування,переконання або нагадування людям про свої товари,ідеї.
- Наше мовне кафе пропонує нам свою рекламну компанію у вигляді фірмової страви закладу.
- Це дуже смачна,вітамінна та корисна страва у мовному кафе,а яку,дізнаєтесь відгадавши загадку.
Я в стаканчику,в рожці
Смачне та ніжне
Зроблено на молоці
Дуже білосніжне
В морозилках проживаю
І на сонці зразу тану.
- Подивіться на ваші столики.
- Вам його вже подано. (слайд 13)
- На що воно схоже?
(на сніговичка)
- Якщо ми уявимо,що це сніговичок,то чого в нього не вистачає.
(очей,ротика,носика,рук)
- Якщо в нього не вистачає рота,носа,очей,рук,то який він?
(безротий,безносий,безокий,безрукий). (слайд 14)
-Давайте швиденько це все домалюємо. (слайд 15)
- Тоді він(розвеселиться,розсміється,роздивиться,розщедриться).
(слайд 16)
-Прочитайте слова першого стовпчика
- Яка у них спільна частина?
-Що цікавого у словах другого стовпчика?
- Яка у них спільна частина?
- Як називається ця частина у словах?
- Зверніть увагу,яка буква пишеться в кінці префіксів перед коренем роз-,без-.
- А тепер давайте відкриємо наші сховані букви і перевіримо чи правильний висновок ми зробили. (слайд 17)
- Розгорніть підручники на сторінці…. І прочитаємо правило,яку подано у підручнику.
(Діти читають)
- Ви були спостережливими і правильний зробили висновок.
- А щоб краще запам*яти,вивчимо віршик
(читають разом) (слайд 18)
Роз і без у нашій мові
Все одно в якому слові
Ви пишіть з дзвінкою з
і чудово буде все.
- Чи сподобалось вам рекламне блюдо у вигляді фірмової страви «Морозиво»?
Чи можна назвати її корисною?
- У чому її користь?
(вона навчила нас писати префікси роз-,без-).
V. Закріплення нового матеріалу
1. Робота з підручником
Реклама рухається вперед, і ми рухаємось далі.
- І замовляємо нашу наступну страву під назвою «Працюємо разом». (слайд 19)
- А своє згуртованістю і умінням працювати разом ми розрахуємось за це блюдо.
- Щоб закріпити теоретичний матеріал,ми попрацюємо за підручником.
- Виконуємо вправу №…
-З якою метою ми виконували цю вправу?
-Своєю згуртованістю ми розрахувались за цю страву.
2.Активний відпочинок (слайд 20)
Ми в кафе відпочивали
Смачні страви куштували
А тепер рівненько стали,
руки вгору підняли-підтягнулися
Опустили руки вниз,усміхнулися
Подивились вправо,вліво
Тут і там знання на диво!
Треба їх усі придбати,
щоб розумними зростати.
3.Робота в групах
-Відпочивши,замовляємо наступну страву «Робота в групах» за яку ми повинні розрахуватись взаємодопомогою. (слайд 21)
-Тож налаштуємось на працю і об*єднаємось за традиційними правилами цієї роботи.
-Оберіть учня , який буде презентувати свою відповідь.
1 група. ( слайд 22)
Виписати слова,в яких знайшли помилку. Довести правильність свого вибору.
Бескрайній,росказати,роздати,росфарбувати,росв*язати,безшумний,розкреслити,бесводний ,
безхмарний.
2 група.( слайд 23)
Виписати слова з префіксами.
Дідусь розказав мені казку. Сьогодні був безхмарний і безвітряний день. Андрійко розлив молоко.
3 група. ( слайд 24)
До поданих слів доберіть і запишіть за зразком споріднені з префіксом роз-. Познач префікси.
Зразок. Загорнути- розгорнути.
.Заплести,скласти,накрити,писати.
-Ви тільки провели дегустацію нових страв і готові поділитись своїми враженнями.
-А завдання інших учнів не тільки слухати,а й бути готовим доповнити,проаналізувати.
- При виконанні завдання яким правилом користувались? (слайд 25)
-Взаємодопомогою ми розрахувались за цю страву.
4.Творча робота (слайд 26)
-І останньою стравою,яку нам подано на десерт-це «Творча робота.»
-Працювати будемо в парах.
-На ваших столиках лежать конверти. В них знаходиться розсипане прислів*я.
-Ваше завдання
- Поєднати слова, або склади впевній послідовності і утворити прислів*я.
-Пригадати з уроків літературного читання твір, або казку і скажіть, як це прислів*я виражає головну думку цього твору.
-Доведь свою думку.
Відновити прислів*я
Перевіряємо (слайд 27)
1 ряд
Не варто з другом розсваритись,бо доведеться помиритись.(Як серед птахів виникла дружба)
2 ряд
Вчора браталися,нині розталися.( Лисиця і журавель)
3 ряд
Бездонної бочки не наповниш.( Казка про рибака та рибку)
- Уважністю ми розрахувались за цю страву.
5.Гра «Я-тобі,ти-мені».
-Надійшов пограти в гру. –У вас на столиках лежать картки з префіксами.
Ваше завдання:
Повернути слово.дібравши до нього антонім,та додавши до нього префікс роз-, без-.
( Грамотний,єднати,законний,платний.зав*язка,смертний,страшний,хмарний,вод<fяний)
VІ. Підсумок уроку.Рефлексія.
-На початку уроку ми називали ознаки префікса і одна ознака була пропущена.
- Вивчивши правило,зміцнивши свої знання практично,ми зможемо дописати ще одну ознаку префікса.
- А яку давайте скажемо разом. (слайд 28)
- Ми все скуштували, за всі страви розрахувались,поповнили свій мозок знаннями і з радістю можемо підвести підсумок нашого перебування в кафе.
-Продовжи речення. (слайд 29)
- Чи захопив вас цей урок?
- Які страви нашого меню вам сподобались?
- Чого чекаєте від наступних уроків?
- Хто задоволений своє участю на уроці?
- Оцініть свою роботу на уроці.
VII Домашнє завдання. (слайд 30)
Вправа 224, с. 97. Вивчити правило.
Всім гостям і вам діти хочу подякувати і закінчити урок такими словами.
Любіть,діти,Україну
Читайте її твори-і
ваша мова буде багатою,чистою,
чарівною,адже українська мова-
одна з найкращих мов у світі.