Орієнтовне календарно-тематичне планування для виконання творчого проекту "Будиночок для птахів" учнями 7-8 класів.Запропонований матеріал допоможе вчителю у плануванні навчальної діяльності
Проект «Будиночок для птахів»
Орієнтовний календарно-тематичний план уроків та зміст тем
№ з/п |
Назва розділу, теми проекту. Технологій обробки |
Кількість годин |
клас |
Дата |
Розділ І. Основи проектування, матеріалознавства та технології обробки |
||||
Проект «Будиночок для птахів» |
||||
Технології основні Технології додаткові |
Технологія ручної обробки деревини Технологія обробки деревини ручним інструментом Технологія свердління деревини
|
1. |
Планування роботи з виконання проекту
|
1 |
|
|
Вироби з деревини та їх види. Види деревини. Будиночки для птахів та їх призначення. Види будиночків для пернатих. Вибір та огрунтування теми проекту («Будиночок для птахів»), і практичного застосування проектованого та виготовленого виробу. Складання плану роботи з виконання проекту. Зміст роботи на кожному етапі проектування. |
|
|
|
|
2. |
Планування роботи з виконання проекту
|
1 |
|
|
Пошук моделей - аналогів. Аналіз та визначення кращих ознак у кожній моделі. Вимоги до виробу. Створення ескізу будиночка для птахів з використанням методу фокальних об’єктів. Обґрунтування конструкційних особливостей виробу та його функціонального призначення. Добір технологій виготовлення виробу, конструкційних матеріалів, інструментів та пристосувань для роботи. Визначення необхідної кількості матеріалів для виготовлення будиночка для птахів. Організація робочого місця . правила безпечної праці та санітарно-виробничої гігієни під час виконання технологічних операцій. |
|
|
|
|
3. |
Виготовлення спроектованого «будиночка для птахів»
|
1 |
|
|
Складання технологічної послідовності і виготовлення будиночка для птахів ( шпаківня) . Обгрунтування послідовності виготовлення виробу. Підготовка інструментів та матеріалів. Технологія обробки деревини. Розмічання деталей. Економне використання матеріалів. Перенесення розмірів деталей на креслення. Закріплення та розпилювання деталей. Організація робочого місця,правила безпечної праці та санітарно-виробничої гігієни під час виконання технологічних операцій. |
|
|
|
|
4. |
Виготовлення спроектованого «будиночка для птахів» (шпаківня) |
1 |
|
|
|
Виконання технологічних операцій із виготовлення виробу відповідно до складеної послідовності і дотримання прийомів роботи з інструментами та пристосуваннями. Технологія обробки деталей шпаківні, свердління отворів. Виконання з’єднань деталей виробу. Організація робочого місця,правила безпечної праці та санітарно-виробничої гігієни під час виконання технологічних операцій |
|
|
|
5. |
Оздоблення виготовленого виробу (шпаківні). |
|
|
|
|
Виконання технологічних операцій із виготовлення виробу відповідно до складеної послідовності і дотримання прийомів роботи з інструментами та пристосуваннями. Види оздоблень шпаківні. Виконання оздоблення шпаківні. Декорування виробу. Контроль якості виготовленого виробу. Визначення відповідності спроектованого та виготовленого виробу. Організація робочого місця,правила безпечної праці та санітарно-виробничої гігієни під час виконання технологічних операцій. |
|
|
|
6. |
Остаточна обробка виробу. |
|
|
|
|
Виконання остаточної обробки виробу. Розрахунок орієнтовної вартості витрачених матеріалів на виготовлену шпаківню. Презентація спроектованих та виготовлених виробів. Проведення свята «Зустріч птахів». Організація робочого місця,правила безпечної праці та санітарно-виробничої гігієни під час виконання технологічних операцій. |
|
|
|
|
|
|
|
|
ТЕМА. Будиночки для птахів та їх призначення. Види будиночків для пернатих. Складання плану роботи з виконання проекту.
МЕТА:ознайомити учнів з видами будиночків для птахів, формувати вміння складати план з виготовлення виробу, сформувати потребу у застосуванні знань та умінь у житті,розвивати бережне ставлення до природи, бажання пізнавати навколишній світ засобами самоосвіти.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійний пристрій, зразки виробів.
ТИП УРОКУ : комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів, наявності робочого одягу.
