Предмет: історія України
Клас 8
Тема: Історичне значення Полтавської битви.
Мета:1) визначати хронологічну послідовність основних подій;
2) розвивати вміння давати характеристику історичним особам, визначати їх місце в історіі України;
3) удосконалювати вміння висловлювати власну точку зору й аргументувати ЇЇ;
4) навчати культурі спілкування.
Обладнання:1) Підручники.
2) Навчальні посібники.
3) Робочі зошити.
4) Карти, атласи.
5) Дидактичні матеріали.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Історична вікторина:
І) Конкурс «Мадрівник»
Показати на карті «Полтавська битва 1709 року»:
ІІ) Конкурс «Кращі знавці дат і подій»:
ІІІ) Конкурс «Юний історик»
І команда - складає історичний портрет «Гетьмана Івана Мазепи»,
ІІ команда - складає історичний портрет «Петра І».
5) Чия армія розташовувалась в 1709 році за 5км на північ від Полтави... (російська)?
6) Яким родом військ командував О. Меньшиков... (17 кавалерійських полків)?
7) Назвіть кошового отамана, який перейшов з гетьманом І.Мазепою на бік шведів ...(К. Гордієнко)?
8) Квадратне чи багатокутне земляне укріплення... (редут)?
9) В якому місті була розташована штаб-квартира Петра І... (Лебедин)?
10) Яка подія відбулась 02 листопада 1709 року (знищення Батурина)?
V Конкурс «Кому належать вислови»:
1) «Щоб на гетьмана ніякі наклепи ні від кого у вас, великих государів, не приймалися і без правового доказу і слідства». (І. Мазепа),
2) «Не тільки 10000, але й десяти чоловік не можу дати; як можете самі боронітеся». (Петро І)
3) «Непереможні пани шведи швидко показали хребта». (Петро І)
4) «Усіма силами з'єднувати в міцну і не розривну згоду обидва руські народи» (Петро І)
VI Конкурс «Українська культура XVIII ст.»:
ІІІ Підсумок уроку.
ІV Домашнє завдання: опрацювати параграф, написати есе «Історичне значення Полтавської битви».