I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Закінчилася перерва,
Пролунав чаклун-дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 738)
1. Гра «Поети»
— З'єднайте частини вірша.
Люблять піч усі горнята, виросла капуста.
В холодочку Харитина сіє, садить по порядку.
То дзвіночки лісові гарно, весело весною.
Перший клас копає грядку, вчать співаночки нові.
Є у мене олівець, люблю все малювати.
На городі густо ішов понад водичкою.
Люблю я маму й тата, і гордиться піччю хата.
На поляні під сосною гарну випійла хустину.
Ішов індик з індичкою, він у мене молодець.
Українська література
4 клас
Уроки позакласного читання
VIII. В КОЛІ РІДНОЇ СІМ'Ї
УРОК 17. СВЯТЕ СЛОВО — РІДНА МАТИ
Мета. Викликати у дітей почуття поваги до матері, удосконалювати навички виразного читання, розширювати словниковий запас учнів.
Обладнання. Збірник творів "Позакласне читання 4(3)", виставка творів, ілюстрацій, малюнків.
Хід уроку
І. Оголошення теми уроку.
1. Бесіда.
—Що означає "просять заступництва"?
Вперше організували День Матері жінки Америки у місті Філадельфії. Згодом це свято перемандрувало до Європи — в Швецію, Норвегію, Данію, Німеччину. В Україні вперше День Матері організував Союз Українок в Гали чині в 1929 році. Воно поширилось по всій Україні. Потім було заборонене.
2.Легенда про материнське серце.
—Скільки легенд на світі про вірне материнське серце! Ось одна з них. 1-ий учень:
—Мати Божа втекла від Ірода — царя Іудейського, який видав жорстокий наказ вбивати усіх немовлят. Вона випрала сорочину маленькому Ісусу, а повісити ніде, аби висушити. Аж бачить кущик тернини. Повісила Пречиста Діва сорочечку, висохла вона. "За твою любов до людей квітнути тобі пишним цвітом", — сказала Мати. З того часу милує око терновий цвіт.
2-ий учень:
В місяці травні, на квіти багатім,
По землі ходить Божая Мати
І заглядає в кожну хатину,
Де лиш голубить мати дитину,
Де в неньки личко зрите журбою,
І в сльозах очі...
3-ій учень:
Зараз рукою личенько гладить,
Сльози втирає
Пречиста Діва, мати святая.
І посумніла Божая Мати:
Журби і горя в неньок багато,
Праця невпинна, трудів без краю,
Щоб прихилити лиш дітям раю.
З місяця травня одну неділю
Я кожній неньці на втіху вділю.
4-ий учень:
Богиня Берегиня — жіноча постать із піднятими руками. Вона зображує Велику Матір усього живого — слов'янську богиню життя й родючості. Її називали і Мокошею, і Ладою, але найчастіше — Берегинею.
Оранта, запрестольна Божа Матір, у Київському соборі Святої Софії теж зображена з піднятими вгору руками,
II. Робота з виставкою книг.
III. Читання та обговорення творів.
1."Величаєм тебе, мамо...", І. Блажкевич (с. 104, 105).
а) Читання підготовленим заздалегідь учнем.
б) Читання парами вголос.
в) Відповіді на запитання.
— За що автор вірша величає маму?
— Які малюнки ви б намалювали до цього вірша?
2. "Мати-українка", Р. Завадович (с. 106).
а)Самостійне читання вірша.
б)Відповіді на запитання.
3."Моя мама", М. Підгірянка (с. 104).
а)Читання вірша підготовленим учнем.
б)Читання учнями мовчки.
в)Читання ланцюжком.
г)Робота над змістом вірша.
—З чим порівнюється мамин погляд, дотик, мамина ніжність?
Дібрати синоніми до слова "мама".
Скласти розповідь "Моя мама".
Вчитель:
—Є ще одне слово, яке ви промовляєте з ніжністю і теплом, — це бабуся. А чому? А тому, що бабуся — це мамина або татова мама, отже, вона:
1-ий учень: Прожила на світі удвічі більше моєї мами чи тата, бо вона — їхня мама.
2-ий учень: І я, мабуть, удвічі дорожчий для неї, бо я — дитина її дитини.
3-ій учень: Бо я — її онучатко, дівчатко чи хлоп'ятко.
4-ий учень: Бо я — її пташенятко, голуб'ятко, ластів'ятко, козенятко.
5-ий учень: Я її дитиночка-кровиночка. Бо правду кажуть у народі: "Діти — це діти, а справжні діти — це онуки".
Вчитель:
—Щойно ми почули, якими словами називають бабусі своїх онуків. А яки ми теплими словами ви б звернулися до своїх бабусь?
Скласти розповідь "Моя бабуся".
Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь(Гладенько)
На сонці добре сидіти, а коло мами добре (Жити)
9.Творче завдання.
Продовження речення.
Най ... (ближча), най ... (краща), най ... (миліша), най нас — це .... (мама).
IV. Фізкультхвилинка.
V. Слухання підготовлених учнями творів (за власним вибором).
VI. Підсумок.
Вивчення вірша напам'ять.
Молитва за маму
Є в мене найкраща у світі Матуся. За неї, Пречиста, До Тебе молюся. Пошли їй не скарби, А щастя і долю. Щоб дні їй минали Без смутку, без болю.
VII. Домашнє завдання.