Створення позитивного емоційного настрою учнів
Будь ласка, налаштуйтеся на роботу. Адже ми розумні, вмілі, працьовиті-справжні козаки!!! І будь який проект нам під силу. Отож до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
На дошці записані слова:
Зозулі, ластівки, граки, соловейки, жайворонки, гуси, качки, лебеді, шпаки…..
Як ви думаєте чому назви птахів написані на дошці? І як вони стосуються трудового навчання?
( Перелітні птахи України, можемо виготовити шпаківні)
-з яких конструкційних матеріалів можна виготовити шпаківню?
-що потрібно враховувати під час виготовлення виробів із деревини?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Отже тема нашого уроку - будиночки для птахів та їх призначення. Види будиночків для пернатих. Планування роботи з виконання проекту.
Мета нашого уроку ознайомитися з видами будиночків для птахів, обрати
один з них як тему проекту. Навчитися складати план з виготовлення будиночка для птахів.
V. Мотивація навчальної діяльності учнів
- Чи знаєте в які країни відлітають птахи у вирій?
-Які будиночки для птахів вам відомі?
А чи відомо вам хто і коли почав виготовляти шпаківні?
Вивчення нового матеріалу
Отож давайте познайомимося з перелітними птахами ( СЛ.2)
У вирій відлітають такі птахи: ластівка; жайворонок; деркач; дрізд співочий; плиска; горобинник чибіс;соловей; іволга; малинівка; зозуля;
зяблик; чапля; лелека,шпак
За час своєї подорожі вони долають тисячі кілометрів ( СЛ.3)
Цікава історія виникнення будиночків для птахів. Письмова згадка про шпаківні є в "Книзі для мисливців" 1774 року Василя Левшина: "А в Криму, Малоросії в багатьох місцях по дворах під застріхами прижилися шпаки, деякі господарі роблять для них з берести спеціальні згортки, щоб їм гнізда вити». В Європі першими навчилися запрошувати шпаків мешканці Нідерландів. Підтвердження цьому — деякі картини фламандського живопису, на яких, починаючи з 1500 року, зображені і шпаківні, і птахи біля них.
Є й письмові підтвердження. У стародавньому трактаті "Про птахів Олини", надрукованому в Римі в 1622 році, є зображення шпака і глиняної шпаківні поруч. Німецький вчений Хеннике у великому "Наставлянні про принаджування птахів" 1912 року приписує "винахід" шпаківні німецькому ж зоологові Г. Ч. Глогеру.(СЛ.4-5)
Для різних птахів виготовляють різні пташині домівки ( СЛ6-10)
Найбільш відомим будиночком для птахів є шпаківня.
Існує декілька різновидів шпаківень, але всі вони обов’язково мають отвір кудою залітають шпаки та поличку на якій відпочивають та годують пташенят. Сучасні шпаківні захоплюють нас своїм оздобленням та оформленням, формою та використаними конструкційними матеріалами.( СЛ.11-16)
--Чому люди зустрічаючи птахів виготовляють для них оселі?
- Птахи можуть похвалитися не тільки своєю красою. Вчені підрахували, що на 1 квадратний кілометр птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. Пара синиць може за день «обробити» близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників.
Птахи знищують не тільки шкідливих комах, а й шкідливих гризунів, які завдають суттєвих збитків урожаю сільськогосподарських культур.
А тепер пророцтво від птахів.( СЛ.17).
VІІ. Формування вмінь і навичок учнів. Практична робота « Вибір та обґрунтування теми проекту. Складання плану роботи з виконання проекту».
Ми сьогодні складаємо план роботи з виконання проекту. Давайте пригадаємо , що означає проект та проектування?
(Слово „проект” у перекладі з латинської мови означає „кинутий
вперед план ,задум.
Проектування – це аналіз проблеми, яку потрібно вирішити.)
Вчитель разом з учнями складає план з виконання проекту ( Додаток 1)
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Перевірка плану роботи з виконання проекту « Будиночок для птахів».
ІХ. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія (СЛ.18). Мотивація та виставлення оцінок.
ХІ. Домашнє завдання. Аркуш паперу А4,креслярські інструменти. Відшукати в Інтернеті моделі-аналоги.
ДОДАТОК1
План роботи з виконання проекту