Інтерактивний урок : Вода-чарівниця. Колообіг води в природі.

Про матеріал

Пропоную вашій увазі також презентацію до інтерактивного уроку, яка розміщена на цьому ж сайті з одноіменною назвою : "Вода-чарівниця. Колообіг води в природі."

Перегляд файлу

Урок  я  досліджую світ (О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко) у 3 класі на тему «Вода – чарівниця. Колообіг води в природі».

Мета: формування предметних компетентностей:

поглибити знання учнів про значення та властивості води,

формувати уявлення про випаровування та конденсацію водяної пари, утворення хмар та випадання дощу, колообіг води в природі;

формувати потребу в пізнанні природи;

розвивати спостережливість, учити міркувати, самостійно робити висновки;

виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до води.

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: вміння спілкуватися державною мовою, уміння навчатися протягом життя,  компетентності в природничих науках та технологіях, екологічна грамотність.

  • соціальної: удосконалювати здатність продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі та команді, виконувати різні ролі та функції у колективі.

ХІД УРОКУ

І. Ранкова зустріч.

1) Привітання.

Привітання
Діти стоять у колі, вітаються хором.
Доброго ранку — травам росистим,
Доброго ранку — квітам барвистим,
Доброго ранку - сонечку ясному,
Людям усім і усьому прекрасному!

Учитель. А зараз передайте тепло своїх долоньок одне одному.

(Діти по колу доторкуються одне до одного долоньками і посміхаються)

3) Вправа «Мозковий штурм»

1. Діти, давайте пригадаємо, яке оповідання ми читали на минулому уроці? (Г. Остапенко  «Насуваються хмари»  )

2. Як ви розумієте тему нашого уроку «Чарівні перетворення»? (Осіннє листячко перетворюється на червоне, жовте, коричневе; вода переходить з одного стану в інший)

3. Пригадайте, як звали героїв-жевжиків? (Номул, Пузлик, Блискавка)

4. Куди наші казкові герої (жевжики) потрапили?(До Хортиці)

5. Кого вони хотіли побачити?(Козаків)

6. Чому вони не одразу побачили козаків?( Було багато туристів)

7. Що вказувало на наближення дощу? (Насувалися хмари, гримів грім)

8. Чому вони боялися дощу?(Номул міг скощулитися)

9. А ви також боїтеся дощу ?

4) Емоційне налаштування

Махніть рукою ті, хто любить відпочивати біля річки.

Плесніть у долоні, хто з вас був на морі.

Встаньте ті, хто любить прогулянки під час дощу під парасолькою.

Тупніть ті, кого не лякає туман, і хто любить гуляти в такий день.

Помахайте руками ті, хто любить, коли падає сніг.

Встаньте ті, хто пив воду з криниці.

Підніміть руку ті, хто любить чай, компот, лимонад.

Що об’єднує всі ці речення? (В усіх розповідається про явища, пов’язані з властивостями води).

Загадка

Відома всім вам рідина,

Усі її вживають.

Буває хмаркою вона,

Сніжинкою буває.

Бува як скло, бува тверда.

Звичайно, підкажіть-но, це  … (вода)

Діти, правильно, це вода.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (Інсценізація.)

Пропонуємо вашій увазі інсценізацію, яку підготували учні нашого класу (Виходить дівчинка в костюмі краплинки.)

- У синьої мами — хмаринки

Жила собі донька Краплинка.

Краплинка у небі блукала

Й сьогодні до нас завітала.

- Краплинка води принесла з собою багато цікавого.

Я — вода! Я на планеті всюди!

Життя буяє, доки є вода.

Живуть рослини, і тварини, й люди.

А зникну я — прийде до всіх біда.

Засохне ліс, загинуть море й річка.

Пустеля стане всюди й суховій.

- Я запрошую вас у подорож.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Слайд 1

Презентація до уроку  за посиланням

https://naurok.com.ua/voda-charivnicya-koloobig-vodi-v-prirodi-385741.html

Отже , на сьогоднішньому уроці піде мова про воду. Ви дізнаєтесь, якою буває вода та дізнаєтеся, чому у народі її називають мандрівницею, чарівницею, найбільшим скарбом на землі.

 Рубрика «Щоденні новини»

Слайд 2

«Дитина дня» повідомляє про:

- дату, коли відбувається урок ;

- тему тижня ;

- погоду.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1) Бесіда.

- Усі ми звикли до води. Адже жоден наш день не обходиться без цієї рідини. Вода оточує нас постійно.

Слайди 3 і 4

- Уявіть собі, що було б на Землі, як би не було води?

- Розгляньте уважно глобус. Який колір на ньому переважає?

Робота в парах. (Кожної пари роздруківка карти півкуль. Діти відшукують океани та називають їх )

 

2) Гра  Колесо Фортуни

Уявіть, що ви — рослини, тварини, люди певних професій.

