ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
Тема: Інтерактивний узагальнюючий урок-подорож «Природа навколо
нас», з комп’ютерною підтримкою.
Мета: - узагальнити знання учнів з теми «Природа навколо нас»;
-
формувати уміння виділяти головне, порівнювати, групувати;
-
розвивати мовленнєві навички школярів, спостережливість, допитливість;
-
виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: комп’ютер, презентація по природі, сигнальні картки, предметні
малюнки, картки для роботи в парах, опорні схеми.
Тип уроку: узагальнюючий.
Хід уроку
І Організація класу
-
Привітання
Сонечко сяє, ось почався день,
Діти всі у класі кажуть «Добрий день!»
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
Ми вам раді люди добрі,
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок у 1 клас.
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Урок новий цікавий
Я з радістю почну.
-
Доторкніться один до одного, посміхніться один одному і подаруйте чудовий настрій.
-
Сідає краса мого класу, а тепер сила мого класу.
ІІ Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
-
Сьогодні на уроці нас чекає багато цікавих завдань, які допоможуть вам закріпити здобуті на попередніх уроках знання, а також навчать бережливо ставитись до природи.
-
Діти, ще зовсім недавно була зима: тріщали морози, ішов сніг, дув холодний вітер. Все в природі відпочивало.
-
А яка зараз пора року настала?
-
Які весняні місяці ви знаєте?
-
Повідомлення синоптиків.
-
Який зараз місяць? Число? День тижня?
-
Подивіться у віконце, що ви можете сказати про стан неба?
-
Чи є надворі вітер? Опади?
-
День сьогодні видався …, але щоб у нас був гарний настрій давайте запросимо в гості Сонечко з його веселими промінцями.
-
Сонечко, сонечко виглянь у віконечко,
Ми тебе чекаємо, зранку виглядаємо.
(Звучить музика в клас заходить Сонечко)
Сонечко: Я сонечко тепле,
Привітне, ясне,
І завжди я з тими
Хто любить і кличе мене.
Зігрію промінням
Ліси і поля
Пташки заспівають
Розквітне весняна земля
(Пісня)
-
Ось і завітало до нас Сонечко, посвітлішало в класі від його променів.
Сонечко: Дивіться, в мене є
Чарівний промінець.
Куди мій промінець упаде,
Туди він нас і поведе.
-
Спасибі, тобі Сонечко, залишайся з нами і подивись, як наші діти будуть працювати. (Слайд №1)
-
Діти, давайте подивимось, куди вказує промінчик.
ІІІ Узагальнення набутих знань.
-
Пр.
(Слайд № 2)
-
А він нас запрошує у подорож природою. А допомагати нам буде комп’ютер.
(Слайд № 3)
-
Подивіться на екран, що ви бачите?
-
Як це можна назвати одним словом?
-
На які дві групи поділяємо природу?
-
За якими ознаками?
Робота з таблицею (дошка).
НАРОДЖУЮТЬСЯ РОСТУТЬ
ДИХАЮТЬ РОЗМНОЖУЮТЬСЯ
ЖИВЛЯТЬСЯ ВМИРАЮТЬ
-
А тепер подивіться на екран і розподіліть зображені об’єкти на групи. (Вчитель називає та показує промінчик)
(Слайд № 4)
-
Сонечко, давай перевіримо, чи правильно діти розподілили малюнки?
(Слайд № 5 - 9)
-
Дивимось на монітор і пригадуємо які об’єкти відносяться до неживої природи. (Коментує вчитель)
(Слайд №10 - 12)
-
Мандруємо з промінчиком далі і бачимо, що жива природа розподіляється на три групи:
-
люди
-
тварини
-
рослини
(Слайд №13)
-
Отже підсумуємо, що об’єкти живої природи …
-
Гра «Живе - неживе»
(Слайд №14)
Трішки позмагаємось
-
Промінчик пропонує вам гру «Живе - неживе».
-
А перевірити ваші знання допоможуть сигнальні картки (червона, зелена).
-
Якщо на малюнку зображено частину живої природи, ви маєте підняти картку зеленого кольору, а якщо до неживої – червоного.
-
Будьте уважними, не помиляйтеся!
(Слайди № 15 - 23)
-
Молодці! А до якої природі відноситься олівець, буквар, м’яч? (Ці предмети створені руками людини і до природи не відносяться)
(Слайд №24 - 26)
-
Знову звертаємо увагу на екран і розширюємо свої знання, щодо об’єктів створених руками людини.
-
Робимо висновок: до природи не відносяться предмети зроблені руками людини.
-
Молодці! Добре попрацювали і вирушаємо з промінчиком далі.
IV Фізкультхвилинка
-
Що ж, мабуть прийшла пора
Всім нам відпочити
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
V Систематизація знань.
-
А зараз ми подорожуємо з промінчиком далі і потрапляємо до царства рослин
-
Давайте пригадаємо, що рослини …
(Слайд №27)
-
Діти, з яких частин складається рослина?
-
Робота з магнітною дошкою.
-
Промінчик хоче перевірити ваші знання і пропонує, із розрізнених частин скласти цілу рослину і правильно підібрати назву до кожної частини рослини.
-
Робота в парах.
-
З таких частин складаються всі рослини, але вони бувають різні.
-
Діти, ви любите складати пазли?
-
Сонячний промінчик завітав до кожного з вас на парту. А ну, відшукайте його!
-
Промінчик пропонує вам попрацювати в парах, скласти пазли і відповісти, що ви отримали?
І ряд – дерево: дуб, береза.
ІІ ряд – кущ: калина, ліщина.
ІІІ ряд – трава: барвінок, папороть.
-
А з чого видно, що це дерево? Кущ? Трав’яниста рослина?
(Слайд №28)
-
Давайте подивимось на екран і зробимо висновок: всі рослини поділяються на три групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.
-
А чим вони відрізняються один від одного?
-
Світ «Тварин».
-
Діти, а хто любить їсти зелену травичку?
-
І разом з промінчиком ми подорожуємо далі і потрапляємо у царство тварин. Пригадайте, до якої природи належать тварини? Чому?
-
А на які дві групи поділяються тварини?
-
А хочете більше дізнатися про них?
-
Тоді уважно послухайте Пізнайко і Знайку.
(Слайд №29)
Пізнайко: Дикі тварини – це лисиця, заєць, ведмідь, лось, кабан, олень, білка.
Вони живуть у лісах, на полях, у чагарниках, біля водойм. Тих звірів, що їдять траву, листя, корінці, ягоди, гриби називають травоїдними, а тих, що їдять м'ясо – хижаками. Хижаки небезпечні для людини. Це вовк, лисиця, ведмідь. Дикі звірі самі шукають собі житло і добувають їжу.
(Слайд №30)
Знайка: Корова, свиня, собака, кіт, кролик, птахи – це свійські тварини, або ще їх
називають домашніми. Домашні тварини приносять людям користь. Корівка дає молоко, кури – яйця, собака стереже дім, кіт ловить мишей. Люди піклуються про домашніх тварин, годують їх, будують їм житло.
-
Діти, нам тільки здається, що тварини не вміють розмовляти, але кожен з них має свою мову. Давайте послухаємо!
(Слухання «мови» тварин)
-
Ви зрозуміли, що вони сказали? Якщо ви будете уважнішими, чуйними до них прислухатиметеся до голосів природи, то вона багато цікавого, нового вам розповість.
VI Узагальнення вивченого.
-
Люба матінка-природа забезпечує людей, рослин, тварин всім необхідним для життя. Тому ми маємо бережливо ставитись до природи і бути вдячним за ті дари, які від неї отримуємо.
-
Промінчик запрошує вас до екологічної гри «Павутинка»
-
Екологічна гра «Павутинка».
(Учні стають у коло, один тримає клубок ниток і розпочинає гру)
-
Я липа, мені потрібно сонце.
-
Сонце нагріває повітря.
-
Повітрям дихає білочка.
-
Білочка їсть горішки ліщини
-
На ліщини живуть комахи.
-
Комах поїдають лелеки.
-
Лелеки приносять радість людині.
-
Людям потрібно сонце.
-
Ми можемо зробити висновок: у природі все взаємопов’язане. Люди, рослини, тварини потрібні один одному. Також нам потрібна і нежива природа бо …
-
Сонце нам що дає?... (тепло і світло)
-
Завдяки повітрю… (дихає все живе)
-
А вода потрібна … (для живлення усього живого)
-
Діти розповідають вірші.
Любимо ми сонце тепле золоте,
Дерево крислате, що в гаю росте.
Кущики калини і рясну вербу
І грибочки, й квіти, білочку прудку.
Любимо ми небо чисте голубе,
Любимо ми річечку, що кудись пливе.
Любимо ми пташечку, що в гнізді сидить
Весело співає, пташенят ростить.
Любимо природу – матір над усе!
Так давайте будемо берегти все це!
Сонечко: - Ой, які ви молодці! Мені дуже сподобалось, як ви працювали на уроці,
подорожуючи з моїм веселим промінчиком.
Ви долоньки свої маленькі
Простягніть до сонця, тепла
Залишіть промінець в серденьках,
Щоб весна в них завжди цвіла
Щоб у душах сонечко квітло
Зірка щедрості й доброти
Променилося ніжне світло,
І в житті буде легко йти.
-
Весело було мені з вами, але мене скрізь чекають, треба вирушати далі. І на згадку про себе, я залишу маленькі сонечка, свою частинку. Хай кожен знайде його на парті. Подивіться на його обличчя. Що на ньому не вистачає? Ось, ви його намалюйте таким, з яким настроєм працювали на уроці.
-
І ви, шановні гості, отримайте мою часточку і теж висловіть свій настрій від праці наших діточок на уроці.
-
Дітки, покажіть мені свої сонечка. Ой, молодці, всі вони мають посмішку.
-
До побачення, любі мої школярики!
(Сонечко йде, діти проводжають його під музику)