Чи потрібна вам вода? Для чого? Назвіть конкретні приклади. Наприклад:

Я — квітка. Вода мені потрібна, бо без неї я зів’яну.

Я — дерево. Вода дає мені поживні речовини.

Я — пташка. Я хочу пити.

Я — рибка. У воді я дихаю.

Я — мама. У воді я перу білизну.

Я — шофер. Водою я мию машину.

Я — аптекар. За допомогою води я роблю ліки.

За що ми можемо подякувати воді?

Отже, воду треба берегти, не забруднювати, використовувати дбайливо.

(Викликаю учня і кручу колесо .  Звертаю увагу  дітей, що бажано не повторюватися

 у значенні води для різних об’єктів.

За бажанням можна доповнити/змінити назви рослин, тварин, професій).

3) Робота з підручником  (с. 83)

а) Завдання 1 (пояснення вчителя)

Візерунок на склі. Повітря містить кількість води у вигляді водяної пари. Під час зниження температури, кількість водяної пари у повітрі зменшується (знижується вологість повітря). Залишок водяної пари, що міститься в ньому «осідає» на холодних поверхнях. Це процес називається конденсацією. Срібні візерунки на вікнах з’являються, коли вологе повітря охолоджується до 00С та нижче. Саме тоді вода, як чарівниця, з газоподібного стану переходить  одразу у твердий, оминаючи рідку фазу.

 

б) Завдання 2

- істинне

- істинне

- хибне

в)  Завдання 3

Обчислення (робота зі сніжинками)

      480:3=160

     160  +   160  +   160   =  480

     160  +    160   +  500  = 820

              500 – 160 – 160 = 180 

г) Завдання 4 (пояснення вчителя)

У твердий стан вода переходить, коли температура повітря нижче 00 С, з твердого у рідкий – коли температура вище 00С, у газоподібний – постійно випаровується.

4) Дослідницька робота.

- Уявіть собі, що ми з вами дослідники. Сьогодні перед нами стоїть така мета: виявити, які ж властивості має вода?

Дослід 1.

-У кожної пари дітей на парті є дві склянки: одна з водою, інша — порожня. Перелийте воду з однієї склянки в іншу.

Висновок: вода текуча.

Дослід 2.

- Понюхайте воду та спробуйте її на смак.

Висновок: вода не має ні смаку, ні запаху.

Дослід 3.

- Опустіть у склянку з водою кольорову трубочку. Чи видно вам, якого кольору трубочка занурена у воду.

Висновок: вода прозора.

Дослід 4.

- Всипте у склянку з водою цукор, сіль, крейду, пісок, харчовий барвник.

Висновок: деякі речовини розчиняються у воді. Вода — це розчинник.

Дослід 5.

- Воду зі склянок перелити у вазу. Якої форми набула вода?

Висновок: вода не має власної форми.

Слайд 5

Властивості води: текуча, не має смаку, не має запаху, прозора, не має власної форми, вода є розчинником.

Відгадування загадки.

Хто найдовші нитки має,

   Небо й землю вмить єднає?

Діти відгадують загадку.  А чи знаєте які бувають дощі?

Слайд 6

5) Руханка

   https://youtu.be/fejux5xqhz4

 

Що залишається після дощу на дорозі, асфальті? (калюжі)

Пригадайте, що відбувається з калюжами влітку?

Як ви думаєте, куди зникає вода з калюж?

А як вода знову потрапляє у хмаринки?

6) Перегляд відео про колообіг води у природі. https://www.youtube.com/watch?v=Kwql8BrPdqI

7) Бесіда за переглянутим

- Чому краплинка не залишилась на землі?

- Що сталося з краплинками високо у небі?

- Чому вони знову упали на землю?

- Як рухалися краплинки?

Висновок: Вода в природі рухається по замкненому колу

8).  Робота в зошиті з друкованою основою.

Діти, відкрийте зошити на с. 39 та виконайте завдання 2 (накресли схему колообігу води в природі)    А завдання 1 ми виконаємо під час  пергляду відео.

9) Перегляд відео «Загадки про воду»

https://www.youtube.com/watch?v=mzLIx3wq7gY

V. Підсумок уроку. Виконання інтерактивної вправи на платформі Worldwall «Що я знаю про воду».

https://wordwall.net/uk/resource/66272725

- Про що йшла мова на уроці?

- Чому вода — найцінніше багатство на Землі?

Учитель : Людино! Запам'ятай назавжди: символ життя на землі — вода!

Слайд 7

 VI. Домашнє завдання.

Вивчити вірш Надії Красоткіної напам’ять  (с. 84 - підручник) та зробити ілюстрацію до нього, у робочому зошиті виконати завдання 3 на с.39.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 січня
Переглядів
720
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку